Nowy komunikat sanepidu. Woda przez cały czas niezdatna do spożycia, ale można jej używać do kąpieli

starachowicka.pl 1 tydzień temu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Starachowicach opublikowała w środę, 17 czerwca, nowy komunikat dotyczący jakości wody na terenie miasta oraz części gminy Brody. Komunikat został wydany na podstawie wyników badań próbek pobranych 16 czerwca.

Sanepid poinformował, iż w badanych próbkach przez cały czas stwierdzana jest obecność bakterii Escherichia coli, w związku z czym woda na wskazanych obszarach pozostaje nieprzydatna do spożycia przez ludzi.

Jakie tereny obejmuje komunikat?

Brak przydatności wody do spożycia dotyczy:

  • całego osiedla Południe,
  • osiedla Górniki, w tym m.in. ulicy Nowowiejskiej wraz ze wszystkimi jej odnogami,
  • całego osiedla Skarpa, ulic: Aleja Armii Krajowej, Czerwonego Krzyża, Ludwika Waryńskiego, Przyjazna, Medyczna, Kornatka i Wschodnia,
  • miejscowości Dziurów, Adamów i Ruda w gminie Brody.

Czego przez cały czas nie wolno robić?

Sanepid przypomina, iż woda z kranu przez cały czas nie może być wykorzystywana do:

  • picia,
  • przygotowywania posiłków i napojów,
  • mycia owoców i warzyw,
  • mycia naczyń kuchennych mających kontakt z żywnością,
  • mycia zębów,
  • przemywania otwartych ran.

Jest jednak ważna zmiana

W najnowszym komunikacie pojawiła się również dobra wiadomość dla mieszkańców. W przeciwieństwie do wcześniejszych zaleceń, w tej chwili dopuszczono możliwość wykorzystywania wody do części codziennych czynności higienicznych i gospodarczych.

Woda może być używana do:

  • kąpieli i mycia ciała z użyciem mydła,
  • spłukiwania toalet,
  • mycia podłóg,
  • innych celów gospodarczych niezwiązanych ze spożyciem.

Oznacza to, iż choć woda przez cały czas nie nadaje się do picia i przygotowywania żywności, mieszkańcy mogą korzystać z niej podczas codziennych prac domowych.

Sytuacja jest monitorowana

Przypomnijmy, iż jeszcze dziś w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach, Ewa Dróżdż, informowała, iż najnowsze wyniki badań wskazują na stopniową poprawę sytuacji.

Sanepid podkreśla jednak, iż badania mikrobiologiczne wymagają czasu, a na pełne wyniki laboratoryjne trzeba czekać około 24 godzin.

Mieszkańcy powinni przez cały czas stosować się do obowiązujących zaleceń i śledzić kolejne komunikaty publikowane przez sanepid oraz służby wodociągowe.

Idź do oryginalnego materiału