O potrzebie sensu. Fragment książki „Gdy życie zdaje się nie mieć sensu” Viktora E. Frankla

magazynpismo.pl 2 dni temu

Współczesny psychiatra często spotyka się z wolą sensu w jej sfrustrowanej formie. Istnieje więc nie tylko frustracja seksualna, frustracja popędu seksualnego lub bardziej ogólnie woli przyjemności, ale także frustracja egzystencjalna, nazwana tak przez logoterapię, oznaczająca poczucie braku sensu własnej egzystencji. Dziś to poczucie bezsensu występuje częściej etiologii chorób neurotycznych niż poczucie niższości.

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio.Wykup prenumeratę lub dostęp online.

Współczesny człowiek cierpi nie tyle z powodu poczucia, iż jest mniej wartościowy niż ktoś inny, ale raczej z powodu poczucia, iż jego egzystencja nie ma sensu. To właśnie ta frustracja egzystencjalna jest co najmniej tak często patogenna, czyli jest przyczyną chorób psychicznych, jak frustracja seksualna, która jest tak bardzo o to oskarżana.

Egzystencjalnie sfrustrowany człowiek nie zna niczego, czym mógłby wypełnić swoją, jak to nazywam, egzystencjalną próżnię. Schopenhauer uważał, iż ludzkość oscyluje między potrzebą a nudą. Cóż, dzisiaj nuda jest większym problemem dla nas neurologów, niż potrzeba, a tak zwana potrzeba seksualna nie powinna być z tego wykluczona, ale w to włączona. Tak, często widzimy, iż za wieloma przypadkami frustracji seksualnej kryje się tak naprawdę frustracja woli sensu. Problem z libido seksualnym rozwija się dopiero w egzystencjalnej próżni. Cóż, nuda, jak wyraża to język, może być „śmiertelna”. Niektórzy autorzy twierdzą, iż samobójstwa są ostatecznie spowodowane wewnętrzną pustką, która odpowiada frustracji egzystencjalnej.

Dziś wszystkie te pytania są szczególnie aktualne. Żyjemy w czasach, w których człowiek dysponuje coraz większą ilością wolnego czasu. Istnieje jednak nie tylko czas wolny od czegoś, ale także czas wolny na coś, jednak osoba egzystencjalnie sfrustrowana nie wie, czym go wypełnić.

Żyjemy w czasach, w których człowiek dysponuje coraz większą ilością wolnego czasu. Istnieje jednak nie tylko czas wolny od czegoś, ale także czas wolny na coś, jednak osoba egzystencjalnie sfrustrowana nie wie, czym go wypełnić.

Jeśli zadamy sobie pytanie o główne postaci kliniczne, w których pojawia się frustracja egzystencjalna, powinniśmy wspomnieć między innymi o opisanej przeze mnie nerwicy bezrobocia. W ten sposób należy również rozumieć kryzys emerytów będący …

Idź do oryginalnego materiału