Obrona Europy: Pilne działania konieczne wobec agresywnej postawy Rosji

plotkosfera.pl 6 godzin temu

Unijny komisarz ds. obrony, Andrius Kubilius, jest zwolennikiem podejścia „big bang” w kwestii przygotowania do obrony Europy. W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” komisarz powiedział, iż groźby Rosji wymagają bardzo pilnych działań. „Musimy przyjąć postawę w stylu +big bang+ w kwestii przygotowania do obrony, a to wymaga bardzo pilnych działań. Właśnie dlatego nasze konsultacje z rządami są bardzo ważne” – oświadczył Kubilius.

W Europie coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń wywołanych przez Rosję. Służby wywiadowcze kilku krajów, w tym Niemiec i Danii, przewidują, iż Rosja może być gotowa na nową agresję przeciwko państwom członkowskim UE i NATO przed 2030 rokiem. To wymaga bardzo pilnych działań ze strony Unii Europejskiej. Kubilius podkreślił, iż „zagrożenia wywołane przez Rosję mogą łatwo nadejść także z południa”, bo „wiadomo, jak kruche są Afryka Północna i Bliski Wschód”.

W związku z tym, unijny komisarz ds. obrony apeluje o inwestowanie w obronę. „Ktoś może się nie zgadzać z tymi planami, ale bardzo ważne jest, by zrozumieć, iż wszystkie państwa UE muszą inwestować w naszą obronę, bo groźby Rosji są wystarczająco jasne” – powiedział Kubilius. Właśnie dlatego Unia Europejska powinna wzmocnić swoją obronę i przygotować się do ewentualnych ataków.

W tym kontekście bardzo ważne jest format E5, czyli spotkanie ministrów obrony Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Kubilius ocenił, iż „E5 to format bardzo produktywny. Pokazuje rodzaj zbiorowego przywództwa w Europie, którego bardzo potrzeba”. W piątek w spotkaniu weźmie udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Unia Europejska powinna być gotowa do obrony swoich państw członkowskich. Kubilius powiedział, iż „musimy przyjąć postawę w stylu +big bang+ w kwestii przygotowania do obrony, a to wymaga bardzo pilnych działań”. Właśnie dlatego Unia Europejska powinna wzmocnić swoją obronę i przygotować się do ewentualnych ataków.

Według danych NATO, wydatki na obronę w Unii Europejskiej wynoszą około 1,3% PKB. Jest to mniej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydatki na obronę wynoszą około 3,4% PKB. W związku z tym, Unia Europejska powinna zwiększyć wydatki na obronę, aby być gotową do obrony swoich państw członkowskich.

W ostatnich latach Unia Europejska zwiększyła wydatki na obronę. W 2020 roku wydatki na obronę wyniosły około 200 miliardów euro. Jest to więcej niż w 2019 roku, kiedy wydatki na obronę wyniosły około 180 miliardów euro. W związku z tym, Unia Europejska powinna kontynuować zwiększanie wydatków na obronę, aby być gotową do obrony swoich państw członkowskich.

W konkluzji, Unia Europejska powinna wzmocnić swoją obronę i przygotować się do ewentualnych ataków. Kubilius powiedział, iż „musimy przyjąć postawę w stylu +big bang+ w kwestii przygotowania do obrony, a to wymaga bardzo pilnych działań”. Właśnie dlatego Unia Europejska powinna zwiększyć wydatki na obronę i wzmocnić swoją obronę, aby być gotową do obrony swoich państw członkowskich.

Idź do oryginalnego materiału