Nazywają je "polskimi Atenami". Odwiedź Świątynie Sybilli w drodze do sanatorium

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /MONKPRESS /East News


W województwie lubelskim jest miejsce, które wielu nazywa „polskimi Atenami". Co prawda wielkością nie dorównuje greckiej perle starożytności, jednak znajdziemy tam niezwykle interesującą budowlę — Świątynie Sybilli. Obiekt wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. Ten zakątek warto odwiedzić, wybierając się do sanatorium w Nałęczowie. Gdzie dokładnie znajdziemy to miejsce?

W Puławach ok. 50 km od Lublina znajdziemy unikatową Świątynię Sybilli, budowa ta przypomina wznoszone w Atenach konstrukcje, które do dziś budzą zachwyt zarówno turystów, jak i architektów. W polskim mieście znajduje się niewielki, ale urokliwy obiekt, który warto odwiedzić, podróżują m.in. do uzdrowiska w Nałęczowie, zwiedzanie świątyni można połączyć z odwiedzeniem Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Świątynia Sybilli w Puławach — zwiedzanie

Na chwilę obecną budynek jest zamknięty — ze względu na trwający sezon zimowy. w okresie letnim od początku kwietnia do końca września, w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:50 (z przerwą od 13:00 do 13:40) można ją zwiedzać w środku. W marcu 2025 roku obiekt można podziwiać tylko z zewnątrz. Świątynia Sybilli wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich, wzniesiono ją w latach 1798-1803 w południowej części parku na wysokiej skarpie. Wybudowano ją z cegły, piaskowca oraz marmuru.

Świątynia Sybilli ma formę bryły cylindrycznej i jest dwukondygnacyjna. Formą nawiązywała do antycznego wzoru świątyni Westy znajdującej się w Tivoli. Nad wejściem można dostrzec sentencję: „Przeszłość przyszłości”. Poza świątynią na w skład zespołu pałacowego wchodzi wiele innych budowli w tym: Pałac Marynki, Brama Rzymska, Teatr Grecki oraz Domek Gotycki.

Sprawdź także: Mało kto zna te malownicze góry pod Sandomierzem. To idealny kierunek na weekend

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Za zwiedzanie muzeum w środku i innych obiektów wchodzących w skład zespołu parkowo-płacowego należy zapłacić. Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy zaś 22 zł. Na miejscu jest 14 miejsc, które można zwiedzić, niektóre tak jak Świątynia Sybilli, mogą być zamknięte m.in. Pałac Marynki. Muzeum Czartoryskich, jest położone w centrum Puław, przy ulicy Czartoryskich — jest to droga prowadząca w Kazimierza Dolnego.

Co ważne muzeum nie posiada swojego parkingu. Samochód należy postawić w okolicy. Teren parku jest bezpłatnie dostępny dla wszystkich zainteresowanych od 6:00 do 22.00. Z kolei muzeum jest czynne od 8:00 do 16:00 w okresie zimowym (od początku października do końca marca), zaś w okresie letnim od 8:00 do 17:00. Muzeum jest czynne cały tydzień z wyłączeniem większości świąt.

Przeczytaj również: Tu warto wybrać się w kwietniu. Miłośnicy kwiatów i sera będą zachwyceni

Sanatorium w Nałęczowie — po drodze czeka mnóstwo atrakcji

Puławy i Nałęczów dzieli ok. 45 km, dlatego też wybierając się do popularnego uzdrowiska, warto odwiedzić „polskie Ateny". Historia sanatorium w Nałęczowie sięga końca XVIII wieku. Jest to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w tym regionie. Oferuje wiele rozmaitych zabiegów — co istotne współpracuje także z NFZ. Na kuracjuszy czeka 800 miejsc noclegowych, a obiekt ten wchodzi w skład grupy Uzdrowiska Polskie. Od dwóch dekad działa tam również SPA Nałęczów.

Źródła: zabytek.pl, muzeumczartoryskich.pulawy.pl

Zobacz też:

To ulubiona nadmorska miejscowość Polaków. Uzdrowisko wygrało z Trójmiastem

Nowa wieża widokowa z imponującą panoramą. Idealna na wiosenny spacer

Nie lubisz tłumów nad Bałtykiem? Na tych plażach jest prawie pusto, choćby w sezonie

Idź do oryginalnego materiału