Plamy po domestosie na ubraniach – Jak sobie z nimi radzić?

rodzice.pl 1 miesiąc temu

Kiedy zdarzą się plamy po domestosie na ubraniach, mogłoby się wydawać, iż będą one do wyrzucenia. Jest jednak kilka sposobów na plamy po wybielaczu, zanim zdecydujemy się wyrzucić odbarwione ubrania. Choć ich skuteczność nie jest stuprocentowa, równie często okazuje się, iż wystarczy sięgnąć po proste, domowe sposoby, by przywrócić ulubionej sukience czy bluzce dawną świetność. Jak usunąć plamę po domestosie?

Plamy po domestosie na ubraniach

Przy praniu, myciu czy odplamianiu czegokolwiek panuje święta zasada, iż im szybciej zajmiemy się trudno schodzącą plamą, tym łatwiej ona zejdzie. Większość zabrudzeń, których raczej nie pozbędzie się w praniu, można zneutralizować przy użyciu zimnej wody lub zwykłego płynu do odplamiania. Plamy po domestosie nie są jednak plamami po soku, pocie czy krwi, z którymi w tak prosty i domowy sposób jesteśmy w stanie sobie poradzić. Jest to środek chemiczny odbarwiający, natychmiast doprowadza do trwałego zniszczenia koloru na tkaninach. Wymoczenie odbarwionego ubrania w zimnej wodzie, a potem wypranie go być może przywróci trochę koloru, jednak różnica przez cały czas będzie wyraźna.

Jak usunąć plamę z domestosa?

Gdy myślimy o stosowaniu wybielacza, to przede wszystkim w kontekście białych tkanin, które zostały zabrudzone i domowa metoda z zimną wodą lub octem nie zadziała. Kiedy jednak dojdzie do odbielenia tkaniny kolorowej czy zostanie odbarwiona plama na jeansach, próżno o kolejne próby wyprania. Moczenie plamy po wybielaczu w occie nie uratuje całkowicie materiału, ale wyrówna odbarwienia. Plama po domestosie na czarnym ubraniu może być szczególnie problematyczna. Można spróbować zafarbować ubranie. Najprościej użyć specjalnej farby do tkanin, która zakryje wybielenie. Jest to oczywiście sposób na mniejsze przebarwienia. W innym wypadku należałoby zafarbować całe ubranie.

Ponieważ jednym ze składników domestosa jest chlor, czasem mogą pozostawać plamy po chlorze. Z takimi można sobie poradzić z użyciem białego octu lub zostawieniem ubrania w zimnej wodzie na całą noc. o ile istnieje taka możliwość, warto wysuszać ubrania na słońcu i zrezygnować z wszelkich sztucznych źródeł ciepła takich jak suszarki.

Plama po chlorze zdarza się przede wszystkim po zetknięciu się z wodą w basenie, częściej niż w kontakcie z wybielaczem, którego jest składnikiem. Takie zaplamienia najlepiej usunąć tiosiarczanem sodu. Tiosiarczan sodu należy wymieszać z wodą, mniej więcej objętości szklanki, zanurzyć w niej czystą szmatkę i potrzeć plamę. Należy pamiętać, żeby nie dobierać ścierki o skrajnie innym kolorze niż tkanina, bo również może ją zabarwić.

Jeśli próby spełzły na niczym, zawsze możemy spróbować bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań. o ile pojawiła się odbarwiona plama na jeansach lub marynarce czy koszulce z długim rękawem, można doszyć naszywkę albo, w przypadku żakietu czy jeansowej kurtki, jeżeli plama jest w dogodnym na to miejscu, zakryć przypinkami. Naszywki najlepiej będą prezentować się raczej na łokciu i kolanach, a plamy po domestosie nie zawsze znajdą się w takich miejscach. Innym sposobem może być poeksperymentowanie z dalszym wybielaniem. Odbarwione spodnie czy rybaczki mogą wyglądać o wiele ciekawiej, o ile plamy po domestosie będą rozleglejsze w różnych miejscach jeansów.

Rodzice pytają o plamy po domestosie na ubraniach

Jak zafarbować plamy po wybielaczu?

Aby zafarbować plamy po wybielaczu na ubraniach, najlepiej przygotować sobie dwie miski z wrzącą wodą. W pierwszej misce zanurzamy ubranie i trzymamy je tam przez 15 minut. W drugiej natomiast rozpuszczamy barwnik. Ważne, żeby był dobrze wymieszany! Potem całkowicie zanurzamy ubranie w wodzie z barwnikiem i pozostawiamy na co najmniej pół godziny. Dla utrwalenia koloru warto dolać 4-5 łyżeczek octu, następnie znów należy zaczekać 30 minut. Po wyjęciu ubrania z wody musimy je moczyć w zimnej wodzie aż do momentu, kiedy będzie całkiem czysta.

Jak wybielić jeansy domestosem?

Aby odbarwić spodnie, potrzebujemy miski z wodą, do której wlejemy domestos. Wrzucone do miski jeansy musimy wymieszać tak, żeby nasza skóra nie miała kontaktu ze środkiem chemicznym, na przykład kijem. Musimy bacznie obserwować, jak zmienia się kolor naszych spodni, żeby mieć pewność, iż uzyskamy pożądany efekt. Można również spróbować zrobić plamy po domestosie, zwijając jeansy przy wkładaniu ich do miski.

Idź do oryginalnego materiału