Kondensacja pary wodnej na oknie dachowym nie zawsze jest zwiastunem kłopotów. Są jednak sytuacje, kiedy skraplanie się wody na szybie okna dachowego wymaga pilnej reakcji. Sprawdź, kiedy parowanie okien trzeba zatrzymać, jak to zrobić i dlaczego prawidłowa wentylacja ogrzewanych pomieszczeń jest tak ważna.
Kiedy kondensacja pary wodnej i skraplanie okien powinny niepokoić?
O ile kondensacja pary wodnej na szybie zewnętrznej to zupełnie niegroźne i naturalne zjawisko, które pojawia się jako efekt obniżenia się temperatury powietrza, o tyle parowanie szyby wewnętrznej jest sygnałem niepokojącym i wymaga zdecydowanego działania. Kondensacja pary wodnej na wewnętrznej szybie okna połaciowego to przede wszystkim znak, iż w pomieszczeniu z oknem panuje zbyt wysoka wilgotność. Intensywne skraplanie wody z okien dachowych może doprowadzić do istotnych strat – zniszczenia okna, uszkodzenia ścian, podłogi i wyposażenia pokoju, ale przede wszystkim świadczy o tym, iż wilgotność powietrza jest zbyt duża, a to może również doprowadzić w krótkim czasie do zagrzybienia mieszkania. Rozwój pleśni i grzybów w domu to szczególnie poważny problem, ponieważ oznacza on nie tylko konsekwencje natury estetycznej oraz finansowej. Grzyby i pleśń wywołują groźne choroby u ludzi, a także powodują złe samopoczucie, w tym m.in. bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją i snem. Zatrzymana w porę kondensacja pary wodnej ma więc szczególnie duże znaczenie, a niezbędna do realizacji tego zadania jest prawidłowa wentylacja pomieszczenia, w którym znajdują się okna dachowe.
W ograniczeniu kondensacji wynikającej w zimie z różnicy między niską temperaturą na zewnątrz, a wysoką wewnątrz, może pomóc wybór okna z pakietem trzyszybowym zamiast dwuszybowego, ponieważ szyba wewnętrzna będzie się w mniejszym stopniu wychładzała co sprzyja osadzaniu się pary wodnej. Suche powietrze z kaloryfera sprawniej poradzi sobie z bieżącym utrzymywaniem suchej szyby niż w przypadku posiadania okna podstawowego, dwuszybowego o niższej wartości wskaźnika dotyczącego termoizolacji.
Okno dwuszybowe
Okno trzyszybowe
Kondensacja pary wodnej, a wentylacja ogrzewanych pomieszczeń – jak się ze sobą wiążą?
Ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki zawsze wędruje ku górze, a to właśnie tam na poddaszu są zainstalowane okna połaciowe. Kiedy nadmiernie wilgotne powietrze krążące w ogrzewanym pokoju zetknie się z zimną powierzchnią szyby, woda zawarta w nim zaczyna się skraplać. Tak wygląda kondensacja pary wodnej od strony nauki. Dla użytkowników poddaszy powinna ona jednak stanowić impuls do działania, ponieważ wszelkie pomieszczenia mieszkalne należy użytkować zgodnie z Normami Użytkowania Pomieszczeń, które określają adekwatny poziom wilgotności i temperatury, a także nakazują zadbać o poprawną ich wentylację. Tylko prawidłowa wentylacja ogrzewanych pomieszczeń może zapewnić wymianę zużytego powietrza na czyste i odprowadzić na zewnątrz domu nadmiar wilgoci. Jest to o tyle istotne, iż nadmiar wilgoci w mieszkaniu nie jest niczym niezwykłym ani rzadkim w miejscu bytowania ludzi. Wilgoć w domu wzrasta, ponieważ oddychamy, przebywając w jego wnętrzach, gotujemy, pierzemy, prasujemy, kąpiemy się. Aby skutecznie przeciwdziałać parowaniu okien, usuwać niebezpieczną wilgoć z domu, skutecznie wymieniać zużyte powietrze na świeże i dobrze natlenione, na poddaszu niezbędna jest prawidłowa wentylacja. Warto również wiedzieć, iż niewłaściwie wykonany montaż (bez zastosowania kołnierza uszczelniającego IFC oraz kołnierza z foli paroprzepuszczalnej RUC) może przyczynić się do wytworzenia mostków termicznych, które staną się źródłem przenikania zimnej temperatury do otoczenia okna. Może to objawić się dodatkową kondensacją.
Okno dachowe z adekwatna izolacją przed położeniem pokrycia dachowego
Okno i kołnierz docieplający IFC, kołnierz z folii paroprzepuszczalnej RUC
Jak zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń pod dachem?
Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu powinny być wyposażone w odpowiednio szerokie i drożne kanały wentylacyjne, a świeże powietrze powinno dodatkowo napływać do domu również poprzez okna dachowe za sprawą mikrouchyłu w klamce czy nawiewników. Ważne jest również to, by ruch ogrzewanego powietrza ku górze nie był tamowany, a to zdarza się m.in. wówczas, gdy zainstalowane w pomieszczeniu źródła ciepła znajdują się w niewłaściwym miejscu. Grzejniki należy montować pod oknem dachowym, a przy montażu okna koniecznie trzeba zadbać również o prawidłowe ukształtowanie wnęki okiennej. Szpalety pod oknem powinny być skierowane pionowo w stronę podłogi, a szpalety nad oknem równolegle do podłogi, ponieważ ogranicza to ryzyko gromadzenia się zimnego powietrza przy oknach. Szpalety prostopadłe do okna mogą prowadzić do kondensacji i obniżać efektywność systemu grzewczego, o czym pisaliśmy już przy okazji poradnika na temat prawidłowej wentylacji poddasza. Serdecznie polecamy jego lekturę.
Warto też pamiętać o poprawnym korzystaniu z nawiewników wbudowanych w okna. Należy wykorzystywać je w okresie letnim, a zimą unikać ucieczki ciepłego, wilgotnego powietrza z ogrzewanych pomieszczeń przez nawiewnik. W nawiewniku mógłby bowiem wytworzyć się wówczas osad, pleśń lub grzyby. Nie zapominajmy ponadto o częstym wietrzeniu domu, również w okresie jesienno-zimowym.
Błędna instalacja
Poprawna instalacja