Propolis (kit pszczeli) – adekwatności i dawkowanie. Jak stosować propolis?

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Propolis jest mniej znanym produktem pszczelim. Chętnie po niego sięgam przez cały rok! To najsilniejszy antybiotyk występujący w naturze. Poznaj adekwatności i dawkowanie kitu pszczelego. Dowiedz się także na co pomaga i jak stosować propolis.

Kolor, zapach, wygląd i skład kitu pszczelego. Do czego służy i jak wygląda propolis?

Pszczoły używają propolisu do odkażania i uszczelniania ula. Stąd potoczna nazwa kit pszczeli. Natomiast ludzie korzystają z prozdrowotnych i antybiotycznych adekwatności produktu pszczelego. W dalszej części artykułu opowiem Wam jak stosuję i dawkuję propolis. Najpierw jednak dokładnie go scharakteryzuję.

Propolis jest substancją żywiczną powstającą z żywic drzew iglastych (sosna, świerk, jodła) oraz pąków drzew liściastych (dąb, topola, jesion, brzoza, olcha, wierzba). W zależności od tego z jakich drzew powstał może przybierać kolor od żółto-zielonego, poprzez brązowo-pomarańczowy, aż po czarny. zwykle gdy wyschnie, przybiera kolor brązowy.

Świeży kit pszczeli jest bardzo lepki i brudzący. Po wysuszeniu jest twardy i kruszący. Wystarczy jednak potrzymać go ciepłymi palcami, bo ponownie stał się plastyczny. Posiada piękny, aromatyczno korzenny zapach żywic. W smaku jest korzenno – gorzkawy. Kto raz spróbuje smak kitu pszczelego w napoju, nigdy go nie zapomni.

Skład propolisu:

  • do 80% żywica
  • około 10% olejki eteryczne
  • do 15% wosk
  • do 5% pyłek pszczeli
  • posiada także lecznicze wydzieliny pszczele.

Łącznie kit pszczeli jest zbiorem ponad 300 składników, które są aktywne biologicznie. Należą do nich przede wszystkim:

  • felifonole,
  • flawonoidy,
  • aminokwasy,
  • witaminy (A, B1, B2, B3 oraz C,D,E)
  • związki fenolowe,
  • terponoidy,
  • substancje lipidowo-woskowe,
  • minerały (głównie: selen, potas, magnez, cynk, selen). Selen jest zbawienny dla ludzkiego układu odpornościowego. Propolis likwiduje każdą wersję grypy.

Kit pszczeli pozyskiwany jest przez pszczelarzy od końca czerwca do początku września. Pszczoły rozpoczynają intensywne kitowanie ramek przede wszystkim w lipcu. Wówczas można zamawiać propolis u pszczelarzy. Jest go oczywiście bardzo mało na rynku i dlatego warto wcześniej złożyć zamówienie. Ważne jest także, aby propolis był pozyskiwany przed leczeniem pszczół. Dzięki temu będzie wolny od toksycznych substancji. Pszczelarze rozpoczynają leczenie zaraz po ostatnim miodobraniu, najczęściej pod koniec lipca.

Na co pomaga, dawkowanie i jak stosuję propolis.

Kit pszczeli stosuję w wersji surowej do okładania na zewnątrz ciała. Doskonale sprawdza się w walce z popularną opryszczką. Dodatkowo idealnie zapobiega stanom zapalnym dziąseł i jamy ustnej. Jest niezastąpiony przy trudno gojących się ranach. Ma działanie antywirusowe i antygrzybiczne. Działa przeciw paciorkowcom oraz gronkowcom. Wystarczy w dłoni rozgrzać kawałki propolisu i przyłożyć do rany. Przeciwbakteryjne i antywirusowe adekwatności kitu pszczelego działają w mgnieniu oka. Zasusza opryszczkę i powoduje, iż znikają stany zapalne jamy ustnej. Nie miałam okazji wypróbować w praktyce pozostałych, opisanych zastosowań. Jednak liczne świadectwa opisane w literaturze medycznej oraz osób stosujących pozwalają uznać propolis za skuteczne orędzie w walce z patogenami.

Drugą metodą jest spożywanie wewnętrzne w postaci nalewki z propolisu. Propolis nie jest rozpuszczalny w wodzie. Dlatego rozcieńczam go w mocnym alkoholu (między 70, a 74% mocy). Nalewkę z propolisu dodaję np do wody z miodem. W mojej rodzinie dla osób dorosłych dodaję 1 łyżeczkę (5ml) na szklankę wody z miodem. Dla dzieci daję tyle kropel, ile mają lat. Taka ilość pomaga w walce z:

  • anginą,
  • stanami zapalnymi,
  • kaszlem.
    Napój z rozpuszczoną nalewką propolisową zalecam przytrzymać w jamie ustnej, aby nasz organizm łatwiej wchłonął aktywne substancje czynne. W przypadku anginy warto przepłukać gardło, a następnie pomału przełykać. Dzięki temu spotęgujemy pozytywne oddziaływanie kit pszczelego.

Czasami nakrapiam nalewkę na łyżkę z miodem lub cukrem. Wówczas niweluję powstanie kożuszka, który jest efektem wytrącania się propolisu i gorszego wchłaniania przez organizm. Trudno gojące rany okładam gazą nasączoną nalewkę z propolisu.

Osoby mające problemy z zapaleniem dróg moczowych spożywają 2 razy dziennie 50 kropel nalewki rozcieńczonej w szklance wody z miodem.

Na zapalenie stawów pszczelarze polecają spożywać około 30 ml nalewki rozcieńczonej w wodzie z miodem, aż do ustąpienia dolegliwości. Propolis powoduje wytwarzanie mazi w stawach.

Spożywam propolis praktycznie każdego dnia, dodając go do ulubionego napoju. Zaraz po dodaniu brązowego płynu, każdy napój zamienia się w mlecznobiałą barwę. Uwaga. Nalewka z propolisu jest silnie uczulająca, dlatego należy ją rozcieńczać w napoju. Przed pierwszym spożyciem posmaruj np rękę odrobiną nalewki i sprawdź czy nie występują oznaki uczulenia (zaczerwienienie lub obrzęk). Po takim teście możesz spożyć małą ilość. Niektóre osoby mogą mieć biegunkę, wymioty, podrażnienie żołądka. Osobiście nie znam osoby, która byłaby uczulona na propolis, ale takie przypadki są znane. Osoby uczulone na pyłki rośli oraz z katar siennym, powinny skonsultować się z lekarzem.

Zobacz jak na bazie propolisu zrobić nalewkę:

Nalewka z propolisu

Podsumowanie.

Propolis wykorzystywany jest przez medycynę naturalną od tysięcy lat. W starożytności Egipcjanie wykorzystywali go do mumifikacji zwłok. Kit pszczeli współcześnie wykorzystywany jest przez medycynę oraz branżę kosmetyczną. Jest w 100% naturalnym produktem, który w przeciwieństwie do konwencjonalnych środków nie posiada syntetycznych produktów chemicznych. Dobroczynnie wpływa na serce i układ krwionośny. Wspomaga walkę z dolegliwościami żołądka, nadżerek, hemoroidami, schorzeniami dermatologicznymi i laryngologicznymi. Kobietom przypadnie do gustu fakt, iż propolis odmładza i powstrzymuje powstawanie zmarszczek.

Kit pszczeli wspomaga leczenie takich chorób jak: stwardnienie rozsiane, borelioza, Alzheimera, Leśniowskiego i Crohna.

Propolis możesz kupić u zaprzyjaźnionego pszczelarza lub na popularnym portalu aukcyjnym. Koszt (stan na październik 2021r.) to około 50 zł za 100g. Taka porcja z pewnością wystarczy na całoroczną kurację dla 4 osobowej rodziny.

Idź do oryginalnego materiału