Piekarnik dymi podczas pracy? Nie ignoruj sytuacji, bo skończy się drogą naprawą

genialne.pl 2 lat temu
Zdjęcie: dlaczego piekarnik dymi, fot. freepik


Dym wydobywający się z drzwiczek piekarnika lub z komory – w postaci lekkiej mgiełki lub ciemnych pióropuszy – nigdy nie powinien być ignorowany. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie dlaczego Twój piekarnik dymi.

Parę ważnych powodów, dla których nie powinieneś ignorować dymu

Na początek, choć być może nie zauważyłeś dużej różnicy w smaku swojego obiadu za pierwszym razem, dym może negatywnie wpłynąć na smak i jakość jedzenia. Co gorsza, może on podrażniać znajdujące się w pobliżu zwierzęta domowe lub osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego, a choćby sygnalizować zbliżającą się awarię lub pożar piekarnika. Niezależnie od rodzaju piekarnika w Twoim domu, problem ten nie jest wcale rzadki. Występuje on zarówno w nowych i starych piekarnikach. adekwatna naprawa będzie zależeć od urządzenia i okoliczności. najważniejsze jest abyś był w stanie ustalić co się dzieje.

Dlaczego mój piekarnik dymi?

Oto najważniejsze możliwe przyczyny tego stanu rzeczy.

dlaczego piekarnik dymi, fot. freepik

Spalanie powłok fabrycznych

To normalne, iż dym pojawia się podczas pierwszego lub dwóch użyć nowego piekarnika. Dzieje się tak dlatego, iż element grzewczy wewnątrz wielu nowoczesnych piekarników ma powłokę fabryczną na bazie oleju. Wytwarza ona dym, gdy stopniowo się wypala. Ponieważ dymiący piekarnik może nadać niesmaczny smak spalonej żywności w środku, producenci piekarników zwykle zalecają, aby „wypalić” piekarnik (tj. spalić powłokę fabryczną) przed użyciem go do gotowania żywności po raz pierwszy. Aby wypalić powłokę fabryczną w piekarniku, wyłącz go (jeśli jest włączony) pozwól mu całkowicie ostygnąć, a następnie usuń wszystkie garnki i patelnie z półek piekarnika. Zamknij piekarnik i ustaw go na „pieczenie” w zalecanej przez producenta temperaturze przez zalecany czas (od pół godziny do godziny). Po wypaleniu w piekarniku nie powinno być już widać dymu podczas kolejnych użyć.

Przypieczone resztki jedzenia

Bardzo często w piekarnikach dym jest produktem ubocznym spalania resztek jedzenia. jeżeli regularnie pieczesz wysokotłuszczowe potrawy, takie jak steki, lub pieczesz pizze bezpośrednio na półkach piekarnika bez blachy pod spodem, tłuszcz może rozpryskiwać się na górnej ściance i ścianach bocznych piekarnika. A kawałki jedzenia i resztki mogą spadać na podłoże. jeżeli zaniedbasz czyszczenie tych pozostałości, gdy są jeszcze mokre, mogą stwardnieć. I przy kolejnym użyciu piekarnika zapalić się, wydzielać dym, a w rzadszych przypadkach zapalić się. Ten problem ustąpi, jeżeli po prostu wyczyścisz piekarnik. Najlepiej skorzystaj z naturalnych środków, takich jak biały ocet, soda oczyszczona i woda, aby usunąć tłuszcz i rozpryski.

Pozostałości chemicznego środka czyszczącego

Jeśli niedawno wyczyściłeś urządzenie rozpuszczalnikiem lub innym sklepowym produktem, ale teraz widzisz, iż piekarnik dymi, jest to prawdopodobnie wynik pozostałości środka czyszczącego, który teraz się pali i wydziela dym. Ponieważ dymowi temu mogą towarzyszyć opary zawierające substancje chemiczne, należy go jak najszybciej zlikwidować. Wyłącz piekarnik i pozwól mu całkowicie ostygną. Następnie użyj szmatki zwilżonej wodą, aby wytrzeć pozostałości środka czyszczącego lub rozlane płyny. jeżeli masz samoczyszczący się piekarnik, nie powinieneś używać chemicznych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić emaliowaną okładzinę tych piekarników.

Dodaj to do gotującej się w garnku potrawy, a już nigdy nic nie wykipi na kuchenkę

11 TRIKÓW KUCHENNYCH, KTÓRYCH UŻYWAJĄ SZEFOWIE KUCHNI

Idź do oryginalnego materiału