Modelka straciła obie nogi. Wszystko przez MTSS. Ginekolożka wyjaśnia dlaczego. A ludzie? "Szok!"

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / cunaplus


Wiele kobiet doskonale wie, jak miesiączka potrafi dać się we znaki. Jednak sam ból, krew wydostająca się z ciała i ogólne rozdrażnienie to niejedyne nieprzyjemności, które mogą nas spotkać. Ginekolożka zwróciła uwagę na kwestię używania tamponów. "To dla tych, którzy mi zarzucali, iż 'wszyscy tak robią i iż to mój wymysł'" - napisała w poście.
Osoby, które doświadczają miesiączki, często dzielą się na te, które preferują tampony, podpaski albo bieliznę menstruacyjną. Niektóre zaś używają tych środków naprzemiennie. Niezależnie od tego, na co się decydujemy, każdego z nich należy używać zgodnie z zaleceniami producentów, a - jak przestrzega ginekolożka - choćby uwzględnić pewien margines bezpieczeństwa.

REKLAMA





Modelka straciła obie nogi. Wszystko przez MTSS
Dr n. med. Karina Barszczewska to ekspertka od zdrowia kobiet. Na jej profilach w mediach społecznościowych znajdziemy całe mnóstwo informacji, które mogą nam pomóc radzić sobie z różnego rodzaju niedogodnościami czy dolegliwościami. Nierzadko też zwraca uwagę na kwestie, które bywają ignorowane. Tak bywa z używaniem tamponów.
Są wygodne, szczególnie w letnie dni, gdy nie chcemy "parzyć się" z podpaskami między nogami. Ich aplikacja jest łatwa i nie wymaga walki z nierówno przyklejonymi skrzydełkami. Są też niezauważalne. Jednak nie brakuje też wad. A te mogą pojawić się szczególnie wtedy, gdy zignorujemy zalecenia producenta i ginekologów.
- W 2012 roku znana modelka Lauren Wasser poszła na imprezę, a gdy się źle poczuła, wróciła do domu. Nie odbierała telefonów od znajomych, dlatego zaniepokojona koleżanka zadzwoniła na policję - zaczęła ginekolożka. - Modelkę przywieziono w ciężkim stanie do szpitala. A z uwagi na zakażenie amputowano jej nogę. Ostatecznie modelka straciła dwie nogi z powodu zespołu wstrząsu toksycznego (MTSS). Lauren Wasser zaangażowała się w edukację na temat tej choroby i kontynuuje karierę w modelingu.



Jak poprawnie używać tamponów? Ten błąd popełnia wiele kobiet
Należy jednak pamiętać, iż tampony same w sobie nie stanowią zagrożenia. Ginekolożka wyjaśniła, iż do MTSS dochodzi przeważnie w wyniku nieprawidłowego używania tamponów. Kwestią ta zajęli się naukowcy z Lyonu. "W porównaniu z grupą kontrolną, kobiety ze zdiagnozowanym MTSS częściej zgłaszały maksymalne noszenie tamponów powyżej 6 godzin (62 proc. w porównaniu z 41 proc. kobiet, które tego nie robiły), stosowały tampony w nocy (77 proc. w porównaniu z 54 proc.) i nie czytały ani nie przestrzegały instrukcji dotyczących tamponów (65 proc. w porównaniu z 42 proc.)" - czytamy we wpisie lekarki.




To dla tych, którzy mi zarzucali, iż aplikacja tamponu na noc jest ok, iż 'wszyscy tak robią i iż to mój wymysł'

- dodała.





Jak poprawnie używać tamponów? Ten błąd popełnia wiele kobiet fot. shutterstock / Jenari


Jak używać tamponów, by uniknąć przykrych, a czasem choćby niebezpiecznych konsekwencji? Dr Barszczewska wypunktowała kilka najważniejszych kwestii, o których zawsze powinnyśmy pamiętać:

Nigdy nie stosuj tamponów na noc.
Maksymalny czas aplikacji tamponu to 6 godzin, a nie 8.
Im bardziej chłonny tampon, tym czas powinien się skrócić choćby do 4 godzin (większa chłonność tamponu to większe ryzyko powikłań).
Tampony powinny być bawełniane i przede wszystkim certyfikowane.

"Dla mnie osoba, która wynalazła tampony, powinna dostać nagrodę"
Zaglądając do sekcji komentarzy, możemy znaleźć całą masę rozmaitych podejść do kwestii noszenia tamponów. "Zawsze wychodziłam z tego założenia, iż przy podpaskach lepiej się oczyszczę. Mam wrażenie, iż przy tamponach wszystko w środku się 'kisi'" - napisała jedna z internautek. Przeciwnego zdania jest kolejna osoba:




Ja sobie nie wyobrażam, żeby podczas miesiączki chodzić w podpaskach zamiast w tamponach. Dla mnie osoba, która wynalazła tampony powinna dostać za to nagrodę

- czytamy.
Co alarmujące, nie brakuje też osób, które zakładają je na noc. A przynajmniej robiły to do tej pory. "Dziękuję pięknie za ten film. Nosiłam na noc tampony. Zdecydowanie to zmienię", "SZOK! Ja od 30 lat uwielbiam tampony i non stop ich używam: dzień, noc..." - napisały internautki.
Na szczęście znajdziemy też masę wypowiedzi tych, którzy na zalecenia producentów i ginekologów zwracają większą uwagę. "Nie wyobrażam sobie trzymać w sobie tamponu dłużej niż 2-3 godziny", "Ja zmieniam tampony co 4 godziny i zawsze pilnuje tego czasu, w pierwszych dniach zmieniam choćby co 2-3" - czytamy. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału