Ostatnimi dniami pogoda nas niezwykle rozpieszcza. Wszystko dookoła kwitnie, a słońce zachęca do spacerów. Nie sposób nie zauważyć żółtych kwiatów na łąkach i trawnikach – mniszków lekarskich. Nie jest to zwykł kwiatek czy chwast. O prozdrowotnych adekwatnościach tych roślin opowiada ambasadorka Głosu Seniora – Grażyna Tworek. Przeczytajcie sami jak możecie wykorzystać te dary natury.
Przedstawiam się – mniszek lekarski.
Jestem cennym surowcem w medycynie naturalnej. Jedynym kwiatem symbolizujący Uniwersum: Słońce, Księżyc, Gwiazdy
Żółty kwiat utożsamiany jest ze Słońcem, Księżyc symbolizuje puchawka, a rozsiewające się nasiona przypominają gwiazdy. Dmuchawiec otwiera się na powitanie poranka, a wieczorem zamyka kładąc się do snu!
Od dawna, w ziołolecznictwie wykorzystuje się całą roślinę – korzeń, liście mniszka, kwiaty, a choćby nasiona.
Jest bardzo pospolitą byliną występującą od wiosny, gdzie przez wielu jest uznawany za uciążliwy chwast, a spotkać go możemy na łąkach, przy drogach i w ogrodach. Jest znakomitym lekarstwem, dlatego nie deptaj go ani nie niszcz, tylko podziwiaj ten cud Natury!
Kwiaty zbierajmy do południa, ponieważ mają wtedy otwarte kwiatostany i są przepełnione słońcem o pysznym smaku. Poza tym, idealnie nadają się do produkcji miodu. Pamiętajmy jednak, aby nie sięgać po te kwiaty, które mogą być skażone środkami chemicznymi oraz takie, które rosną przy drogach.
Wczesną wiosną mniszek pospolity wytwarza rozetę długich bezogonkowych liści o wciętych brzegach, podobnych do znanej nam rukoli, oraz żółte kwiaty zebrane w koszyczki. Cała roślina wytwarza mlecznobiały sok.
Korzenie mniszka zawierają spore ilości inuliny tzw. naturalnego prebiotyku sprzyjającego rozwojowi pożytecznych bakterii oraz innych substancji o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, m.in. tzw. fitosterole, które obniżają stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi, a także sole potasu, dużo terpenów, garbników. Natomiast w liściach znajdziemy też flawonoidy, sole mineralne, olejki eteryczne, karetonoidy czyli barwniki roślinne zwalczające wolne rodniki, a choćby minerały: potas, magnez i krzem oraz witaminę C, witaminy z grupy B i witaminę A.
W dawnej medycynie był panaceum na wiele dolegliwości, z których część wykorzystuje się do dziś:
-
- Syrop z mniszka lekarskiego lub napar jest skutecznym środkiem na kłopoty trawienne, zmiany skórne i rozmaite stany zapalne.
-
- Korzenie mniszka pospolitego zbiera się jesienią. Należy wyciągnąć je z ziemi w całości. Po zebraniu myjemy je, osuszamy, odcinamy części nadziemne i suszymy. Z tej części rośliny przygotowuje się głównie odwary i nalewki. Korzeń mniszka lekarskiego stosuje się m.in. jako środek pobudzający czynności wątroby, istotny jest także dla trzustki!
-
- Kwiaty zbieramy, gdy zaczynają się rozwijać – zrywamy je bez szypułek! Kwiaty i liście najlepiej zbierać w suchy słoneczny dzień. Ze świeżych liści mniszka przyrządza się wiosenne sałatki lub sok, a suszone liście rośliny stosuje się do robienia naparu, który ma, tak jak sok, adekwatności moczopędne.
-
- Napar z mniszka lekarskiego jest łagodnym środkiem pobudzającym wątrobę i oczyszczającym organizm w stanach zatrucia.
-
- Mniszek lekarski – posiada adekwatności oczyszczające pracę wątroby, trzustki i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Oczyszczającą kurację mniszkiem lekarskim można przeprowadzić np. pijąc sok wyciśnięty z posiekanych liści rośliny lub przygotowując odżywczą sałatkę, która dobrze komponuje się ze szczypiorkiem, rzodkiewką, ugotowanym na twardo jajkiem lub serem. Sałatkę doprawić możemy sosem winegret lub oliwą. Nie każdemu smakuje gorzkawy smak liści ale można go usunąć, blanszując liście we wrzątku lub mocząc w zimnej osolonej wodzie przez ok. 30 min.
Można również zrobić sałatkę łąkową do której potrzebujemy: garść młodych liści mniszka lekarskiego, garść liści pokrzywy, sałatę zieloną, białą rzodkiew z dodatkiem octu balsamicznego, oliwy z oliwek, soli, pieprzu, soku z limonki czy cytryny. Całość można posypać kawałkami sera.
Z przeciwwskazaniami należy zapoznać się indywidualnie lub skorzystać z porad lekarskich.


