Wrocławski Park Technologiczny w swojej ofercie ma m.in. zakład doświadczalny. Kto najczęściej zgłasza się, aby zlecić proces linii produkcyjnej?
- Do zakładu zgłaszają się klienci poszukujący miejsca, fabryki, powierzchni przystosowanej do przetwarzania żywności, realizacji ich pomysłów w większej skali. Klienci pytają o możliwości konkretnych usług, technologii np. ekstrakcji surowca roślinnego. Nasi klienci bardzo często szukają już miejsca wytwarzania zgodnego z prawem polskim i europejskim - wyjaśnia Michał Buda, kierownik Oddziału ds. Badawczo-Rozwojowych z Zakładem Doświadczalnym.
Klienci zgłaszają się do zakładu z różnymi pomysłami i różnymi problemami. - Najczęściej poszukują miejsca wytwarzania swoich produktów, ponieważ mają pomysł lub technologię, ale nie posiadają swoich fabryk, technologii w większej skali. Zdążają się klienci, którzy potrzebują również pomocy w opracowaniu technologii wytwarzania, posiadają tylko pomysł, ale nie mają doświadczenia w procesie technologicznym swoich produktów, wtedy oferujemy usługi badawczo-rozwojowe – tłumaczy Michał Buda.
Produkty klientów mogą być na różnym etapie rozwoju. Jednak głównie są to początki ich produkcji, testy pomysłu i weryfikacja rynku. Najczęściej klienci korzystają z usługi najmu Zakładu Doświadczalnego. Poza infrastrukturą otrzymują też wsparcie technologiczne w trakcie procesu produkcyjnego i w usłudze badawczo-rozwojowej oraz personel do prowadzenia procesu i obsługi urządzeń. Dzięki temu klient pozbywa się bardzo wielu osobnych tematów, problemów związanych z organizacją produkcji. Korzystając z zakładu nie musi budować swojego, zatrudniać pracowników do obsługi procesu czy do zapewnienia prawidłowej jakości zakładu i produktu.
- Nie zauważyliśmy konkretnego kierunku rozwoju produktów. Zakład posiada urządzenia dedykowane do konkretnych technologii, procesów np. ekstrakcji, w tym z użyciem rozruszników organicznych – dodaje Michał Buda.