Ogórki małosolne to obłędny letni przysmak. Wiele osób czeka cały rok na to, by przygotować te gruntowe ogórki w specjalnej zalewie. zwykle są dla nas dodatkiem do kanapek, mięs oraz sosów. Są jednak tacy, którzy pokusili się o pewną wariację na temat tych ogórków i okazało się, iż to smakuje obłędnie!
Ogórki małosolne to krótko kiszone ogórki gruntowe. Polacy uwielbiają ich smak i gdy tylko nasze krajowe ogórki gruntowe pojawiają się w sklepach, biegną jak najprędzej, by zrobić zapasy i jak najszybciej rozpocząć kiszenie. Jak zrobić ogórki małosolne, by były twarde? I co z nich zrobić, by zaskoczyć swoich bliskich? Podpowiadamy.
Przepis na koktajl z ogórków małosolnych. Brzmi absurdalnie, ale jest pyszny
Przygotowanie koktajlu z ogórków małosolnych jest niezwykle proste. Wystarczy zblendować kilka małosolnych z kefirem, a następnie dodać koperek, szczypiorek, a choćby rzodkiewkę. Tak przygotowany koktajl będzie świetnym dodatkiem do obiadu – gotowanych lub pieczonych młodych ziemniaków. Świetnie sprawdzi się też w towarzystwie jajka sadzonego, zastępując maślankę z warzywami. Ogórki małosolne można też połączyć z jogurtem naturalnym i przyprawami, by stworzyć z nich pyszny sos będący na przykład świetnym dodatkiem do grilla.
Sprawdź również: Tak zrobiony kurczak nie ma sobie równych. Panierka zwala z nóg
Co zrobić, by ogórki małosolne były twarde? Przepis babci jest niezastąpiony
Wiele osób ma problem z tym, iż przygotowane przez nich ogórki małosolne są miękkie. Okazuje się, iż można temu zaradzić. Wystarczy, iż zastosujemy się do przepisu babci.
Składniki:
- kilogram ogórków na 1 litr zalewy,
- zalewa – 1 łyżka soli na 1 litr wody,
- korzeń chrzanu,
- 6-7 ząbków czosnku,
- kilka gałązek kopru razem z baldachami.
Sposób przygotowania:
- Wodę wlewamy do garnka i dodajemy łyżkę soli.
- Ogórkom obcinamy końcówki i nacinamy je na kształt krzyżyków, by ogórki szybciej nabrały smaku.
- Do słoja bądź innego wybranego naczynia wrzucamy chrzan oraz czosnek. Ogórki układamy pionowo, zostawiając im odrobinę miejsca.
- Przykrywamy ogórki koprem.
- Zalewamy ogórki zagotowaną wodą po ostudzeniu.
- Słój odstawiamy w ciemne miejsce. Po trzech dniach ogórki będą gotowe do spożycia.
Ogórki małosolne są obłędne. Fot. Pixabay