Cypryjski parlament uchwalił przełomowe prawo dotyczące przemocy i nękania w miejscu pracy
Parlament Cypru uchwalił nowe przepisy przeciwko przemocy i nękaniu w miejscu pracy. Związki zawodowe i eksperci ds. pracy określają je jako znaczący postęp w ochronie pracowników .
Ustawa o przemocy i nękaniu w miejscu pracy z 2025 r., uchwalona w czwartek przez sesję plenarną Izby Reprezentantów, ustanawia sankcje karne za zastraszanie w miejscu pracy i tworzy kompleksowe ramy rozpatrywania skarg.
Związek zawodowy SEK w oświadczeniu wyraził zadowolenie z ustawodawstwa, opisując je jako „kulminację długoterminowych interwencji i zaleceń dla władz wykonawczych i ustawodawczych”, które tworzą „silne podstawy godnych warunków pracy”.
Prawo definiuje molestowanie w miejscu pracy jako niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby, stworzenie zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub obraźliwej atmosfery.
Przemoc w miejscu pracy obejmuje działania, zaniechania, praktyki i zachowania, w tym groźby, które powodują lub mogą powodować szkody fizyczne, seksualne, psychiczne lub ekonomiczne.
Nowe prawo zapewnia szerokie definicje nękania i przemocy w miejscu pracy, obejmujące szereg środowisk wykraczających poza tradycyjne środowiska biurowe.
Zgodnie z tekstem ustawy chronione miejsca obejmują:
- Miejsca, w których pracownicy otrzymują wynagrodzenie, odpoczywają lub jedzą
- Wyjazdy służbowe, szkolenia, wydarzenia i aktywności społeczne
- Komunikacja związana z pracą, w tym ta ułatwiona dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym
- Zakwaterowanie zapewniane przez pracodawcę
- Dojazdy do pracy i z pracy
Ustawa przyznaje szerokie uprawnienia wykonawcze Inspekcji Pracy, która będzie odpowiedzialna za badanie skarg.
SEK wezwał agencję do „wykazania się zerową tolerancją dla niewłaściwych zachowań, które podważają zdrowe i bezpieczne środowisko pracy”.
Przepisy rozszerzają ochronę nie tylko tradycyjnych pracowników, ale i obejmują osoby trzecie mające relacje z klientami lub umowy, dostawców usług i osoby odwiedzające miejsce pracy.
Ustawa wchodzi w życie natychmiast po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.
