Ogórki w keczupie

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Świetne ogórki w keczupie z cebulką do słoików na zimę, które są chrupiące i lekko kwaśne z pomidorowym posmakiem. Takie ogórki w zalewie keczupowej sprawdzą się przede wszystkim do obiadu, na kanapki lub jako przekąska na imprezę.

Niektóre przetwory na zimę robię raz, aby spróbować ich smak. Ogórki w keczupie robię każdego roku, bo są przepyszne. Moje dzieci uwielbiają „pomidorowe ogórki”.

Ogórki w keczupie – składniki

Proporcje podaję na 1 kg ogórków, aby każdy łatwo przeliczył potrzebną ilość. Na 1 kg ogórków potrzeba 3 słoiki o pojemności 700 ml.
Moja szklanka to pojemność 250 ml.

  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 100 g cebuli (mała sztuka)

Przyprawy na każdy słoik o pojemności 700 ml:

  • pół łyżeczki gorczycy
  • listek laurowy
  • po 3 ziarna ziela angielskiego
  • 4 ziarna pieprzu czarnego
  • 1 ząbek czosnku
  • dodatkowo na sam koniec po 1 łyżce oleju roślinnego

Zalewa:

  • 375 ml wody (półtorej szklanki)
  • 150 g keczupu pikantnego (pół szklanki)
  • 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
  • 75 ml octu spirytusowego 10%
  • 6 płaskich łyżek cukru (75 g)
  • 2 płaskie łyżeczki soli kamiennej niejodowanej (14 g)

Sposób wykonania ogórków w keczupie z cebulką

Do zrobienia ogórków w keczupie potrzebować będziemy przede wszystkim:

Krok 1 – przygotowuję ogórki, cebulę oraz słoiki i nakrętki

Ogórki myję dokładnie pod bieżąca wodą. Sklepowe ogórki moczę 2 godziny w zimnej wodzie, aby nabrały jędrności i chrupkości.

Odcinam twarde końcówki. Nieduże ogórki kroję wzdłuż w ćwiartki. jeżeli masz większe, to pokrój w ósemki. jeżeli wolisz, to możesz też pokroić ogórki w 1 cm plastry.
Nie obieram ogórków, ale jeżeli wolisz, to możesz obrać ze skórki.

Cebulę obieram z łupinek i kroję w piórka.

Słoiki i nakrętki myję i wyparzam wrzącą wodą. Większe ilości umieszczam do zmywarki. Nakrętki nie mogą być z nalotem rdzy.

Krok 2 – umieszczam przyprawy i ogórki do słoików

Do każdego słoika umieszczam przyprawy: gorczycę, listek laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny oraz cukier i sól. Dodaję także po ząbku czosnku, który dodatkowo przekrawam na pół.

W słoikach ciasno układam słupki ogórków oraz cebulkę.

Krok 3 – wykonuję zalewę

Do rondelka wlewam wodę. Dodaję keczup i koncentrat pomidorowy. Używam keczupu pikantnego, ale jeżeli chcesz możesz użyć łagodnego. Wsypuję także cukier oraz sól. Wszystko mieszam, aż składniki się połączą i zagotowuję na średnim ogniu. Gdy wodą się zagotuje wlewam ocet, doprowadzam do ponownego wrzenia i zdejmuje z ognia.

Gorącą zalewę wlewam do słoików z ogórkami.

Do każdego słoika wlewam również po 1 łyżce oleju.

Za pomocą czystej ściereczki kuchennej lub ręcznika papierowego wycieram do suchego ranty słoików oraz nakrętki. Jest to bardzo ważne, aby przetwory się nie zepsuły. Każdy słoik mocno zakręcam i odstawiam do pasteryzacji.

Krok 4 – pasteryzuję ogórki w keczupie

Pamiętaj, aby gorące słoiki umieszczać w gorącej wodzie, a zimne w zimnej.

Na dno dużego i szerokiego garnka wyścielam ściereczkę kuchenną. Wlewam wodę i zagotowuję na średnim ogniu. Do gorącej wody ostrożnie umieszczam słoiki z ogórkami w keczupie. Woda powinna sięgać do 3/4 – 4/5 ich wysokości. Słoiki nie powinny się stykać ze sobą.

Gdy woda się zagotuje, zmniejszam ogień na minimum, aby tylko lekko bulgotała. Licząc czas od zagotowania się wody, pasteryzuję słoiki 700 ml przez około 15 – 20 minut. Duże słoje 900 ml przez 20 – 25 minut, a mniejsze 300 – 500 ml przez około 10 – 15 minut.

Większe ilości przetworów pasteryzuję w piekarniku. Zobacz przepis na ogórki w musztardzie, gdzie opisuje taką metodę standaryzacji.

Przetwory pozostawiam w garnku do ostudzenia lub ostrożnie wyjmuję na blat kuchenny i odwrócone do górny dnem, przykrywam ręcznikiem (kocem). Zostawiam do całkowitego ostudzenia. Następnie wynoszę do ciemnej i chłodnej piwnicy. Polecam także moje ogórki konserwowe oraz ogórki kiszone.

Ogórki w keczupie są już dobre po kilku dniach. Smacznego!

Idź do oryginalnego materiału