Monitorowanie funkcji wątroby to istotny element profilaktyki zdrowotnej. Próby wątrobowe to badania laboratoryjne, które pozwalają dokonać oceny pracy tego narządu i aktywności wytwarzanych przez niego enzymów. Dowiedz się, dlaczego nie należy zaniedbywać profilaktyki zdrowia wątroby, na czym polegają próby wątrobowe oraz kiedy i jak często je wykonywać.
Próby wątrobowe – dlaczego warto regularnie badać wątrobę?
Wątroba pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, odpowiadając m.in. za detoksykację, metabolizm substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym, magazynowanie glikogenu, witamin i minerałów, produkcję białek, tłuszczów oraz żółci, a także regulowanie procesu krzepnięcia krwi i wspieranie odporności.
Wątroba jest pozbawiona receptorów czuciowych, dlatego nie powoduje dolegliwości bólowych. W związku z tym diagnozowanie dysfunkcji wątroby wymaga wykonania badań, w tym badań laboratoryjnych. Dokonania oceny funkcji wątroby umożliwiają próby wątrobowe.
Na czym polegają próby wątrobowe?
Próby wątrobowe są badaniami wykonywanymi z krwi. Badania, które składają się na pakiet, pomagają wykryć ewentualne występowanie uszkodzonych komórek wątroby, a także dokonać oceny funkcji metabolicznych i wydzielniczych. W profilaktyce zdrowia wątroby warto uwzględnić także wykrywanie przeciwciał przeciwko patogenom wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz typu C.
Jak często badać wątrobę?
Ze względu na brak dolegliwości bólowych ze strony wątroby warto rozważyć regularne wykonywanie prób wątrobowych w celach profilaktycznych, np. raz w roku. Badania wątroby może zalecić lekarz, który na podstawie wywiadu medycznego lub ewentualnych wyników innych badań profilaktycznych może podejrzewać u pacjenta zaburzenia funkcjonowania tego narządu. W przypadku monitorowania leczenie chorób wątroby należy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać próby wątrobowe oraz inne niezbędne badania zgodnie z rekomendowaną przez niego częstotliwością.
Gdzie wykonać próby wątrobowe?
O zdrowie wątroby można zadbać, wykonując badania profilaktyczne w ALAB laboratoria. Pacjenci mogą zakupić wybrane badania wątroby bądź pakiety badań umożliwiające dokonanie kompleksowej oceny funkcji tego narządu. Na badania można umówić się online (cały proces przebiega podobnie do zakupów w sklepie internetowym). Następnie wystarczy odwiedzić wskazany Punkt Pobrań, których w tej chwili w całej Polsce znajduje się ponad 600, dzięki czemu wielu mieszkańców kraju ma ułatwiony dostęp do badań profilaktycznych. Po wyniki badań nie trzeba udawać się osobiście do Punktu Pobrań, ponieważ można odebrać je przez internet.
Jakie badania wchodzą w skład prób wątrobowych w ALAB laboratoria?
W ALAB laboratoria dostępne są różne pakiety wątrobowe, składające się z kilku badań oceniających funkcje tego narządu.
Pakiet wątrobowy zawiera następujące badania:
- albumina w surowicy (ALB);
- fosfataza alkaliczna (ALP);
- aminotransferaza alaninowa (ALT);
- aminotransferaza asparaginianowa (AST);
- bilirubina całkowita (BIL-T);
- gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP).
Pakiet wątrobowy rozszerzony zawiera wszystkie wyżej wymienione badania, a dodatkowo także badanie przeciwciał przeciwko wirusowi HCV oraz badania antygenu HBs