To mój ulubiony przepis na maślane rogaliki. Są mega puszyste i mięciutkie. Robię je z różnymi nadzieniami. Latem wkładam do środka jagody, a jesienią prażone jabłka. A marmolada lub nutella świetnie sprawdza się zimą.
Ciasto na rogaliki rośnie bardzo gwałtownie i bardzo dobrze się z nim pracuje, jest elastyczne. Rogale swój maślany smak zawdzięczają rozpuszczonemu masłu, którym smarujemy je przed i od razu po upieczeniu. Oczywiście najlepsze są pierwszego dnia po przygotowaniu. Ale tak to już jet z wypiekami drożdżowymi. Niezjedzone rogaliki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Podajemy z herbatą, kawą, kakao czy szklanką mleka.
Więcej przepisów na rogaliki
- Rogale marcińskie
- Rogaliki z ziemniakami
- Rogaliki dyniowe
- Szybkie rogaliki serowe
Rogaliki maślane
Rogale maślane
SKŁADNIKI (36 sztuk):
- CIASTO:
- 1 szklanka mleka,
- 1/2 szklanki cukru,
- 3 jajka,
- 100g masła,
- 60g świeżych drożdży,
- 4 i 1/2 szklanki mąki,
- 1/2 łyżeczki soli,
- DODATKOWO:
- 80g roztopionego masła do smarowania rogalików,
PRZYGOTOWANIE:
Szklanka o pojemności 250ml.
Mleko podgrzewamy, aby było letnie. Do mleka kruszymy drożdże, mieszamy aż do rozpuszczenia. Następnie dodajemy po 2-3 łyżeczki cukru i mąki i mieszamy. Masa powinna być jednolita. Zaczyn odstawiamy, aby podrósł.
Jajka ucieramy mikserem z pozostałym cukrem na puszystą masę. Dodajemy rozczyn, rozpuszczone i przestudzone masło, mieszamy. Stopniowo dodajemy pozostałą mąkę wymieszaną z solą i wyrabiamy ciasto. Ciasto powinno być gładkie i lśniące. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 45-60 minut.
Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na 3 części. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy pierwszą część ciasta na koło. Dzielimy je na 12 części. Otrzymujemy wówczas "12 trójkątów".
Na podstawie każdego trójkąta kładziemy porcję ulubionego nadzienia. Rogaliki można przygotować także bez nadzienia. Następnie zwijamy ciasno rogalika. Rogaliki układamy na blasze w znacznej odległości od siebie, bo jeszcze podrosną. Smarujemy je cienką warstwą roztopionego masła. Odstawiamy je na kilka minut aż podrosną. Następnie pieczemy je około 8-10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, góra-dół. Jeszcze gorące rogaliki ponownie smarujemy roztopionym masłem.
Z pozostałym ciastem postępujemy tak samo. Rogaliki pieczemy w trzech turach.
Życzę smacznego!
Rogale maślane