Ogórki w zalewie gyros

ania-gotuje.pl 2 lat temu

Ogórki w zalewie gyros to świetna alternatywa dla tradycyjnych ogórków w słoikach na zimę. Mnie zachwyca słodko kwaśny smak z wyraźną nutą przypraw. Jestem pewna, iż sałatka z ogórków o smaku gyros posmakuje każdemu. Sprawdzi się idealnie na obiad lub jako przystawka na imprezę np Sylwestra.

Kolejnym pomysłem na przetwory z ogórków (nadają się także większe sztuki) są ogórki w zalewie gyros. Przepis mam od koleżanki z pracy, która poczęstowała mnie zeszłorocznymi ogóreczkami. Są przepyszne i dziś postanowiłam podzielić się z wami moimi ogóreczkami gyros w słoikach na zimę. Koleżanka twierdzi, iż ogórki w przyprawie gyros robią furorę na imprezach domowych: imieniny, urodziny, Andrzejki czy Sylwestra. Nie dziwię się, bo fantastycznie i oryginalnie smakują. Już przed włożeniem do słoika wręcz trudno oprzeć się i nie skosztować:-). Zapraszam po prosty i szybki w wykonaniu przepis.

Ogórki w zalewie gyros – składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Podaję proporcje na 1 kg ogórków. Na każde 1 kg ogórków przygotuj 3 słoiki 720 ml lub 4 słoiki 550 ml, ewentualnie 2 słoiki 900 ml.

Warzywa:

  • 1 kg ogórków gruntowych *
  • 150 g marchewki (1 średnia sztuka)
  • 200 g cebuli (2 małe sztuki)
  • 1 papryka czerwona
  • 2 ząbki czosnku

Zalewa:

  • 15 g przyprawy Gyros (pół opakowania, czytaj skład)
  • 125 ml octu 10% (pół szklanki)
  • 210 g cukru (1 szklanka)
  • 4 łyżki oleju (60 ml)
  • płaska łyżka soli kamiennej do przetworów

Moje ogórki gruntowe* są świeże i jędrne prosto z ogródka. jeżeli masz ogórki sklepowe, to koniecznie namocz je w wodzie przez minimum 1 godzinę. Odzyskają swoją jędrność i świeżość.

Sposób wykonania ogórków w zalewie gyros

Do przygotowania ogórków w zalewie gyros potrzebować będziemy przede wszystkim: jedną dużą oraz drugą mniejszą miskę, noża i deski do krojenia. Przygotuj także odpowiednią ilość słoików oraz nakrętek. Słoiki i nakrętki powinny być nieoszczerbione i oczywiście dokładnie umyte oraz wyparzone. Większe ilości myję w zmywarce do naczyń, a mniejsze myję w zlewie i wyparzam w nagrzanym do 100 stopnia C piekarniku.

Sprawdź także tradycyjną sałatkę z ogórków na zimę.

Krok 1. Przygotowuję warzywa

Ogórki dokładnie myję pod zimną i bieżącą wodą. Następnie odkrawam gorzkie końcówki i kroję w grube 1,5 – 2 cm plastry.
Marchewkę obieram, płuczę w wodzie i kroję 1 cm plastry.
Cebulę obieram z łupinek i kroję piórka.
Czosnek obieram z łupinek i kroję w cienkie plastry.

Pokrojone warzywa wrzucam do dużej miski i mieszam ze sobą.

Krok 2. Przygotowuję zalewę i wlewam do miski z warzywami

Wszystkie składniki z zalewy umieszczam w mniejszej misce i mieszam ze sobą. Następnie wlewam do większej miski z warzywami. Całość mieszam, odstawiam na 6 godzin i ze dwa razy jeszcze całość mieszam. W tym czasie warzywa puszczą duże ilości soku.

Krok 3. Warzywa z zalewą umieszczam w słojach i pasteryzuję

Do umytych i wyparzonych słoików przekładam warzywa wraz z zalewą i pozostawiam około 1,5 cm wolnej przestrzeni. Zakręcam mocno nakrętki i odstawiam do pasteryzacji.

Są 2 metod pasteryzacji w garnku z wodą lub w piekarniku. Pamiętaj, iż zimne słoiki z przetworami wkładamy do garnka z zimną wodą / piekarnika. Gorące słoiki umieszczamy do garnka z gorącą wodą lub nagrzanego piekarnika.

Metoda 1. W garnku wyścielonym na dnie ściereczką kuchenną wlewam tyle wody, aby dosięgała do 3/4 lub 4/5 wysokości słoików. Słoiki z ogórkami wkładam do zimnej wody i zagotowuję. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszam ogień, aby tylko bulgotało. Słoiki 0,9 L pasteryzuję przez 20 minut, 0,55 – 0,7 L przez 15 minut. Czas podany od zagotowania się wody.

Metoda 2. Do zimnego piekarnika wkładam słoiki z ogórkami. Nagrzewam piekarnik do temperatury 110 stopni C i od czasu, gdy temperatura osiągnie 110 stopni C liczę czas pasteryzacji (dla słoików 0,9 L 20 minut, a dla słoików 0,55 – 0,7 L jest to 15 minut).

Następnie ostrożnie układam słoiki do góry dnem na blacie wyścielonym ręcznikiem lub ściereczką kuchenną. Dzięki temu wiem, czy słoiki są szczelnie zamknięte i dodatkowo nakrętka lepiej się zassie. Po ostygnięciu przenoszę przetwory do chłodnej i ciemnej piwnicy.

Życzę udany przetworów i smacznej degustacji zimową porą.

Idź do oryginalnego materiału