Anton Ptuszkin, ukraiński dziennikarz, vloger podróżniczy, którego kanał na YouTube ma ponad 5,5 miliona subskrybcji, nakręcił dokument o przetrwaniu, miłości i współczuciu. „My, nasze zwierzęta i wojna” stał się przebojem dokumentalnym wszech czasów w ukraińskich kinach.
Materiał reklamowy Aurora Films
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
„My, nasze zwierzęta i wojna” – dokument
– Zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię zwierząt, ponieważ szukaliśmy perspektywy, z której moglibyśmy pokazać wojnę w sposób interesujący dla obcokrajowców. To bardzo pragmatyczne podejście. Było lato 2022 roku – Bucza już się wydarzyła. Niestety, nikogo na Zachodzie nie zaskoczyła śmierć człowieka. A zwierzęta to temat, który potrafi poruszyć serca” – opowiada o swoim filmie reżyser.
W filmie pokazanych jest kilka niesamowitych historii zwierząt oraz ludzi je ratujący. Jedną z nich jest opowieść o Patronie – symbolu walczącej Ukrainy. Znają go chyba wszyscy mieszkańcy tego nawiedzonego wojną kraju. Patron to niewielki jack russell terrier, który wraz ze swoim opiekunem należy do elitarnej jednostki saperskiej. Dzięki swojej wadze, może wykrywać ładunki tam, gdzie nie wejdą ludzie. Mina wybucha bowiem przy nacisku 5 kilogramów, Patron waży tylko 4,5. Ten niewielki bohater jest jedynym czworonożnym ambasadorem dobrej woli UNICEF. Takich historii jak ta Patrona jest w filmie dużo więcej, nie wszystkie kończą się happy endem, ale wszystkie są bardzo inspirujące ponieważ pokazują wojnę przez pryzmat ludzkich działań i ich wielkich serc.
Jedna z bohaterek filmu mówi – Osoba, która może skrzywdzić zwierzę, może też skrzywdzić dziecko. A pomagać zwierzętom oznacza pozostać człowiekiem. I takie jest przesłanie dokumentu Antona Ptuszkina – Ratujmy zwierzęta, by pozostać ludźmi!
Anton Ptuszkin: ukraiński dziennikarz i vloger podróżniczy
Anton Ptuszkin jest ukraińskim dziennikarzem i vlogerem podróżniczym, którego kanał na YouTube ma ponad 5,5 miliona subskrypcji. W kwietniu 2022 roku swoją działalność skupił na relacjonowaniu wojny w Ukrainie. Przebywał na froncie, gdzie przeprowadzał wywiady z żołnierzami, cywilami i uchodźcami. Jego filmy, generujące miliony wyświetleń, służyły nie tylko dokumentacji konfliktu zbrojnego, ale i podniesieniu świadomości na temat tego, co dzieje się w Ukrainie. Za swoją działalność został uhonorowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tytułem Honored Journalist of Ukraine. Jego praca stała się obiektem zainteresowania rosyjskiego rządu. W maju 2022 roku dostał pięćdziesięcioletni zakaz wjazdu na terytorium Rosji.
Choć relacjonowanie wojny ma swoją cenę, powodując u niego rozwój PTSD [pol. syndrom stresu pourazowego] i innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, Anton Ptuszkin zdeterminowany, by dalej to robić bez względu na cenę. – Dokumentowanie wojny jest dla mnie formą terapii – powiedział w jednym z wywiadów. – Pomaga mi to przetworzyć to, co widzę i nadać sens otaczającemu mnie światu. Wiem, iż moja praca jest ważna, i jestem zdeterminowany, by ją kontynuować.
„My, nasze zwierzęta i wojna” – zwiastun [VIDEO]
W kinach od 11 października br.
Kino dla seniora – wspólne wyjście do kina
W ramach „Kina dla seniora” organizujemy konkursy i wspólne wyjścia do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka, gdzie informujemy o akcjach i wydarzeniach specjalnych.
Jeżeli interesuje Cię kino dla seniora, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
„Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata”. Mówią o tym filmie Arcydzieło [w kinach od 27 września]