Łącznie do konkursu, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, zgłoszono 67 obiektów. Spośród nich wyróżniono 22 – w tym gronie znalazł się także poznański Betonhaus.
Pawilon wystawowy Hala Betonowa - Betonhaus zdobył nagrodę w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych.
Betonowy gigant powstał w pół roku na potrzeby wystawy
Inwestycja powstała na poznańskim Łazarzu w zaledwie sześć miesięcy na przełomie 1910 i 1911 roku. Tempo prac było wymuszone terminem otwarcia Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, która ruszyła 15 maja 1911 roku.
Obiekt, którego powierzchnia wynosi około 1 000 m kw., został wybudowany przez Śląskie Towarzystwo Budowli Betonowych.
W ramach Powszechnej Wystawy Krajowej prezentowano w tym miejscu m.in. instrumenty muzyczne. Po I wojnie z obiektu korzystała Światowa Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a później także Akademia Wychowania Fizycznego.
Obecnie to popularne miejsce spotkań, dobrej kuchni i wellness
Przez wiele lat w budynku nie prowadzono żadnych prac remontowych. Zmieniło się to dopiero w lutym 2024 roku. Po trwających dwa lata pracach renowacyjnych w obiekcie funkcjonuje w tej chwili kilka lokali gastronomicznych, a w podziemiach mieści się strefa wellness.
Budynek stał się popularnym miejscem wśród influencerów. Dzięki oryginalnym wnętrzom często pojawia się na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych.
Obecnie Betonhaus przyciąga, nie tylko dobrą kuchnią, ale też koncertami, prelekcjami i spotkaniami.
https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/na-poznanskiej-lawicy-powstanie-kompleks-sportowo-rekreacyjny-inwestycji-bedzie-kosztowac-prawie-14-mln-zlotych/TDBsgYE4j0IlCBkhAJdi