Zielona herbata, zaraz po czarnej, jest najpopularniejszą herbatą świata. Pita jest już od wieków, zwłaszcza w azjatyckich krajach, choć jej popularność w innych zakątkach świata stale rośnie. A wszystko to przez wyjątkowe adekwatności tego naparu, gdyż okazują się nieocenione w kontekście zdrowia. Mówi się między innymi o długowieczności, wsparciu odchudzania czy o spowalnianiu procesów starzenia mózgu. Jakie jeszcze zalety posiada ta popularna herbata?
Zielona herbata — co wiadomo na jej temat?
Herbata zielona to napój, który przyrządzany jest z liści herbaty chińskiej poddawanych jedynie minimalnej oksydacji. Pochodzi z Chin, ale z czasem rozpowszechniła się na inne kraje Azji, takie jak Japonia, by później zostać poznaną niemal na całym świecie. Dzisiaj dostępnych jest wiele rodzajów zielonych herbat, które różnią się od siebie ze względu na warunki uprawy czy sposób przetwarzania.
W sklepach można kupić tradycyjne herbaty zielone liściaste, ale również aromatyzowane jaśminem lub lotosem, czy też wzbogacone o inne dodatki. Różnią się również pomiędzy sobą ze względu na region, a choćby i kraj pochodzenia, gdyż sporą popularnością cieszą się również te wywodzące się z Japonii.
Napar z zielonej herbaty posiada charakterystyczny, słomkowy kolor, który jest połączeniem delikatnego żółtego z zielenią. Kluczem dla smaku oraz czerpania wszystkiego, co najlepsze z tego napoju, jest prawidłowe zaparzenie liści. Zbyt długie parzenie lub zalanie ich za gorącą wodą powoduje gorzkawy posmak oraz redukcję drogocennych adekwatności.
Może cię zainteresować: To warzywo za rzadko ląduje na naszych talerzach. Pomaga w odchudzaniu, a do tego reguluje cukier
Na co pomaga picie zielonej herbaty? adekwatności napoju
O adekwatnościach tego niepozornego napoju mówi się od wieków. Zielona herbata wciąż poddawana jest licznym badaniom i testom, gdyż poznawane są jej kolejne atrybuty. A wszystko to przez cenne bogactwo witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Wiele mówi się o zielonej herbacie w kontekście procesów starzenia. Zawarte są w niej bowiem przeciwutleniacze, które hamują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.
Ponadto zielona herbata zawiera kofeinę, dlatego przez wiele osób spożywana jest jako zamiennik kawy. Działa jednak łagodniej na organizm. Co więcej, zawiera aminokwas L-teaninę, który wraz z kofeiną poprawia funkcję mózgu, takie jak pamięć czy koncentracja.
Zielona herbata jest także sprzymierzeńcem dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, gdyż może między innymi pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, a także poziomu cholesterolu LDL. Dodatkowo jest cenna w kontekście układu odpornościowego, ze względu na zawartość witamin i minerałów. Posiada także wiele adekwatności cennych dla pielęgnacji skóry. Działa kojąco, łagodząco, a także odżywczo, dzięki czemu na dłużej można zachować młodszy i zdrowszy wygląd.
Zobacz także: Wspomaga wątrobę, obniża cholesterol i pomaga schudnąć. Wystarczy pół szklanki dziennie
Zielona herbata a odchudzanie
Od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o zielonej herbacie w kontekście odchudzania. Słyszy się o spektakularnych sylwetkach gwiazd, które osiągnęły właśnie dzięki dobrodziejstw płynących z picia zielonej herbaty. Warto po nią regularnie sięgać podczas procesu odchudzania ze względu na zawarte w niej katechiny, które przyspieszają metabolizm oraz zwiększają spalanie tłuszczu. Picie zielonej herbaty połączone z aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną dietą może przyczynić się do redukcji masy ciała.
Ponadto zielona herbata to nieoceniony sojusznik, jeżeli chodzi o ochotę na słodkie. To szczególne wyzwanie w kontekście odchudzania. Chęć podjadania chwilami potrafi być trudna do opanowania, dlatego dobrze wiedzieć, iż zielona herbata może pomóc ograniczyć taką ochotę. Wpływa bowiem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi, stabilizując glukozę i tym samym zmniejszając nagłe skoki i spadki energii. Ponadto działa na “ograniczenie" apetytu, przez co chęć podjedzenia czegoś słodkiego staje się znacznie mniejsza i bardziej możliwa do opanowania.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać obierki z jabłek, włóż je do piekarnika. gwałtownie sobie podziękujesz
Gdzie wyrzucasz pojemniki po jajkach? Niby proste, a jednak łatwo o błąd
Moja teściowa trzyma herbatę w lodówce. To nie pomyłka, a sprytny trik