Metamorfoza 70-metrowego mieszkania w krakowskiej kamienicy Salomona Jonklera

plndesign.pl 3 tygodni temu

Kraków, ul. Królewska 10. Zabytkowa kamienica projektu Salomona Jonklera. Tu znajduje się 70-metrowe mieszkanie, które zyskało nowe życie za sprawą gruntownego remontu. Właścicielom zależało na tym, aby nie tracąc ducha zabytkowego centrum Krakowa, wprowadzić do wnętrz powiew nowoczesności w duchu francuskim. Realizacji tego wyzwania podjęła się Monika Myśliwiec-Czopik z pracowni MM Interior Design. Efekty, jakie przyniosła metamorfoza mieszkania w krakowskiej kamienicy z 1938 roku, sfotografował Karol Kleszyk ze studia Promo Focus.

Metamorfoza mieszkania w krakowskiej kamienicy z 1938 roku – gruntowny remont w zabytkowej tkance

Kamienica, w której mieści się zakupione przez inwestorów 70-metrowe mieszkanie, mieści się przy ul. Królewskiej w Krakowie w 1938 roku. Projekt wykonał architekt Salomon Jonkler. Budowa w systemie blokowym została zrealizowana zgodnie z zasadą Licht und Luft (światło i powietrze). Mimo upływu lat i remontów przeprowadzanych przez zmieniających się właścicieli, przestronny układ zdołał się zachować. Do dziś stanowi on jeden z największych atutów lokalu. Architektce Monice Myśliwiec-Czopik zależało na tym, aby zachować to wrażenie i maksymalnie otworzyć przestrzeń.

Elegancki salon z białymi meblami, dużym oknem i okrągłym stołem

Mieszkanie wymagało gruntownego remontu, obejmującego wymianę okien oraz całej instalacji wodnej i elektrycznej, a także wykończeń. Właściciele zdecydowali się wykorzystać tak silną ingerencję w tkankę architektoniczną, aby przy okazji wprowadzić kilka korekt w układzie funkcjonalnym. Do kluczowych zmian należała rezygnacja z osobnej toalety na rzecz pojemnej szafy w strefie wejściowej. Przesunięto także ścianę pomiędzy holem i salonem, by wypoczynek, jadalnię i kuchnię zmieścić w jednym pomieszczeniu. W ten sposób udało się wygospodarować dodatkowy pokój.

Aranżacja w stylu francuskim – nowe oblicze 70-metrowego mieszkania w Krakowie

Metamorfoza mieszkanie w krakowskiej kamienicy z 1938 roku zakładała połączenie unikalnego klimatu zabytkowego serca miasta z nowoczesnymi rozwiązaniami. Inwestorom zależało na tym, aby nowa aranżacja miała w sobie pełen wdzięku posmak stylu francuskiego. W tym celu zastosowano ciepłe odcienie beżu, szarości i bieli. Ozdobą wnętrza stała się elegancka sztukateria. Nawiązanie do ściennych i sufitowych zdobień stanowią fronty szafek kuchennych, dzięki którym minimalistyczna zabudowa zyskała nieco szyku.

Kuchnia z białymi szafkami, złotymi uchwytami i nowoczesnymi akcentami

Ważną rolę w aranżacji odegrały starannie dobrane materiały. Ukłon w stronę szlachetności natury stanowią blaty z białego kwarcytu granitowego oraz dębowy parkiet ułożony w jodełkę. Wśród klimatycznych elementów nie sposób pominąć podkreślającego francuski styl dywanu z płytek ceramicznych, który wita wchodzących w holu. Ścianę w kuchni wyróżniły gresowe płytki z marmurowym rysunkiem, które następnie powróciły w łazience. Całą aranżację spaja szczypta eleganckiego błysku w postaci złotych i miedzianych detali.

Nieoczywiste rozwiązania funkcjonalne – jak w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni?

Projekt autorstwa pracowni MM Interior Design doskonale łączy elegancką estetykę z maksymalną praktycznością. Przykładem ergonomicznego wykorzystania pomieszczenia o niestandardowym układzie jest aranżacja łazienki. Uwagę zwraca wnęka z wanną umieszczoną w głębi za prysznicem. Obie przestrzenie tworzą strefę kąpielową, którą od reszty pomieszczenia oddziela składana ścianka prysznicowa. Zastosowanie oryginalnego rozwiązania pozwoliło zaoszczędzić nieco miejsca przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich funkcji.

Przestronna sypialnia z długim biurkiem, lustrem i regałem

Łazienka wyróżnia się też estetyką nawiązującą do klasycznych wnętrz w starych kamienicach. Charakter pomieszczenia tworzą takie detale jak m.in. kryształowy kinkiet, zestawiony z nowoczesnym lustrem o dużych rozmiarach. To właśnie w starannym doborze wyposażenia tkwi urok projektu Moniki Myśliwiec-Czopik. W mieszkaniu znalazło się m.in. łóżko z eleganckim zagłówkiem od Selsey, czy stolik od sklum. W efekcie metamorfoza apartamentu w krakowskiej kamienicy z 1938 roku zaowocowała spójnym wnętrzem o ponadczasowej klasie.

Projekt: Monika Myśliwiec-Czopik – MM Interior Design
Zdjęcia: Karol Kleszyk – Promo Focus

Zobacz również:

  • 34-metrowe mieszkanie w Bydgoszczy – odważna aranżacja black&white
  • Metamorfoza poznańskiego mieszkania po dawnym biurze rachunkowym
Idź do oryginalnego materiału