Rusza wyjątkowy program, wspierający edukację menstruacyjną - #OkresNoStres

mamadu.pl 3 tygodni temu
Program edukacyjny #OkresNoStres to więcej niż program o menstruacji - koncentruje się na psychologicznych aspektach pierwszego i kolejnych okresów. Opracowany dla uczennic klas 4, zgodnie z podstawą programową, ma także wspierać rodziców w przygotowaniu dziewczynek do pierwszej miesiączki i zminimalizować stres z nią związany.


Dzięki inicjatorowi programu, marce Bella, szkoły mogą otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne i higieniczne: scenariusz 45-minutowej lekcji do zrealizowania przez nauczycieli w ramach przedmiotu wychowania do życia w rodzinie lub godzin wychowawczych, materiały higieniczne dla szkół, pakiety dla uczennic, plakaty edukacyjne, a także ulotki dla rodziców. Autorką materiałów edukacyjnych jest Tosia Kopyt, doświadczona psycholożka i nauczycielka WDŻ, autorka książki edukacyjnej.

Pierwsze miesiączki to źródło stresu


Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle niespodziewanie, a kolejne - zanim się uregulują - również potrafią zaskoczyć. W domu dziewczynka zwykle może liczyć na pomoc rodziców, ale w szkole, bez przygotowania psychicznego czy praktycznego, może zostać sama z problemem. Brak nawyku noszenia podpaski lub umiejętności proszenia o pomoc sprawia, iż taka sytuacja, mimo wcześniejszych rozmów z mamą, bywa źródłem stresu.

Z badań zrealizowanych na zlecenie marki Bella przez agencję badawczą SW Research wynika, iż niemal wszystkim (92%) kobietom podczas ich pierwszej miesiączki towarzyszyły pewne emocje. Najczęściej były to: stres, zdenerwowanie wynikające z nowej sytuacji (41%), zaskoczenie, zdziwienie, iż to już teraz (34%) oraz zagubienie, dezorientacja, których źródłem jest brak wiedzy, co należy zrobić i co to adekwatnie oznacza (25%)1.

To dlatego tak ważne jest, aby szczególną troską otaczać dziewczynki w tym wyjątkowym czasie i dbać o ich komfort psychiczny, aby nie czuły się osamotnione w tych przeżyciach. najważniejsze jest również, aby otwarcie rozmawiać z nimi na temat miesiączki w bezpiecznej i wspierającej atmosferze – także w szkole.

Dlaczego szkoły potrzebują programu #OkresNoStres?


Badania przeprowadzone dla marki Bella wykazały też, iż aż 27% ankietowanych dziewczyn i kobiet nie było przygotowanych i nie otrzymało żadnego wsparcia od swojej mamy w związku z pierwszą miesiączką. Szkoła jest jednym z tych miejsc, gdzie dzieci mogą nie tylko zdobywać wiedzę z podręczników. To także przestrzeń, w której powinny czuć się bezpiecznie i swobodnie, zadając pytania na tematy, które je nurtują, uczyć się o sobie i świecie, który je otacza.

To właśnie szkoła często staje się miejscem, gdzie dziewczynki dowiadują się o miesiączce. W szkole dziewczynki uczą się umiejętności społecznych, w tym proszenia i udzielania pomocy – a ta jest w sytuacji „menstruacyjnej awarii” niezbędna. Życzliwe słowa, spokojne wyjaśnienia oraz praktyczna pomoc, jak np. podarowanie podpaski, mogą znacząco złagodzić stres i poczucie niepewności. Ważne jest, by dziewczynki czuły, iż mogą polegać na osobach wokół nich - w domu i poza domem.

Na tych właśnie aspektach pierwszych okresów skupiła się marka Bella i autorzy programu edukacyjnego #OkresNoStres, dostarczając nauczycielom gotowe materiały edukacyjne pomocne w przeprowadzeniu lekcji na ten temat oraz ulotkę dla rodziców.

Pokolenie Gen Z lepiej przygotowane przez matki, ale bardziej zestresowane?


Pewnym paradoksem jest to, iż choć najmłodsza grupa ankietowanych, czyli przedstawicielki pokolenia Z, zdecydowanie rzadziej (10%), niż pokolenie ich matek, czyli pokolenie X (34%) deklarowała, iż nie otrzymała jakichkolwiek wskazówek lub wsparcia związanego z pierwszą miesiączką, to w ich przypadku deklarowany stres i zdenerwowanie przy okazji pierwszej miesiączki było częstsze (43,5% córki vs 40,9 % matki). Eksperci analizujący te wyniki ocenili, iż może to być związane z tym, iż matki – nie mając wzorca rozmowy z córką o miesiączce – mogą niechcący, komunikacją, w której przeważają negatywne informacje, zasiać w nich ziarnko strachu2.

To dlatego w ramach programu marki Bella #OkresNoStres będzie dostępna także e-ulotka dla rodziców, w której ekspertka programu Tosia Kopyt radzi, jak przeprowadzić z córką rozmowę przygotowującą ją do pierwszych okresów.

Pierwszy taki program o menstruacji


Choć na rynku jest już wiele programów dotyczących menstruacji, w tym te realizowane przez organizacje NGO oraz podmioty komercyjne, to program #OkresNoStres jako pierwszy skupił się na aspektach psychologicznych. Dzięki niemu dziewczynki nauczą się, iż #OkresNoStres, bo mogą liczyć na siebie - mając zapasową podpaskę - lub na koleżanki i inne kobiety z ich otoczenia. I nie będą bały się prosić o pomoc.

Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy, tak jak i wspomniane materiały edukacyjne dla szkół oraz rodziców, są dostępne na stronie www.okresnostres.edu.pl. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, każda szkoła otrzyma materiały edukacyjne, dzięki którym będzie mogła przeprowadzić lekcje w swojej szkole. Pierwsze 100 szkół, które zgłosi się do programu #OkresNoStres otrzyma od marki Bella: zapas podpasek do gabinetu pielęgniarki, pakiety z produktami Bella for Teens dla uczestniczek zajęć oraz plakaty edukacyjne do powieszenia w szkole.

1/ Badanie „Doświadczenia i przekonania odnośnie pierwszej menstruacji” zrealizowane na zlecenie marki Bella, przeprowadzone na grupie 696 kobiet w wieku od z tym związane 16 do 65 lat, SW Research, maj 2023.

2/ Badanie „Doświadczenia i przekonania odnośnie pierwszej menstruacji” zrealizowane na zlecenie marki Bella, przeprowadzone na grupie 696 kobiet w wieku od z tym związane 16 do 65 lat, SW Research, maj 2023.

Idź do oryginalnego materiału