W opinii wielu osób, jest to najlepsze ciasto pod słońcem. Wykorzystanie sezonowych owoców, jakim są maliny, czyni je w pełni wyjątkowym. Jako, iż sezon na maliny nabiera tempa, warto poznać tę recepturę już teraz. Niezależnie od tego, czy masz w planach rodzinne spotkanie, wizytę znajomych, czy po prostu chcesz zjeść coś słodkiego z sezonowymi owocami, to ciasto malinowa chmurka będzie świetnym wyborem. Poznaj przepis i wszystkie tajemnice z nim związane.
Nie tylko świetnie smakuje, ale również pięknie wygląda. Przygotowuje się je głównie w czasie, gdy trwa sezon na maliny, ale również na różnorodne okazje, takie jak rodzinne spotkania. Jest to ciasto, które składa się z 4 warstw i łączy w sobie słodycz, odrobinę kwasowości, niezwykły smak śmietanki i niepowtarzalny smak bezy. Sezon na maliny to adekwatny czas, by poznać przepis na ciasto malinowa chmurka. Twoi goście, jak i cała rodzina, będą zachwyceni.
Malinowa chmurka – kultowy deser, nie tylko na lato
Na samym wstępie, dobrze jest poznać wszystkie najważniejsze atuty tego ciasta. Przepis na malinową chmurkę to niezbyt skomplikowana opcja przygotowania deseru, w chwili, gdy trwa sezon na maliny. Swoim wyglądem przypomina ciasto Pani Walewska, ale jest nieco inne i niepowtarzalne. Ten deser jest ulubiony przez wielu, ponieważ maliny dodają mu wyjątkowej świeżości i słodko-kwaśnego charakteru. Bez względu na okazję, malinowa chmurka zawsze wzbudza zachwyt i rozpieszcza podniebienia swoim niepowtarzalnym smakiem. Atutem jest fakt, że ciasto malinowa chmurka możesz piec przez cały rok, nie tylko latem. A jest to możliwe dzięki temu, iż z powodzeniem możesz tu wykorzystać mrożone maliny.
Ciasto Malinowa Chmurka tuż przed wstawieniem do piekarnika – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube Kuchnia Magdy
Opisując malinową chmurkę jako letni deser, można określić ją jako ciasto o wielu warstwach smakowych. Zaczynając od kruchego spodu, który stanowi solidną bazę dla tego wyjątkowego deseru. Następnie, malinowa galaretka pełna soczystych malin dodaje świeżości i intensywnego smaku owocowego. Połączenie to jest uzupełniane przez kremową masę śmietankową, która nadaje ciastu aksamitną fakturę i delikatność. Na samym szczycie malinowej chmurki znajduje się chrupiąca beza z migdałami, dodająca nie tylko kontrastu w teksturze, ale także dodatkowego smaku. Połączenie warstw sprawia, iż malinowa chmurka to niezwykle złożony deser, który jest prawdziwą ucztą dla podniebienia.
Malinowa chmurka przepis – jak przygotować to popularne ciasto?
Pomimo tego, iż nie jest to skomplikowane w przygotowaniu ciasto, to sam proces jest nieco złożony, bo konieczne jest przygotowanie czterech warstw. Dla efektu końcowego, warto się jednak poświęcić. Możesz być pewny tego, iż ciasto zniknie z talerzy gości do ostatniego okruszka.
Składniki na kruche ciasto:
- 40 g cukru pudru,
- 180 g mąki pszennej,
- 110 g masła,
- 3 żółtka,
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
- łyżka cukru waniliowego.
Składniki na galaretkę z malinami:
- 4 szklanki wrzącej wody,
- 3 galaretki o smaku malinowym,
- 500 g świeżych lub mrożonych malin.
Składniki na śmietankową masę:
- 250 g serka mascarpone,
- 500 ml śmietanki kremówki,
- laska wanilii,
- 50 g cukru pudru,
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku,
- 50-70 ml wrzącej wody.
Składniki na blat bezowy z malinami:
- 150 g drobnego cukru,
- 3 białka,
- szczypta soli,
- płaska łyżka soli,
- 50 g płatków migdałowych.
Przygotowanie ciasta malinowa chmurka – Pyszności; Foto kadr z materiału na kanale YouTube Kuchnia Magdy
Malinowa Chmurka – sposób przygotowania:
- W jednej misce dokładnie połącz składniki na ciasto kruche, aż uzyskasz gładką masę. Uformuj z niej kulę, owiń folią spożywczą i chłódź w lodówce przez 60 minut. Następnie ciasto pokrój na cienkie plasterki i ułóż na dnie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuj ciasto widelcem i piecz w nagrzanym do 185 stopni piekarniku przez 15-18 minut. Po upieczeniu wystudź.
- Rozpuść malinowe galaretki w czterech szklankach wrzątku. Po przestudzeniu dodaj maliny do galaretki. Gdy galaretka zacznie tężeć, wyłóż ją na wystudzone ciasto. Wyłóż boki formy paskami papieru do pieczenia. Wstaw formę z dwiema warstwami ciasta do lodówki.
- Ubij wszystkie składniki na masę śmietankową (z wyjątkiem żelatyny i wrzątku) na sztywno. Żelatynę rozpuść we wrzątku, a po przestudzeniu dodaj do ubitej masy i delikatnie wymieszaj. Na zastygłą galaretkę wyłóż równomiernie masę śmietankową. Ponownie odłóż ciasto do lodówki.
- Białka ubij z odrobiną soli, stopniowo dodając cukier, aż masa będzie puszysta i błyszcząca. Dodaj mąkę ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj. Na arkuszu papieru do pieczenia odtwórz kształt dna formy. Na papierze rozłóż bezę, posypując ją płatkami migdałowymi. Piecz blat bezowy w nagrzanym piekarniku (130 stopni) przez około 70 minut. Po upieczeniu wystudź.
- Przenieś wystudzony blat bezowy na warstwę z masy śmietankowej, która już się stężyła. jeżeli bezę trudno oddzielić od pergaminu, delikatnie ją podważ. Umieść formę z ciastem ponownie w lodówce lub podawaj od razu, jeżeli galaretka i masa śmietankowa schłodziły się przez co najmniej cztery godziny. Smacznego!