Należący do unikatowych zabytków przemysłowej architektury Młyn Szancera w Tarnowie, przez lata popadał w ruinę. Teraz jednak ten XIX-wieczny obiekt odzyska dawną świetność dzięki rewitalizacji, którą przeprowadzi Grupa Arche, firma słynąca z ratowania historycznych budowli.
Nowy projekt zakłada przekształcenie zniszczonych zabudowań w nowoczesny hotel z zapleczem konferencyjnym i restauracyjnym. Na zdjęciach można zobaczyć wizualizację tego, jak będzie wyglądał młyn po remoncie.
Historia tarnowskiego młyna
Tarnowski młyn powstał 180 lat temu jako jeden z najnowocześniejszych w Galicji. Jego twórcą był Henryk Szancer, żydowski przemysłowiec i radca miejski. Zakład był pionierski w swojej dziedzinie, wykorzystując technologię mielenia grysikowego. W jego skład wchodziły młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. W międzywojniu napęd parowy zastąpiono elektrycznym. Do 1939 roku przedsiębiorstwo było w rękach rodziny Szancerów, ale w czasie okupacji przejęli je Niemcy. Po wojnie zakład znacjonalizowano, a po upadku PRL-u stracił na znaczeniu.
Tragiczna historia i ratunek dla zabytku
W 2006 roku miasto Tarnów odkupiło zrujnowany obiekt z planami stworzenia galerii sztuki, jednak te zamierzenia nie doszły do skutku. W 2009 roku młyn trafił w ręce prywatnego przedsiębiorcy. W 2015 roku dwukrotnie strawiły go pożary, niszcząc dach i drewniane elementy konstrukcyjne. Pomimo zniszczeń eksperci uznali, iż budynki nie wymagają wyburzenia, a w 2020 roku Młyn Szancera wpisano do rejestru zabytków Małopolski.
Jak dowiedział się portal miastoiludzie.pl, na początku 2025 roku obiekt przejęła Grupa Arche, która niebawem rozpocznie rewitalizację budynków i dostosowanie ich do funkcji hotelowych.
Nowe życie Młyna Szancera
Inwestycja zakłada nie tylko odbudowę zabytkowych części młyna, ale także jego rozbudowę. Hotel będzie oferować 170 pokoi, w tym 28 w istniejącej części oraz 142 w dobudowanym skrzydle. Ponadto zaplanowano przestrzeń konferencyjno-gastronomiczną oraz 1,6 tys. m.kw. powierzchni usługowej.
— Budowa rozpocznie się w wakacje, a pierwsi goście będą mogli zatrzymać się w hotelu już w 2027 roku. Planujemy organizację wydarzeń kulturalnych i spotkań społecznych, a hotelowa restauracja będzie dostępna dla mieszkańców i turystów — informuje Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu Arche SA.
Wspomnienie o dawnych właścicielach
Obiekt znajduje się na turystycznym szlaku „Śladem tarnowskich Żydów”. Rodzina Szancerów zapisała się w historii miasta, a prawnuczka Henryka Szancera, Elizabeth Szancer, mieszka dziś w USA i zajmuje się kuratorstwem sztuki. Jest zaangażowana w ochronę dziedzictwa żydowskiego w Polsce i współpracuje z muzeami oraz kolekcjonerami prywatnymi. Grupa Arche liczy na jej obecność podczas otwarcia hotelu oraz na współpracę przy stworzeniu stałej wystawy o historii młyna i tarnowskiej diaspory żydowskiej.
Tarnów – perła turystyczna
Tarnów to miasto o bogatej historii, sięgającej XIV wieku, z licznymi zabytkami epoki gotyku, renesansu i baroku. Region tarnowski wyróżnia się walorami turystycznymi, przyrodniczymi oraz wielokulturową przeszłością. Przed II wojną światową żydowska społeczność stanowiła niemal połowę mieszkańców miasta, a ich historia pozostaje ważnym elementem dziedzictwa Tarnowa.
— Bardzo cieszymy się, iż Arche będzie obecne w Tarnowie. To istotny ośrodek turystyczny i gospodarczy Małopolski, drugi po Krakowie pod względem ilości zabytków. Miasto posiada ogromny potencjał turystyczny, a rewitalizacja Młyna Szancera wpisuje się w jego dalszy rozwój — podkreśla Magdalena Sidorowicz.
Arche – ekspert od rewitalizacji
Grupa Arche od ponad 30 lat realizuje inwestycje w całej Polsce, specjalizując się w przywracaniu do życia historycznych obiektów. W swoim portfolio posiada ponad 20 hoteli, a ostatnio otworzyła odnowiony Klasztor we Wrocławiu. Rewitalizacja zabytków nie tylko sprzyja turystyce, ale także wpływa na rozwój gospodarczy regionów, w których realizowane są inwestycje.
Tarnów zyska nowoczesny hotel w miejscu dawnego młyna, a historia tego miejsca zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń.