Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami to obowiązkowa pozycja na naszym wigilijnym stole. Grzyby zbieramy sami, suszymy, by zimą cieszyć się smakiem pierożków jak najczęściej. Najlepsze pierogi robi moja mama Marysia. Wszyscy je uwielbiają, bo mama robi je dość płaskie, a po ugotowaniu obsmaża je na złoto na oleju. Są znakomite! Oczywiście wszystkie składniki robi na oko, ale udało mi się ją przyłapać przy pracy i zważyłam wszystko, aby móc podać Wam "złote proporcje" na farsz.
Do pierogów idealnie pasuje czerwony barszcz.
Zapraszam też do wpisu, w którym zebrałam wszystkie propozycje na wigilijny stół:
POTRAWY NA WIGILIJNY STÓŁ
Pierogi wigilijne
Więcej przepisów na wytrawne pierogi
- Pierogi z suszonymi grzybami
- Pierogi braniewskie
- Pierogi z mięsem i kiszoną kapustą
- Pierogi ukraińskie
Pierogi wigilijne z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami
To obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole. Można podać je z podsmażoną na złoto cebulką lub pierogi podsmażyć na złoto na rozgrzanym oleju.
Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami
Składniki:
- CIASTO:
- 1 kg mąki pszennej,
- 4 łyżki oleju,
- duża szczypta soli,
- około 2 szklanek letniej wody,
- FARSZ:
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 150g suszonych grzybów,
- 2 średnie cebule,
- sól,
- pieprz
Przygotowanie:
CIASTO: Ciasto przygotowujemy według TEGO przepisu.
FARSZ: Kiszoną kapustę gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy, a gdy ostygnie to dokładnie odciskamy i drobniej siekamy.
Suszone grzyby gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Po tym czasie odcedzamy. Wodę z gotowania grzybów można wykorzystać jako baza zupy grzybowej.
* 150g suszonych grzybów to około półtora słoika litrowego suszonych grzybów.
Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę. Mieszamy ze sobą cebule (surową), kiszoną kapustę i suszone grzyby. Następnie wszystkie składniki siekamy ze sobą dobrą chwilę, aż farsz stanie się jednolity. Możemy też farsz zmielić w maszynce do mielenia mięsa, ale my wolimy taki "posiekany". Na dużej patelni rozgrzewamy 2-3 łyżki oleju. Wkładamy nasz farsz i smażymy razem często mieszając około 5-7 minut doprawiając w tym czasie solą i pieprzem. Farsz studzimy i nadziewamy nim pierogi. Farsz można wykorzystać także do krokietów.