Odkrycia Archeologiczne w Gdańsku

plotkosfera.pl 3 godzin temu

W centrum Gdańska, w miejscu znanym jako „zamczysko”, zespół archeologów z ArcheoScan podjął się wykopalisk, które doprowadziły do odkrycia niezwykle cennych zabytków. Archeolodzy z ArcheoScan, pod kierownictwem dr Moniki Kasprzak, pracują w tym miejscu od 2023 roku, aby odkryć sekrety przeszłości miasta. Jednym z najważniejszych odkryć jest kompletny szkielet ludzki, który znajdował się pod płytą nagrobną z wizerunkiem rycerza pochodzącą z XIII wieku.

Według rzecznika Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marcina Tymińskiego, rycerz miał około 180 cm wzrostu, co wskazuje na to, iż był to naprawdę wysoki mężczyzna. Płyta nagrobna, która ma około 150 cm długości, przedstawia rycerza w zbroi kolczej, z mieczem na prawym ramieniu i tarczą. Dodatkowo zachował się fragment buta kolczego i fragment nogawic kolczych.

Archeolodzy z ArcheoScan podkreślają, iż odkrycie szkieletu ludzkiego pod płytą nagrobną było całkowitym zaskoczeniem. Nie spodziewano się, iż pod płytą, którą podniesiono i przetransportowano do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, znajduje się szkielet ludzki o długości około 180 centymetrów.

Badania archeologiczne w „zamczysku” prowadzone są od 2023 roku. Jest to stanowisko archeologiczne Śródmieście I, zlokalizowane w centrum Gdańska. Krzyżacy w tym miejscu w latach 1335-1341 wybudowali murowany zamek, który został rozebrany przez gdańszczan w 1454 roku.

W ubiegłym roku, w trakcie prowadzonych w tym miejscu prac, archeolodzy odkryli m.in. fragmenty drewnianego kościoła z 1140 roku. Zdaniem archeolog, później w miejsce drewnianego kościoła musiał stanąć kolejny kościół, tym razem ceglany.

Wojewódzki Konserwator Zabytków powołał specjalną komisję, składającą się z ekspertów z Muzeum w Biskupie, Muzeum Gdańska i Muzeum Archeologicznego, aby zdecydować o dalszych losach odkrytych w „zamczysku” reliktów świątyni. Archeolodzy i konserwatorzy zabytków są przekonani, iż odkrycia w „zamczysku” są niezwykle ważne dla zrozumienia przeszłości Gdańska i jego mieszkańców.

Według danych, w ciągu ostatnich 5 lat, ArcheoScan odkrył ponad 100 zabytków, w tym szkielety ludzkie, zbroje, miecz, tarcze i inne artykuły codziennego użytku. Archeolodzy szacują, iż w „zamczysku” może być jeszcze wiele zabytków do odkrycia.

Archeolodzy z ArcheoScan pracują również nad digitalizacją odkrytych zabytków, aby móc je udostępnić publiczności. Dzięki temu, każdy będzie mógł zobaczyć zabytki z „zamczyska” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku lub online.

Warto dodać, iż ArcheoScan posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, co potwierdza jego wysokie jakość i rzetelność. Archeolodzy z ArcheoScan są przekonani, iż ich praca jest niezwykle ważna dla zrozumienia przeszłości i ochrony zabytków.

Idź do oryginalnego materiału