Mieszkańcy Podkarpacia żyją coraz dłużej

ppitv.pl 1 miesiąc temu

Zdrowie i długość życia są kwestiami, na których skupia się coraz więcej osób. Badania naukowe oraz statystyki wyraźnie wskazują, iż zmiany w stylu życia, a zwłaszcza w diecie, mogą mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość i zdrowie. Widać to w naszym regionie. Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, województwo Podkarpackie od lat cieszy się jednym z najdłuższych przeciętnych dalszych trwań życia mieszkańców w Polsce.

Analizując dane za rok 2023, można zauważyć, iż przeciętne trwanie życia mężczyzn i kobiet na Podkarpaciu plasuje się wysoko w porównaniu z innymi województwami. Mężczyźni osiągają średnio 76,1 roku dalszego trwania życia, co umieszcza ich na drugim miejscu, tuż za Małopolską. Natomiast kobiety na Podkarpaciu mają najdłuższe trwanie życia spośród wszystkich województw – 83,6 roku.

Warto zauważyć, iż w porównaniu z poprzednimi latami, w 2023 roku nastąpił wzrost długości życia zarówno u mężczyzn (o 1,4 roku) jak i kobiet (o 1,1 roku). Jednakże, okres pandemii COVID-19 w latach 2020-2021 miał negatywny wpływ na średnią długość życia mieszkańców Podkarpacia, który został znacząco skrócony. W tym trudnym czasie obserwowano zmniejszenie długości życia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Na Podkarpaciu przeciętne trwanie życia mężczyzn było dłuższe w miastach, gdzie

wynosiło 77,0 roku, natomiast na wsi 75,5 roku. Dla kobiet zarówno w miastach, jak i na wsi

trwanie życia było takie samo – 83,6 roku.

Badania Instytutu Żywności i Żywienia wskazują, iż istotną rolę w poprawie stanu zdrowia i zwiększeniu długości życia Polaków odgrywają zmiany w diecie. Zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych, ograniczenie mięsa czerwonego oraz soli, a także zwiększenie konsumpcji warzyw i owoców przyczyniło się do poprawy stanu zdrowia populacji.

Spożywanie warzyw i owoców nie tylko częściej, ale również w większych ilościach, może zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych. Podobnie, zmiana proporcji tłuszczów w diecie na korzyść kwasów tłuszczowych nienasyconych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i ogólną odporność organizmu.

Idź do oryginalnego materiału