Ryba po grecku wg Magdy Gessler z edycji Kuchenne Rewolucje w restauracji Łebska Chata w Łebie, która stała się hitem. Przepis wyróżnia się dużą ilością pomidorów oraz orientalnych przypraw. Doskonała alternatywa dla tradycyjnej ryby po grecku na Wigilię. jeżeli lubisz nowe smaki, to zapraszam po przepis i wykonanie krok po kroku.
Na Wigilię korzystam ze sprawdzonego i oczywiście łatwego przepisu rodzinnego na klasyczną rybę po grecku. Nie wyobrażam sobie kolacji wigilijnej bez tej potrawy. Bardzo lubię rybę po grecku i robię ją często bez specjalnej okazji. Według mnie najsmaczniejsza jest drugiego dnia, jak smaki się przegryzą. Świetnie nadaje się na obiad, kolację lub pożywne śniadanie. Przed świętami lubię eksperymentować i próbować nowe smaki. Tym razem zapraszam na rybę po grecku z przepisu Magdy Gessler. Od tradycyjnej wersji różni się przede wszystkim dodatkiem orientalnych przypraw.
Ryba po grecku Magdy Gessler – składniki.
Szklanka to pojemność 250ml. Kaloryczność potrawy: 150 kcal w 100g.
- 1 kg filetów dorsza *
- 2 kg pomidorów
- 6 średnich marchewek
- 3 średnie pietruszki
- połowa selera
- 2 średnie cebule
- 1 średnia cukinia
- 1 średni por (biała część)
- 50 ml wina białego
- 200 ml wody (niepełna szklanka)
Magda Gessler w restauracji nad polskim morzem wykorzystała dorsza. Na rybą po grecku nadaje się oczywiście każda, twarda, biała ryba (dorsz, szczupak, sandacz, morszczuk, mintaj, sola, miruna …).
Przyprawy do smaku:
- cynamon
- kardamon
- słodka papryka
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- sól
- świeżo zmielony pieprz czarny
Dodatkowo:
- mąka pszenna do obtoczenia ryby
- olej do smażenia farszu oraz ryby
Sposób wykonania ryby po grecku według Magdy Gessler.
Aby zrobić rybę po grecku potrzebować będziemy przede wszystkim: patelni z grubym dnem, miski, tarki do warzyw, noża, drewnianej łyżki lub szpatułki. Dodatkowo potrzebny będzie duży talerz lub naczynie żaroodporne do serwowania potrawy. Przed przystąpieniem do wykonywania dania, przeczytaj dokładnie cały opis. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne etapy prac w kuchni. Rozplanuj etapy rozmrażania ryby, przyprawiania, smażenia oraz duszenia warzywnego farszu. W praktyce jak dobrze rozplanujesz czas duszenia i smażenia, to otrzymasz gorącą rybę po grecku gotową do podania na stół. Sprawdź koniecznie klasyczną rybę po grecku.
Krok 1. Przygotowuję rybę.
Mrożoną rybę rozmrażam na sicie lub durszlaku. Zarówno świeżą, jak i rozmrożoną rybę płuczę w wodzie, a następnie osuszam. Filety ryby dzielę na mniejsze kawałki. W zależności od grubości i szerokości kroję na 6 cm do 12 cm porcje. Dostosuj wielkość kawałków według własnego uznania. Kawałki ryby oprószam solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz słodką papryką. Odstawiam do lodówki, w celu przegryzienia smaków na minimum 1 godzinę. W tym czasie zabieram się za duszenie farszu z warzyw.
Krok 2. Przygotowuję farsz.
Marchewkę, selera, pietruszkę i cukinię obieram ze skórki. Ścieram na tarce o grubych oczkach do miski.
Do drugiej miski wrzucam obrane ze skórki i pokrojone w ćwiartki pomidory. Aby skórka z pomidorów ładnie schodziła, zlewam je wrzątkiem.
Cebulę i pora obieram i kroję w pół centymetrowe talarki. Na dużą, rozgrzaną patelnię wlewam 2 – 3 łyżki oleju. Na średnim ogniu podsmażam i mieszam talarki cebuli oraz pora. Po zeszkleniu wrzucam na patelnię starte warzywa i wlewam 200 ml wody. Całość duszę pod przykryciem na niedużym ogniu przez około 15 minut. Co jakiś czas mieszam dzięki drewnianej łyżki lub szpatułki. Pod sam koniec oprószam przyprawami: kardamonem i cynamonem. Ilość oczywiście według własnego uznania. Ja daję po pół łyżeczki kardamonu oraz cynamonu. Całość mieszam i wrzucam przygotowane wcześniej pomidory. Dodaję także listki laurowe oraz ziarna ziela angielskiego. Wlewam dodatkowo odrobinę wina. Całość mieszam i duszę na małym ogniu przez kolejne 15 minut, aż warzywa będą miękkie i odparuje nadmiar soku. Próbuje smak i w razie potrzeby doprawiam przyprawami.
Farsz z warzyw odstawiam z ognia i zabieram się za smażenie ryby.
Krok 3. Smażę rybę.
Przyprawione kawałki ryby obtaczam w mące i smażę na rozgrzanym oleju. Smażę na średnim ogniu oczywiście z obu stron na rumiano. Dobrej jakości ryba nie rozpada się podczas smażenia. Po usmażeniu odsączam z tłuszczu na ręczniku papierowym.
Krok 4. Układam rybę i warzywa w naczyniu.
Na dużym talerzu takim do serwowania mięs (lub naczyniu żaroodpornym), układam na dnie kawałki usmażonej ryby. Na wierzch ryby wykładam duszone warzywa. Całość wyrównuję i dekoruję np plastrami cytryny lub listkami pietruszki. Ryba po grecku z przepisu Magdy Gessler jest już gotowa do podania na stół. Smakuje wybornie na gorąco oraz na zimno. Najlepsza jest jednak na drugi dzień, gdy przegryzą się smaki ryby i warzywnego sosu.
Polecam także rybę zapiekaną w warzywach. Na wigilijnym stole apetycznie zaprezentuje się lin w śmietanie.