Domowe odpady trafiają do koszy przy ulicach
W Bełchatowie coraz częściej widać przepełnione kosze uliczne, do których trafiają odpady z gospodarstw domowych. Chodzi o pojemniki ustawione przy chodnikach, przystankach i w parkach. Wśród wyrzucanych tam śmieci są m.in. obierki z owoców i warzyw, popiół oraz gruz. W efekcie takie kosze zapełniają się bardzo szybko.
Miejskie służby regularnie opróżniają pojemniki, jednak kosze bywają ponownie zapełniane choćby kilka razy dziennie. Miasto podkreśla, iż usuwanie takich odpadów oznacza dodatkowe obciążenie dla samorządu. Chodzi nie tylko o wydatki, ale też o czas, który służby mogłyby przeznaczyć na inne zadania. Problem wpływa również na estetykę wspólnej przestrzeni.
Miasto przypomina, gdzie wyrzucać śmieci z domu
Urząd apeluje do mieszkańców o zmianę tych nawyków. Odpady wytworzone w domu powinny trafiać do własnych pojemników na posesji albo do pojemników ustawionych w pergolach śmietnikowych. Jak przypomniano, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy mogą oddawać dowolną ilość śmieci. Dlatego nie ma potrzeby korzystania w tym celu z koszy ulicznych.
Co zrobić, gdy odpadów jest więcej
W przypadku nadmiaru odpadów właściciele domów jednorodzinnych mogą bezpłatnie oddać je do PSZOK-u, z wyjątkiem odpadów zmieszanych. Mogą też złożyć wniosek o dodatkowy pojemnik w Wydziale Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi przy ul. Czyżewskiego 7. Jak zaznaczono, takie dodatkowe pojemniki są bezpłatne. W wyjątkowych sytuacjach można tam również odebrać worki przeznaczone na konkretne frakcje.
Miasto przypomina też, iż właściciele nieruchomości niezamieszkałych powinni dostosować liczbę pojemników lub częstotliwość odbioru do rzeczywistych potrzeb. Samorząd podkreśla, iż Bełchatów jest wspólną przestrzenią mieszkańców. Dlatego apeluje o adekwatne postępowanie z odpadami i dbanie o porządek w mieście.















