Panele czy płytki – co bardziej praktyczne jako podłoga w kuchni?

tygodnikprzeglad.pl 11 miesięcy temu

Podłoga kuchenna jest wyjątkowo narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Dlatego wybór jej wykończenia jest trudnym zadaniem. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze? Płytki czy panele? Podpowiadamy!

Panele w kuchni – wady i zalety tego rozwiązania

Panele stosuje się najczęściej w kuchniach połączonych z salonem. Użycie takiego samego wykończenia podłogi w dwóch pomieszczeniach, gwarantuje otrzymanie schludnej i harmonijnej przestrzeni. Panele są łatwo dostępnym materiałem. Występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Ich montaż nie jest skomplikowany i czasochłonny. W razie uszkodzenia panelu, można go łatwo wymienić, bez skuwania całej podłogi. Na korzyść paneli przemawia również atrakcyjna cena oraz cieplejsza w porównaniu z płytami czy betonową wylewką powierzchnia.

Interesującą ofertę znajdziesz na stronie: https://www.gama-sklep.com.pl/category/meble-kuchenne-85

Wady paneli w kuchni

Największą wadą paneli jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Po upadku ciężkiego przedmiotu na panele, z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiał liczyć się z wymianą kilku z nich. jeżeli zależy Ci na wykorzystaniu paneli w swojej kuchni, zainwestuj w modele z wyższej półki, wyposażone w dodatkową, ochronną warstwę wierzchnią, która zabezpieczy je przed wodą.

Płytki w kuchni – za i przeciw

Płytki są najczęściej wybieranym wykończeniem podłogi kuchennej. Nic w tym dziwnego, ponieważ są bardzo solidne. Okładziny podłogowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, a także zarysowania. Ogromną zaletą tego materiału wykończeniowego jest także niska, a wręcz znikoma nasiąkliwość. Rozlane na płytkach substancje nie wnikają w ich powierzchnię. Z racji tego, można powiedzieć, iż są plamoodporne. Kolejną istotną cechą okładzin jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Można je odkurzać, zamiatać, a także myć standardowymi detergentami.

Płytki występują w szerokiej gamie kolorystycznej i licznych kształtach. Możesz zdecydować się na modele imitujące drewno, beton, lastryko czy cegłę. choćby jeżeli chcesz wykończyć kuchnię w nietypowym kolorze, z pewnością znajdziesz na rynku odpowiednie kafle do swojej aranżacji. Wybierając płytki do kuchni, zwróć uwagę na to, by były jak najmniej śliskie. Bardzo ważna jest również klasa ścieralności oraz materiał wykonania.

Argumenty przeciw płytkom w kuchni

Czy płytki podłogowe mają jakiekolwiek wady? Nieodpowiednio dobrane okładziny mogą mieć ich całkiem sporo. Wybór nieodpornych na wilgoć i śliskich płytek do kuchni, z pewnością zakończy się ich szybką wymianą. Największą wadą okładzin, choćby tych najlepszych jest chłodna powierzchnia. jeżeli uwielbiasz chodzić w domu na bosaka, z pewnością będzie to dla Ciebie dużym dyskomfortem. Możesz jednak zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Płytki świetnie przewodzą i oddają ciepło. O wiele lepiej niż opisywane poprzednio panele. jeżeli położysz podłogówkę nie tylko w kuchni, ale także w salonie, rozważ ułożenie płytek drewnopodobnych w całej przestrzeni dziennej. Zwłaszcza modele rektyfikowane są niemal nie do odróżnienia od zwykłych paneli.

Jaka podłoga okazuje się lepszym wyborem w przestrzeni kuchennej – płytki czy panele?

Wybierając wykończenie podłogi kuchennej, warto kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami osobistymi. Weź pod uwagę wymienione powyżej zalety i wady paneli i płytek, a następnie zastanów się, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twojej przestrzeni. Duży wpływ na ostateczną decyzję ma również styl życia. Przykładowo, jeżeli rzadko korzystasz z kuchni i praktycznie w ogóle nie gotujesz, możesz zdecydować się na panele, choćby te z niższej półki. Takie rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się u wielodzietnej rodziny, gdzie gotuje się kilka razy dziennie.

Kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę, to układ kuchni. jeżeli znajduje się w osobnym pomieszczeniu, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie wybór płytek. Natomiast w sytuacji, kiedy kuchnia jest połączona z salonem, dużo lepszym rozwiązaniem mogą okazać się jednak panele. Jednolita podłoga nie będzie wyróżniać aneksu kuchennego w aranżacji wnętrza.

Idź do oryginalnego materiału