Plastik pod ostrzałem, Unia Europejska wprowadza zakaz jednorazowych opakowań! Zobacz co zniknie z półek?

warszawawpigulce.pl 3 godzin temu

Unia Europejska planuje kolejną rewolucję, która dotknie każdego konsumenta. W poniedziałek kraje członkowskie ostatecznie zatwierdziły nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które ma na zawsze zmienić sposób, w jaki używamy plastiku i innych opakowań. Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, a wiele znanych nam produktów zniknie z półek w obecnej formie.

Fot. Pixabay

Już niedługo nie znajdziemy miniaturowych kosmetyków w plastikowych opakowaniach w hotelach ani jednorazowych saszetek z ketchupem czy śmietanką do kawy. To wszystko dzięki nowemu etapowi Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada radykalne zmniejszenie ilości odpadów komunalnych. Z rynku znikną także lekkie plastikowe torebki, a owoce i warzywa w opakowaniach poniżej 1,5 kg nie będą mogły być sprzedawane w plastiku.

Rozporządzenie wprowadza obowiązek recyklingu wszystkich opakowań w sposób „ekonomicznie opłacalny” już od 2030 roku. Systemy kaucyjne i zbiórka odpadów mają obejmować 90 proc. jednorazowych pojemników na napoje do 2029 roku. To dopiero początek – do 2040 roku kraje UE mają zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych na mieszkańca o 15 proc. względem 2018 roku.

Nie tylko zakazy, ale i innowacje mają napędzać zmiany. Dystrybutorzy żywności i napojów będą zobowiązani oferować konsumentom opcję korzystania z własnych pojemników. Herbaty w plastikowych torebkach? To również przeszłość. Zielony Ład ma za zadanie zmienić nasze podejście do codziennych zakupów i jednocześnie uchronić środowisko przed tonami trudnych do przetworzenia odpadów.

Dlaczego rozporządzenie to przełom?

Nowe przepisy przyjęto w formie rozporządzenia, co oznacza, iż będą obowiązywać we wszystkich krajach UE od razu po wejściu w życie – bez potrzeby wdrażania ich do prawa krajowego. Wystarczy publikacja w Dzienniku Urzędowym UE, by nowe zasady zaczęły obowiązywać po upływie 18 miesięcy.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Komisja Europejska bierze się za problem odpadów. Dotychczasowe dyrektywy, mimo wielokrotnych zmian, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Opakowania przez cały czas odpowiadają za 36 proc. wszystkich odpadów komunalnych, a aż 40 proc. używanych w UE tworzyw sztucznych to materiały opakowaniowe. Tym razem Unia Europejska idzie na całość – plastikowe przyprawy, mini kosmetyki i opakowania na owoce będą musiały ustąpić miejsca bardziej ekologicznym rozwiązaniom.

Nowe przepisy to część ambitnego planu, jakim jest Europejski Zielony Ład – sztandarowy projekt Komisji Europejskiej, który nie tylko zmienia nasze nawyki konsumenckie, ale też kierunek całej gospodarki w stronę zrównoważonego rozwoju.

Idź do oryginalnego materiału