Regularne pranie pościeli to nie tylko kwestia estetyki. Przede wszystkim chodzi o higienę, szczególnie dla alergików. Zarówno poduszki, jak i prześcieradło mają stały kontakt ze skórą, i to przez kilka godzin każdego dnia. Nic dziwnego więc, iż na materiale gromadzi się pot, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia. Z czasem traci również swój pierwotny, śnieżnobiały wygląd, stając się żółta i nieestetyczna. Na szczęście nie trzeba spisywać jej na straty.
REKLAMA
Zobacz wideo Iwona Pavlović zdradza, czy taniec jej coś zabrał. "Ludzie mi mówią, ale Pani nie ma dzieci"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jak zachować śnieżnobiały wygląd białych prześcieradeł? Nie ma lepszego rozwiązania
Znajoma sprzątaczka zdradziła mi, iż od wielu lat stosuje jeden sposób, by przywrócić poszarzałym i pożółkłym prześcieradłom świeżość i idealną biel. Zawsze ma w zanadrzu zsiadłe mleko, które działa jak naturalny wybielacz. Wszystko za sprawą kwasu mlekowego i laktobionowego, które mają adekwatności odkażające i rozjaśniające.
Ta metoda świetnie sprawdzi się pod kątem bezpieczeństwa, jeżeli mamy do czynienia z delikatnym materiałem np. bawełną lub lnem. Użycie agresywnych detergentów mogłoby doprowadzić do osłabienia włókien tkaniny, a co za tym idzie ich zniszczenia.
prześcieradło HoleInTheBucket / Getty Images/iStockphoto
Jak wybielić stare prześcieradło? Jedna noc i po kłopocie
W przypadku bardzo mocno zżółkniętej pościeli możesz powtórzyć zabieg namaczania. Postępuj krok po kroku.
Przygotuj miskę z wodą i dodaj do niej co najmniej 1 szklankę zsiadłego mleka.
Włóż pożółkłą pościel i pozostaw na noc, by tkanina dobrze się namoczyła.
Rano wyjmij prześcieradło, opłucz i wypierz je w pralce. Najlepiej z dodatkiem szklanki octu, który wzmocni efekt wybielenia.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.