Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Plebiscytu „Seniorka i Senior Roku – Poza Stereotypem”

glosseniora.pl 2 dni temu
Zdjęcie: seniorka i senior roku


To już dziewiętnasta edycja Małopolskiego Plebiscytu „Seniorka i Senior Roku – Poza Stereotypem”, realizowanego nieprzerwanie od 2007 roku. Dotychczas tytuł ten otrzymało 36 wyjątkowych Małopolan – 18 Seniorek oraz 18 Seniorów.

Cel Plebiscytu

Plebiscyt stwarza możliwość wyróżnienia seniorów z województwa małopolskiego, którzy swoją aktywnością inspirują innych, działają na rzecz środowiska osób starszych, promują ideę uczenia się przez całe życie – m.in. w ramach uniwersytetów trzeciego wieku – oraz angażują się bezinteresownie w pomoc innym.

– Samorząd Województwa Małopolskiego od wielu lat zwraca szczególną uwagę na potencjał i potrzeby seniorów. Przygotowujemy zarówno programy aktywizujące środowisko seniorskie, jak i te ukierunkowane na ich bezpieczeństwo, profilaktykę zdrowotną, czy wsparcie integracji międzypokoleniowej. Małopolski Plebiscyt „Seniorka i Senior Roku – Poza Stereotypem” pozwala nam poznać seniorki i seniorów, których pasja i zaangażowanie przekraczają granice, które mógłby wyznaczać wiek – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Kto może zostać zgłoszony?

Do udziału w plebiscycie mogą być zgłaszani mieszkańcy województwa małopolskiego, którzy ukończyli 60 lat i aktywnie działają w:

  • organizacjach pozarządowych,
  • uniwersytetach trzeciego wieku,
  • gminnych lub powiatowych radach seniorów,
  • klubach seniora.

Kandydaci powinni swoją działalnością dowodzić, iż są osobami “poza stereotypem”.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Kandydatki i kandydaci mogą być zgłaszani przez:

  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty kościelne,
  • jednostki pomocy społecznej,
  • instytucje kultury,
  • administrację publiczną,
  • osoby fizyczne.

– Z myślą o małopolskich seniorach blisko od dwóch dekad realizujemy Małopolski Plebiscyt „Seniorka i Senior Roku – Poza Stereotypem”. To jedna z wielu inicjatyw Samorządu Województwa Małopolskiego pozwalająca na wzmacnianie potencjału seniorów oraz odkrywanie nietuzinkowych osób zamieszkujących nasz region. Poznaliśmy m.in. finalistkę programu „The Voice Senior”, utalentowanego tancerza, liczne grono społeczników oraz osób wrażliwych na drugiego człowieka. jeżeli w swoim otoczeniu znasz właśnie takich seniorów – zgłoś ich do plebiscytu. Może dzięki Tobie dowie się o nich cała Małopolska – dodaje Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech.

Jak zgłosić kandydaturę?

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków

Wymagane dokumenty:

  • Wypełniona Karta zgłoszenia,
  • Oświadczenie kandydatki/kandydata o zgodzie na udział w plebiscycie,
  • Klauzula informacyjna i zgoda na przetwarzanie danych osobowych – w przypadku dołączenia rekomendacji.

Dodatkowo, edytowalną wersję Karty zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres: [email protected]

Termin nadsyłania zgłoszeń

Zgłoszenia (zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej) należy przesłać do dnia 12 września 2025 r. do godz. 16:00.
Decyduje data wpływu zgłoszenia do Organizatora.

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – Organizatora Plebiscytu.

Daj znać, jeżeli chcesz uzupełnić ten tekst o linki do formularzy lub o przyciski CTA (call to action), które zachęcają do zgłoszenia.

Idź do oryginalnego materiału