Kilkadziesiąt bajecznie kolorowych stoisk, a na nich mnóstwo smakołyków przygotowanych według tradycyjnych receptur, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie. A wszystko okraszone odrobiną humoru i rozrywki. Tak wyglądał V Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Ostrów Wielkopolski, który w miniona niedziele odbył się w Lewkowie w powiecie ostrowskim.
W niedzielne popołudnie na terenie dziedzińca pałacu w Lewkowie stanęło kilkadziesiąt namiotów. Panie z gminy Ostrów Wielkopolski włożyły wiele serca i talentu w pomysłowe przygotowanie stoisk na V Piknik Kół Gospodyń Wiejskich.
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Z pola na stół” i kierowała uwagę uczestników w kierunku wykorzystania podstawowych, prostych produktów.
Koła rywalizowały w wypieku chleba, przygotowaniu zupy warzywnej, malowaniu obrazu w plenerze oraz obieraniu ziemniaków na wagę. Ocenie podlegała także ogólna prezentacja stoiska. Najwyżej została oceniona ekspozycja KGW Słaborowice.
na fot.: jedno z KGW
„Jesteśmy z KGW Słaborowice. Przygotowałyśmy dzisiaj chłodnik z warzyw z naszego ogródka, czyli buraczki, botwinka, rzodkiewki, ogórki i zalane maślanką. Do tego koleżanka upiekła chleb na bazie mąki żytniej i pszennej. Do tego mamy prawdziwy wiejski serek zrobiony przez naszą koleżankę i masełko tłuczone z prawdziwą miłością, jak to kiedyś nasze babcie tłukły”.
Panie z innych miejscowości także wykazały się dużą inwencją i szacunkiem do kulinarnej tradycji.

”KGW Radziwiłłów. Przygotowaliśmy zupkę jarzynową oraz chlebek tradycyjny oraz chlebek czosnkowy z ogórkami w płatkach chili.
KGW Czekanów. Przygotowałyśmy zupę warzywną. Tak zwana śmieciówka, czyli wszystko, co było w ogródku, to zostało użyte do tej zupy. Mamy chleb, chleb z mąk mieszanych na zakwasie. Od wieków babcie nasze, mamy piekły chleb na zakwasie i my też tą tradycję dalej podtrzymujemy”.
na fot.: KGW przygotowały m.in. chleb
Produkty na każdym ze stoisk były oceniane przez fachowe jury. Wydarzenie uświetnił koncert Big bandu Powiatu Ostrowskiego.
Autor:
















