Seniorzy mogą odetchnąć z ulgą – Unia Europejska zrezygnowała z pomysłu obowiązkowych badań lekarskich co pięć lat dla kierowców powyżej 70. roku życia. Europosłowie uznali, iż takie rozwiązanie byłoby dyskryminujące i nie znalazło poparcia. Zamiast tego wprowadzono łagodniejsze przepisy. Osoby po 70. roku życia będą musiały przejść ocenę stanu zdrowia tylko przy ubieganiu się o nowe prawo jazdy. Ocena ta może przybrać formę klasycznego badania lekarskiego lub – jeżeli kraj członkowski tak zdecyduje – wypełnienia prostego formularza samooceny.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Jednocześnie zmieniają się zasady dotyczące ważności dokumentów. Wszystkie prawa jazdy wydane na samochód osobowy i motocykl, także te wydane kiedyś bezterminowo, będą miały 15-letni okres ważności. W Polsce bezterminowe dokumenty obowiązują jeszcze do 2028 roku – wtedy rozpocznie się ich wymiana. Nie będzie konieczności wykonywania badań lekarskich, ale trzeba będzie zapłacić 100 zł i 50 groszy. Nowe prawo jazdy otrzymamy na 15 lat.
Kolejną nowością jest plan wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy – dokumentu dostępnego w wersji elektronicznej, który będzie istotny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ułatwi to podróżowanie i formalności za granicą. Przy okazji pojawią się również zmiany dla młodych kierowców – przez dwa pierwsze lata od uzyskania uprawnień będą obowiązywały ich ostrzejsze przepisy, np. niższe limity prędkości.
Wraz z wiekiem mogą pojawić się trudności w prowadzeniu pojazdów, ale nie oznacza to automatycznej utraty prawa jazdy. Każde państwo samodzielnie zdecyduje, jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów za kierownicą – bez nadmiernego ograniczania ich niezależności. Zmiany te wpisują się w szerszy unijny plan poprawy bezpieczeństwa na drogach, czyli wyeliminowania śmiertelnych wypadków drogowych w Europie do 2050 roku.
Kierowca senior
W pewnym wieku warto pamiętać jak ważne jest regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia i przestrzeganie zaleceń lekarzy, zwłaszcza po przebytych chorobach czy incydentach zdrowotnych – czasowe ograniczenia w prowadzeniu samochodu często mają na celu ochronę zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. W końcu to my sami najlepiej wiemy, czy danego dnia czujemy się na siłach, by bezpiecznie wsiąść za kierownicę.
Podobał Ci się ten artykuł? Prenumeruj Gazetę Senior i bądź na bieżąco z ważnymi tematami! Zajrzyj do sklepu „Gazety Senior” TUTAJ
Jeżeli interesują Cię ważne dla seniorów zagadnienia, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
„Gazeta Senior” – lipiec 2025 [07/2025]: Sprawdź, co w numerze!