Ostatki 2023, czyli śledzik. Kiedy wypadają ostatki, jaka jest ich tradycja i co jadano na koniec karnawału

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Piotr Warczak/archiwum Polska Press


Karnawał dobiega końca, a wraz z nim wesołe imprezy i zabawy. Śledzik, zwany także podkoziołkiem lub ostatkami, w 2023 roku wypada we wtorek – 21 lutego. Jaka tradycja wiąże się z obchodami śledzika? Jakie potrawy cieszą się popularnością w ostatnim dniu karnawału?

Ostatki, śledzik 2023, czyli koniec karnawału

Ostatki, zwane inaczej:

  • śledzikiem,
  • mięsopustem,
  • podkoziołkiem.

To odpowiednik prawosławnej maslenicy. Moment, w którym warto zorganizować spotkanie ze znajomymi i spędzić ten czas na zabawie. Już od Środy Popielcowej, która wypada 22 lutego 2023, rozpoczyna się trwający 40 dni post. O tym, kiedy wypada tegoroczny śledzik, jaka tradycja towarzyszy jego obchodom i jakie potrawy najlepiej przygotować na ten dzień, dowiecie się z artykułu.

Zobacz w naszej galerii co jedzono dawniej podczas ostatków

Śledzikiem nazywamy po prostu ostatki, czyli ostatnie dni karnawału. Trwały one od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. Ustalenie dokładnej daty obchodów śledzika zależy od tego, kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. W 2023 roku ostatki będziemy obchodzić we wtorek, 21 lutego.

Churros, naleśniki i inne dania ze świata na koniec karnawału. Wypróbuj koniecznie!

Na całym świecie łasuchy świętują ostatnie dni karnawału. Każdy kraj świętuję ten dzień podając specjalne słodkości. Karnawał z języka włoskiego oznaczał pożegnanie z mięsem. Stąd w wielu krajach…

Anna Daniluk

Skąd nazwa śledzik? - Określenie śledzik przyjęło się w naszym kraju w latach 60. XX wieku - mówi Ewa Ferenc, autorka książki „Polskie tradycje świąteczne" w „Expressie Bydgoskim". - Śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw (pisał już o tym Gall Anonim w swojej średniowiecznej „Kronice"). Ta ryba gościła na chłopskich, niezamożnych stołach w ostatnią noc karnawału.

Mało kto wie, iż nazwa ostatki czy wspomniany śledzik (nazwa popularna jest m.in. na Kaszubach), to nie jest jedyny termin, którym posługują się Polacy, opisując to wydarzenie. Mieszkańcy Wielkopolski obchodzą podkoziołka, a wcześniej na terenach Polski dzień ten nazywano zapustami.

Jaka tradycja wiąże się z obchodami śledzika?

Tradycji związanych z ostatnim dniem karnawału jest kilka i różnią się w zależności od regionu.

Podkoziołek - Kujawy i Wielkopolska

Nazwa podkoziołek znana jest mieszkańcom Kujaw i Wielkopolski, szczególnie Poznania. Wzięła się od kozła, który jest zwierzęcym symbolem seksualności i witalności (zazwyczaj przedstawiano go z podkreśleniem męskich atrybutów). To również nazwa ludowej zabawy, w której dziewczęta i kawalerowie, którzy nie wyszli za mąż w czasie karnawału, spotykali się w karczmie przy tańcach. Niezamężne kobiety składały wtedy dary pieniężne obok figurki koziołka lub wystruganego z brukwi czy ziemniaka postaci chłopca. Wśród tych, którzy znaleźli już swoją drugą połowę, panowało przekonanie, iż ostatnie dni karnawału należy poświęcić na igraszki, by wytrzymać we wstrzemięźliwości kilkadziesiąt dni postu.

Idź do oryginalnego materiału