Najlepsza, tradycyjna sałatka jarzynowa z przepisu mojej babci. Poznaj tajemnicę wykonania klasycznej i kultowej sałatki z dodatkiem ugotowanych jarzyn, jajek, ogórka kiszonego. Robię ją na każde święta i imprezę, a choćby bez specjalnej okazji. Doskonale sprawdzi się na Wigilię, Wielkanoc, Andrzejki, Sylwestra lub zwykłą domówkę. Nie wyobrażam sobie świąt lub imprezy w większym gronie bez wyrazistej w smaku sałatki jarzynowej.
Ile rodzin, tyle przepisów i smaków na klasyczną sałatkę warzywną. W moim rodzinnym domu korzystam ze sprawdzonego przepisu mojej babci. Miękkie warzywa doskonale komponują się z chrupkim ogórkiem oraz jabłkiem. Zobacz jak krok po kroku przygotować królową imprez.
Sałatka jarzynowa – składniki.
Szklanka to pojemność 250ml. Kaloryczność: 145 kcal w 100g.
- 500 g ziemniaków (4 średnie sztuki)
- 500 g marchewek (5 średnich sztuk)
- 200 g pietruszki (2 mniejsze sztuki)
- 250 g ogórków kiszonych (5 średnich sztuk)
- 50 g pora (1 średnia sztuka)
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 1 średnie jabłko
- 1 mniejszy korzeń selera
- pół cebuli
- 400 g kukurydzy konserwowej w puszce
- 400 g groszku konserwowego w puszce
- 2 łyżki musztardy (do wyboru: delikatesowa, sarepska, Dijon)
- 400 ml majonezu (około 1,5 szklanki) *
Przyprawy do smaku:
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/4 świeżo zmielonego pieprzu czarnego
Do dekoracji świeże liście pietruszki.
- Zamiast majonezu możesz oczywiście w wersji FIT dać gęsty jogurt naturalny lub pół na pół.
Sałatka Cezar
Sposób wykonania sałatki jarzynowej.
Do przygotowania sałatki potrzebować będziemy przede wszystkim dużego garnka do ugotowania jarzyn. Noża do obierania i krojenia w kostkę. Dodatkowo przygotuj także dużą i przeźroczystą salaterkę lub miskę na sałatkę. Gdy zabieram się za zrobienie sałatki jarzynowej mojej babci, wyjmuję na blat wszystkie potrzebne składniki, aby żadnego nie pominąć 🙂
Przed przystąpieniem do robienia potrawy, przeczytaj dokładnie cały opis. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne etapy wykonywania potrawy.
Marchew, ziemniaki, selera i pietruszkę myję pod bieżąca wodą. Do garnka z osoloną wodą wkładam umyte warzywa w mundurkach (nie obrane). Wody powinno być tyle, aby zakryła warzywa. Gotuję pod przykryciem na średnim ogniu do około 30 minut, aż będą miękkie, ale jednocześnie jędrne. Jarzyny nie mogą być za miękkie, bo będą się rozpadać w potrawie. Czas gotowania dostosowuję do grubości warzyw i pod koniec sprawdzam poprzez nakłuwanie widelcem.
Następnie warzywa od razu odcedzam z wrzątku i odstawiam do ostudzenia. Po ostudzeniu obieram ze skórki i kroję w drobną kostkę (około 0,5 cm). Pokrojone jarzyny wrzucam do dużej salaterki.
Jabłko, pora i cebulę obieram, a następnie kroję w kostkę (około 0,5 cm). Z jabłek usuwam oczywiście gniazdo nasienne, a z ogórków twarde końcówki. Ogórki kiszone kroję w podłużne ćwiartki, a następnie w kostkę. Wszystko umieszczam w misce z jarzynami.
Odcedzam groszek i kukurydzę z puszki i wrzucam do salaterki. Oprószam także solą oraz świeżo zmielonym pieprzem czarnym i całość mieszam.
Ugotowane na twardo jajka (zobacz jak ugotować jajka na twardo) studzę w zimnej wodzie, obieram i kroję w kostkę (około 0,5 cm). Wrzucam do miski z jarzynami i mieszam delikatnie.
Dodaję majonez i musztardę i całość mieszam ze sobą delikatnie i dokładnie. Moja babcia zawsze powtarzała, iż majonez i musztarda musi być wyczuwalna w sałatce jarzynowej. Sprawdzam smak i w razie potrzeby dodaję przypraw. Zostaw 2 – 3 łyżki majonezu do posmarowania wierzchu sałatki. Dekoruję świeżymi listkami pietruszki. Odstawiam do lodówki na minimum 1 godzinę, aby smaki się przegryzły.
PS. Na wszelkich imprezach sałatka jarzynowa gwałtownie znika z półmiski. jeżeli jednak robię ją bez okazji, to żeby postała dłużej, nie dodaję od razu majonezu. Majonez wraz z musztardą dodaję do wyjętych porcji i podaję w salaterce na talerzu. Doskonale sprawdza się jako przekąska na zimno.
Piszcie w komentarzach czy także serwujecie sałatkę jarzynową nie tylko świątecznym stole (przeczytaj jak liczyć potrawy wigilijne – co powinno się znaleźć na stole w Wigilię?). Ja bardzo lubię robić i jeść jałatkę jarzynową z przepisu babci bez specjalnej okazji. Jakie inne składniki dodajecie do swoich sałatek? Życzę udanej imprezy i smacznego!