Akupunktura stosowana jest w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Zakłada, iż na skórze znajdują się obszary powiązane z narządami wewnętrznymi. Tym samym nakłucie dzięki igły w danym miejscu, może przynieść ulgę w określonej chorobie czy przypadłości.
Akupunktura – na czym polega?
Akupunktura to wywodząca się ze starożytnych Chin metoda polegająca na nakłuwania igłami aktywnych obszarów ciała. Celem nakłuwania jest powstanie bodźca, który oddziałuje na dany punkt akupunktury. Jego intensywność uzależniona jest od głębokości nakłucia oraz czasu jaki igła przebywa w ciele. Akupunktura wykorzystuje zdolności organizmu do samoregulacji oraz regeneracji sił życiowych. Stymulacja dzięki igieł poprawia przepływ krwi do danego narządu. Tym samym korzystnie wpływa na ukrwienie, dotlenienie narządów wewnętrznych, a także wzmacnia siły odpornościowe organizmu.
Punkty akupunkturowe – jak działają?
Praktycy wierzą, iż na ludzkim ciele znajduje się 365 aktywnych punktów akupunkturowych połączonych ze sobą meridianami czyli „ścieżkami”. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską wyróżniamy 12 meridianów głównych, 8 meridianów dodatkowych, 15 odgałęzień meridianów, 12 kanałów mięśniowych i 12 kanałów skórnych.
To właśnie dzięki ścieżkom dochodzi do przepływu energii, która odpowiedzialna jest za samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Różnego rodzaju zakłócenia i nieprawidłowości mogą doprowadzić do dolegliwości i chorób. Co ważne, im dany punkt znajduje się dalej od miejsca dolegliwości, tym skuteczniejszy jest w jej leczeniu. Punkty znajdujące się w największej odległości od chorego miejsca nazywane są dystalnymi.
Punkty akupunkturowe – gdzie się znajdują?
Punkty akupunkturowe znajdują się na całym ciele – rozmieszczone są symetrycznie po jego obydwóch stronach. Dzielimy je na następujące grupy: źródłowe, przepustowe, kluczowe, zgodności przedniej i tylnej, kardynalne, mistrzowskie, dolnego morza, antyczne Shu, pięciu przemian, spotkania. Większość z nich znajduje się na stopach, dłoniach, wzdłuż kończyn, na plecach, klatce piersiowej i twarzy.
Akupunktura – na co pomaga?
Akupunktura wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń i chorób. Często pomaga w walce z infekcjami, bólem gardła, czy stresem. Stymulacja dzięki cienkich igieł wzmacnia kondycję organizmu. Warto jednak mieć na uwadze, iż akupunktura nie okaże się pomocna w walce z przewlekłymi schorzeniami czy w zaawansowanym stadium choroby. Niekiedy stosowana jest w leczeniu chorób o podłożu psychicznym i emocjonalnym. Zdecydowana większość pacjentów decyduje się na zabieg, gdy dokucza im silny ból spowodowany chorobą.
Jak wygląda zabieg?
Akupunktura wykonywana jest przy użyciu specjalnych igieł o długości od 4 do 10 cm. Metoda polega na nakłuwaniu aktywnych punktów na ciele czyli punktów akupunkturowych. Na początku akupunkturzysta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący stanu zdrowia. Dopiero po nim stwierdza, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu. Pacjent kładzie się, a akupunkturzysta w wybranych miejscach jego ciała umieszcza igły, które pozostawia na około 20-25 minut. Efekt zwykle odczuwalny jest tego samego dnia, jednak zaleca się powtórzenie zabiegu za kilka dni.
Bolesność zabiegu
Zabieg akupunktury może budzić lęk i niepewność. Wkłucie igły odczuwamy wtedy, gdy dany punkt energetyczny nie jest pusty. Im dana osoba ma lepszą kondycję, tym mocniej może odczuwać wkłucie. Może się zdarzyć i tak, iż podczas wkłuwania igły nie czuć bólu, a delikatne mrowienie czy ciepło.