Najlepsza ryba po grecku z przepisu babci, która uda się każdemu. Obowiązkowa potrawa na wigilijnym stole. Świetnie smakuje na ciepło oraz na zimno. Poznaj łatwy i szybki w wykonaniu przepis mojej babci na rybę po grecku.
Nie wyobrażam sobie Wigilii bez ryby po grecku. Najlepszą oczywiście wykonuje moja babcia. Wszystko za sprawą bogatego w warzywa i dobrze doprawionego farszu, osłodzonego odrobiną miodu. Zapraszam po sprawdzony przepis.
Składniki na rybę po grecku z przepisu babci.
Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 150 kcal w 100 g potrawy. Proporcje są na 8 porcji dla dorosłych osób.
Ryba smażona.
- 1 kg białej, twardej ryby *
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu czarnego
- mąka do obtoczenia ryby
- olej roślinny do smażenia ryby
* Dobrej jakości, biała, twarda ryba. Najczęściej używam: dorsza, miruny, sandacza, szczupaka, soli lub mintaja.
Składniki na farsz.
- 600 g marchewki (5 – 6 sztuk)
- 500 g cebuli (5 – 6 sztuk)
- 1 korzeń pietruszki
- kawałek selera
- koncentrat pomidorowy (dobrać indywidualnie w ilości około 6 łyżeczek, tak aby nadać smaku i koloru dla farszu)
- łyżeczka miodu (najlepiej wielokwiatowy lub lipowy)
- ząbek czosnku
- 1 łyżka octu winnego (np domowy ocet jabłkowy)
- 3 listki laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- pół szklanki wody
- olej roślinny do smażenia farszu
- do smaku: pół łyżeczki soli, 3 szczypty świeżo zmielonego pieprzu czarnego, płaska łyżeczka słodkiej papryki.
Ryba po grecku przepis babci – wykonanie.
Do przygotowania ryby po grecku z przepisu mojej babci, potrzebować będziemy przede wszystkim: tarki do warzyw, większej patelni z grubszym dnem, drewnianej łyżki lub szpatułki do mieszania farszu.
Zanim zaczniesz wykonywać potrawę, przeczytaj dokładnie cały opis. Przygotuj potrzebne składniki. Zaplanuj czas na przygotowanie farszu oraz ryby (ewentualne czyszczenie, rozmrażanie, filetowanie). Farsz na Wigilię możesz oczywiście zrobić wcześniej i zamrozić. Następnie rozmrozić w dniu podania na stół. Świetnie ułatwia to przygotowywanie świąt. Jestem pewna, iż zainteresuje Cię także poradnik: jak zaplanować święta – co i kiedy wykonać?
Krok 1. Przygotowuję rybę.
Rybę po grecku w moim domu wykonujemy z filetów białych i twardych ryb. Gatunki podałam w składnikach. Jeśli macie inne ulubione ryby, to podajcie w komentarzach. Chętnie spróbuję :-). Najlepsza jest oczywiście świeża ryba. Ewentualnie mrożona, ale nie oblodzona. Tania ryba oblepiona lodem, po rozmrożeniu jest cała nasączona wodą i bardzo źle się smaży. Rozpada się wręcz podczas smażenia.
Mrożoną rybę umieszczam na sicie lub durszlaku do rozmrożenia. Rybę z ośćmi dodatkowo filetuję. Gotową rybę płuczę w zimnej wodzie, odsączam na durszlaku lub sicie i osuszam ręcznikiem papierowym.
Filety ryb kroję na mniejsze porcje. W zależności od szerokości oraz grubości dzielą najczęściej na 6 – 10 cm kawałki.
Pokrojone porcje ryb oprószam solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz słodką papryką. Odstawiam na minimum 1 godzinę, aby smaki się przegryzły. W oczekiwaniu na marynowanie ryby, wykonuję aromatyczny farsz z warzyw.
Krok 2. Przygotowuję farsz z warzyw.
Marchewki, korzeń pietruszki oraz kawałek selera obieram. Następnie ścieram na grubych oczkach tarki do warzyw.
Cebule obieram i kroję w drobną kostkę.
Ząbek czosnku obieram, drobno siekam i miażdżę nożem.
Na dużą patelnię z grubym dnem wlewam 2-3 łyżki oleju. Gdy tłuszcz się rozgrzeje, wrzucam pokrojoną w kostkę cebulkę. Mieszam drewnianą łyżką i szklę na średnim ogniu. Po 2- 3 minutach , gdy cebulka zmięknie, wrzucam starowane pozostałe warzywa: marchewkę, pora i pietruszkę. Mieszam i smażę na średnim ogniu przez 3 minuty.
Wlewam na patelnię z farszem pół szklanki wody. Wrzucam listki laurowe, ziela angielskie i zmiażdżony ząbek czosnku. jeżeli nie lubisz czosnku, możesz go oczywiście pominąć. Ja używam niewielką ilość, która nadaje ładnego zapachu. Dodaję do smaku sól, świeżo zmielony pieprz czarny i słodką paprykę.
Wszystko mieszam drewnianą łyżką i na małym ogniu duszę przez 30 minut. Co jakiś czas mieszam, aby się nie przypaliło. jeżeli zachodzi taka potrzeba, to dolewam trochę wody.
Po pół godzinnym duszeniu, warzywa będą już miękkie. Dodaję wówczas łyżeczkę miodu, łyżkę octu winnego oraz koncentrat pomidorowy. Ilość koncentratu dobieram tak, aby uzyskać ładny kolor i odpowiadający mi smak. Najczęściej jest to od 5 do 6 łyżeczek. Wszystko mieszam ze sobą drewnianą łyżką i podsmażam na małym ogniu przez około 5 minut.
Gotowy farsz warzywny zdejmuję z ognia. Próbuję smak i w razie potrzeby doprawiam solą, pieprzem, papryką, miodem lub koncentratem.
Krok 3. Smażę zamarynowaną rybę.
Na talerz wysypuję kilka łyżek mąki pszennej. Na rozgrzaną patelnię z grubym dnem wlewam 1 cm dobrego oleju roślinnego do smażenia.
Zamarynowane porcje ryb obtaczam delikatnie w mące i umieszczam na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Smażę partiami na średnim ogniu z obu stron, aż ryba się zarumieni. jeżeli smażysz dzwonki, to pamiętaj, aby obsmażyć także ich boki.
Usmażone porcje ryb oczywiście z każdej strony odsączam na ręczniku papierowym z tłuszczu.
Krok 4. Łączę usmażoną rybę oraz gotowy farsz.
Gdy wszystko odpowiednio zgrasz w czasie, to otrzymasz gorącą rybę i ciepły farsz. Rybę po grecku do bezpośredniego spożycia podaję na talerzu. jeżeli jednak zamierzam ją później odgrzewać, to umieszczam w naczyniu żaroodpornym. Najczęściej na spód układam usmażone kawałki ryb i na wierzch wykładam farsz warzywny. Całość wyrównuję i tak jak moja babcia dekoruję plastrami cytryny. Możesz także warstwy ryb i farszu układać naprzemiennie. Tą opcję wykorzystuję najczęściej, gdy mam większą ilość ryby po grecku.
Polecam także inne wersje ryby po grecku:
Klasyczna ryba po grecku
Ryba po grecku Magdy Gessler
Najlepsza ryba po grecku z przepisu mojej babci smakuje rewelacyjnie zarówno na ciepło jak i na zimno. To zdecydowanie mój smak z dzieciństwa. Przygotowuję ją na Wigilię oraz niedzielne obiady. Najczęściej robię większą ilość i zajadam ze smakiem także na śniadanie lub kolację. Życzę smacznego!