Bardzo dobry pasztet wieprzowy pieczony z gotowanego mięsa. Jest wilgotny, delikatny, bez grudek i dobrze się smaruje. Jednym słowem idealny pasztet domowy. Prosty do zrobienia, wyśmienity w smaku, nie suchy, wręcz rozpływa się w ustach.
Zastanawiasz się pewnie jak zrobić dobry pasztet domowy? Sekret tkwi przede wszystkim w sprawdzonych proporcjach i przepisie, który dostałam od mamy. Czas i temperatura pieczenia to kolejna kwestia wpływająca na smak, smarowalność i konsystencję potrawy. Ważna jest także jakość użytych składników. Mięso kupuję w zaufanym sklepie i mam pewność, iż jest świeże. Całość sprawia, iż domowy pasztet zachwyca smakiem każdego.
Jestem zachwycona wyśmienitym smakiem i konsystencją pasztetu. Doskonale smaruje się na kanapki. Proste wykonanie sprawia, iż każdemu bez problemu się uda. Gorąco zachęcam do przygotowania pieczonego pasztetu z gotowanego mięsa i zapraszam po przepis.
Pasztet wieprzowy – składniki.
Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: kcal w 100g pasztetu. Dieta bezglutenowa.
- 1 kg karkówki
- 1 kg łopatki
- 1 kg boczku
- 2 szklanki wywaru z gotowanego mięsa
- 200 g masła
- 3 marchewki, kawałek selera
- 1 cebula
- 3 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 1 łyżka soli
Dodatkowo:
- do smaku: sól i świeżo zmielony pieprz do zblenderowanego pasztetu.
- masło i bułka tarta do wysmarowania keksówki.
Sposób wykonania pasztetu wieprzowego.
Aby wykonać domowy pasztet wieprzowy potrzebować będziemy dużego garnka, maszynki do mielenia ugotowanego mięsa, blendera. Przed robieniem potrawy, zapoznaj się z całym opisem i zaplanuj poszczególne etapy prac w kuchni.
Do dużego garnka wlewam wodę i podgrzewam. Wody musi być tyle, aby mięso było przykryte.
Mięso wieprzowe (karkówka, łopatka, boczek) obmywam pod bieżącą i chłodną wodą. Kroję na mniejsze 3 – 4 cm kawałki.
Marchew i seler obieram, a cebulę pozbawiam łupinki. Warzywa kroję na pół.
Do gotującej się wody wrzucam pokrojone kawałki mięsa oraz całe warzywa. Wrzucam także 3 listki laurowe, ziarna ziela angielskie i ziarenka pieprzu czarnego po około 5 sztuk. Całość dość dobrze solą – dodaje minimum 1 łyżkę stołową soli kuchennej. Gotuję na bardzo wolnym ogniu pod przykryciem przez około 2 – 3 godziny.
Gotuję do momentu, aż woda się wygotuje i mięso będzie bardzo miękkie, wręcz rozpadające się. Mięso oraz warzywa wyjmuję z wywaru i odstawiam na 30 minut do ostudzenia. Wywaru nie wylewam, ale zostawiam do późniejszego wykorzystania.
Po przestudzeniu mielę mięso oraz cebulę na maszynce do mielenie na małych oczkach 2 lub 3 krotnie. Dodaję roztopione masło oraz 2 szklanki wywaru z gotowania. Im mniej wywaru dodasz, tym pasztet będzie suchszy, zwarty i kruchszy. Ja dodaję 2 szklanki i według mnie to jest idealna ilość.
Całość miksuję dzięki blendera i oczywiście przyprawiam do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Na koniec blenderowania sprawdzam, czy ilość przypraw w pasztecie jest wystarczająca. W razie potrzeby doprawiam przyprawami. jeżeli nie masz blendera, to wyrób masę manualnie. Jednak dzięki blenderowaniu, pasztet uzyskuje świetną konsystencję do smarowania. Jest aksamitnie delikatny, bez żadnych grudek.
Nagrzewam piekarnik do temperatury 190 stopni C. Blaszki keksówki smaruję masłem i wysypuję bułką tartą. Wykładam przygotowaną masę mięsa wieprzowego. Piekę przez 1 godzinę w 190 stopniach C bez termoobiegu z opcją grzania góra i dół. Pod koniec pieczenia, pasztet pięknie zarumieni się na wierzchu.
Gotowy pasztet po upieczeniu wyjmuję z piekarnika, a po 10 minutach wyjmuję z foremki i odkładam do całkowitego ostudzenia. Przechowuję w lodówce przez kilka dni. Pasztet pieczony uzyska idealnie gęstą i wilgotną konsystencję, po schłodzeniu w lodówce. Wyśmienity pasztet domowy to bez wątpienia jeden ze smaków dzieciństwa. To gwarancja najlepszych składników bez grama chemii. Jestem interesująca jakie są Twoje proporcje na idealny pasztet :-).
Sprawdź także pasztet z cukinii.
Życzę smacznego !