Nowe Centrum Aktywności lokalnej powstało na wrocławskich Pawłowicach. To już 28 takie miejsce w stolicy Dolnego Śląska.
Nowy CAL mieści się w wyremontowanym budynku, który współdzieli z Radą Osiedla Pawłowice. Dzięki temu pod jednym dachem spotykają się mieszkańcy, społecznicy, lokalni liderzy i osoby zaangażowane w rozwój osiedla.
– Centra Aktywności Lokalnej najlepiej pokazują, jak bardzo mieszkańcy chcą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. To miejsca współtworzone każdego dnia przez ludzi, którzy z nich korzystają, dlatego tak dobrze rozwijają się w kolejnych częściach maista – podkreśla Mateusz Żak, wiceprezydent Wrocławia.
Za prowadzenie nowego CAL-u odpowiada Fundacja Pawłowickie ArtAkcje, od lat związana z osiedlem i realizująca działania społeczne, edukacyjne oraz kulturalne. Centrum będzie działało codziennie, również w wybrane weekendy. Do dyspozycji mieszkańców są dwie duże sale warsztatowe, mniejsze pomieszczenia spotkań, kuchnia oraz teren wokół budynku. Znajdują się tam także altana, miejsce na ognisko i plac zabaw zrealizowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Oferta CAL-u przy ul., Pawłowickiej powstaje na podstawie rozmów i ankiet prowadzonych wśród mieszkańców. Najczęściej zgłaszane pomysły dotyczą zajęć artystycznych, muzycznych, sportowych i kulinarnych oraz nauki gry na instrumentach.
CAL powstał na ul. Pawłowickiej 78 – To bardzo istotny moment dla Pawłowic. Chcemy, by mieszkańcy czuli, iż jest to ich miejsce – otwarte na pomysły, inicjatywy i spotkania. Dużą wartością jest również kooperacja z Radą Osiedla, dzięki której możemy jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców – mówi Ewelina Lepka z Fundacji Pawłowickie ArtAkcje.
Na otwarciu obecni byli także mieszkańcy Pawłowic. – Cieszę się, iż mamy na Pawłowicach takie miejsce. Dzięki niemu jako seniorka mogę aktywnie spędzać czas, spotykać się, integrować z sąsiadami i nawiązywać nowe znajomości, a przy tym próbować nowych rzeczy. Sama chętnie zapiszę się na zajęcia plastyczne, bo od dawna chciałam rozwijać tę pasję, ale brakowało mi na to czasu – podkreśla Anna Lewicka, mieszkanka Pawłowic.
Rozwój CAL-i jest jednym z elementów miejskiej polityki wspierania lokalnych społeczności. W 2025 roku Wrocław przeznaczył na ich funkcjonowanie 6,2 mln zł, a w 2026 roku około 8 mln zł.
Docelowo miasto chce, by w każdym wrocławskim osiedlu działało co najmniej jedno Centrum Aktywności Lokalnej. Pawłowice właśnie dołączyły do tej sieci.












