Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Starachowicach opublikowała w środę, 17 czerwca, nowy komunikat dotyczący jakości wody na terenie miasta oraz części gminy Brody. Komunikat został wydany na podstawie wyników badań próbek pobranych 16 czerwca.
Sanepid poinformował, iż w badanych próbkach przez cały czas stwierdzana jest obecność bakterii Escherichia coli, w związku z czym woda na wskazanych obszarach pozostaje nieprzydatna do spożycia przez ludzi.
Jakie tereny obejmuje komunikat?
Brak przydatności wody do spożycia dotyczy:
- całego osiedla Południe,
- osiedla Górniki, w tym m.in. ulicy Nowowiejskiej wraz ze wszystkimi jej odnogami,
- całego osiedla Skarpa, ulic: Aleja Armii Krajowej, Czerwonego Krzyża, Ludwika Waryńskiego, Przyjazna, Medyczna, Kornatka i Wschodnia,
- miejscowości Dziurów, Adamów i Ruda w gminie Brody.
Czego przez cały czas nie wolno robić?
Sanepid przypomina, iż woda z kranu przez cały czas nie może być wykorzystywana do:
- picia,
- przygotowywania posiłków i napojów,
- mycia owoców i warzyw,
- mycia naczyń kuchennych mających kontakt z żywnością,
- mycia zębów,
- przemywania otwartych ran.
Jest jednak ważna zmiana
W najnowszym komunikacie pojawiła się również dobra wiadomość dla mieszkańców. W przeciwieństwie do wcześniejszych zaleceń, w tej chwili dopuszczono możliwość wykorzystywania wody do części codziennych czynności higienicznych i gospodarczych.
Woda może być używana do:
- kąpieli i mycia ciała z użyciem mydła,
- spłukiwania toalet,
- mycia podłóg,
- innych celów gospodarczych niezwiązanych ze spożyciem.
Oznacza to, iż choć woda przez cały czas nie nadaje się do picia i przygotowywania żywności, mieszkańcy mogą korzystać z niej podczas codziennych prac domowych.
Sytuacja jest monitorowana
Przypomnijmy, iż jeszcze dziś w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach, Ewa Dróżdż, informowała, iż najnowsze wyniki badań wskazują na stopniową poprawę sytuacji.
Sanepid podkreśla jednak, iż badania mikrobiologiczne wymagają czasu, a na pełne wyniki laboratoryjne trzeba czekać około 24 godzin.
Mieszkańcy powinni przez cały czas stosować się do obowiązujących zaleceń i śledzić kolejne komunikaty publikowane przez sanepid oraz służby wodociągowe.








![Krakowianie zaczną walczyć z otyłością? „Ten temat okazał się hitem” [ZDJĘCIA]](https://krknews.pl/wp-content/uploads/2026/06/731093926_1339069124216036_4640208933934401464_n-603x576.jpg)





