REKLAMA
Zobacz wideo
Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"
"Wesele": streszczenie krótkie. Szybkie przypomnienie wiadomościPrzypominasz sobie "Wesele"? Streszczenie krótkie pozwoli Ci pobieżnie przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, które opisano w tym utworze. Cała akcja w tym wypadku zawiera się w trzech aktach.W pierwszym z nich zostaje szczegółowo opisane wiejskie wesele. W jego trakcie goście prowadzą szereg rozmów, dzięki którym odbiorca może lepiej poznać ich charaktery oraz postawy, jakie sobą reprezentują. Na miejscu spotykają się zamożni mieszkańcy Krakowa i prości ludzie z Bronowic. Pan Młody pochodzi właśnie z Krakowa, ale zakochał się w chłopce – Jagnie, która właśnie wychodzi za niego za mąż. Radczyni nie może się pogodzić z mezaliansem, jakiego się dopuszczają, ale Pan Młody zdaje się tym nie przejmować, twardo podążając za głosem serca. Oczami wyobraźni już widzi, jak wspólnie z Jagną zamieszkają w modrzewiowym dworku i będą wieść romantyczne życie. Panna Młoda nie do końca rozumie jego podejście, przyzwyczajona do bardzo pragmatycznej codzienności.Pan Młody w ogóle zdaje się nie do końca uczestniczyć w rzeczywistym świecie – zachwyca się drobnostkami, takimi jak chociażby ciągłe chodzenie boso i bez czapki. Kiedy rozmawia z innymi, obnaża swoją poetycką duszę artysty. Podczas zabawy wyraźnie widać podziały społeczne. Inteligencja uważa się za lepszą od chłopów, a całe spotkanie stanowi wyłącznie grę pozorów, która po weselu przestanie obowiązywać.Rachela, która dotychczas prowadziła wzniosłe, poetyckie rozmowy z Poetą, jest pierwszą osobą, która dostrzega w ogrodzie chochoła. To ona, wraz z Poetą, namawiają młodą parę, by w ramach żartu zaprosić go do wspólnej zabawy.
Drugi z aktów opisuje przybycie zjaw. W pierwszej kolejności zjawia się Chochoł, który zostaje gwałtownie przegoniony przez Isię. Później dociera Widmo, będące duszą zmarłego narzeczonego Marysi, który wyjechał dawno temu i nikt nie wiedział, co się z nim stało. Następnie przybywają: Stańczyk (krytykuje Dziennikarza za wieczne marudzenie i niechęć do działania i przekazuje mu kaduceus polski), Rycerz, będący Zawiszą Czarnym (chwyta Poetę, wspomina o potędze, jaką niegdyś stanowiła Polska), Hetman (a raczej jego duch, który namawia Pana Młodego do przejścia na swoją stronę), Upiór (Jakub Szeli, który chce się obmyć z krwi, którą przelał i wziąć udział w weselu, zostaje jednak przegoniony przez Dziada) i Wernyhora (tajemniczy starzec, który ofiarowuje złoty róg Gospodarzowi; odjeżdżając, gubi złotą podkowę. Róg zostaje natomiast przekazany Jaśkowi, który ma skrzyknąć chłopów).Trzeci akt przedstawia chłopów, którzy czekają w gotowości ze swoimi kosami. Niestety, Gospodarz niczego już nie pamięta ze spotkania z Wernyhorą, a w dodatku Jasiek gubi złoty róg, a bez niego nie sposób wydać sygnał do walki. Chochoł śmieje się z beztroskiego Jaśka, natomiast wszyscy weselnicy zastygają we śnie. Jasiek próbuje wyrwać ich z czaru, ale ci tylko ruszają do upiornego tańca, w takt chocholej muzyki. Zrozpaczony chłopak nie może wciąż zawezwać ich do powstania, bo przez cały czas nie ma rogu. "Wesele": opracowanie dla maturzystów i nie tylkoOpracowanie "Wesela" składa się z różnych elementów, które pozwalają lepiej przybliżyć treść tego utworu. jeżeli chodzi o czas i miejsce akcji dramatu, wydarzenia mają miejsce w 1900 roku, dokładnie w listopadzie, na jednej z wsi pod Krakowem. Trwa wesele, a wszystko zawiera się w ciągu jednej doby. W dramacie zostają przedstawione wątki historyczne, wyśmiewa się szkodliwą chłopomanię, a także przedstawia się zderzenie dwóch światów: inteligencji miejskiej z prostotą chłopów.Cały utwór przepełniony jest symbolami, które wskazują na sytuację, jaka miała niegdyś miejsce na polskich ziemiach. Ważnym motywem jest przede wszystkim powstanie i brak mobilizacji wśród chłopów, którym brakuje impulsu do działania, przez co wykazują się zupełną biernością. Tym samym zaprzepaszczają szansę na prawdziwą, wyrównaną walkę z ciemiężcą.
Zobacz też: "Odyseja" - streszczenie, bohaterowie, akcja i plan wydarzeń. Wszystko, co ważne w jednym miejscu"Wesele": plan wydarzeń, który może się przydaćOmawiasz "Wesele"? Plan wydarzeń pozwoli Ci przypomnieć je sobie punkt po punkcie i tym samym zauważyć pewien ciąg przyczynowo-skutkowy, na którym opiera się całość fabuły.Przykładowy plan wydarzeń "Wesela" może wyglądać tak:Dyskusja Dziennikarza i Czepca o sprawach politycznych i ogólnych.Rozmowa Zosi z Dziennikarzem, wywołująca spore emocje.Zabawa i tańce Zosi z kolejnymi chłopami (dziewczyna otrzymuje na nie pozwolenie).Zainteresowanie Pana Młodego wiejską okolicą i gloryfikowanie tego otoczenia.Nadejście Racheli, która zwraca uwagę jako artystka.Niekończące się dyskusje, jakie ta prowadzi z Poetą.Wspomnienia ogromnej siły, jaka wciąż kryje się w polskim narodzie.Wspomnienie Dziada na temat dawnych czasów.Zaproszenie na wesele, skierowane do Chochoła.Nadejście Widma i jego spotkanie z Marysią.Spotkanie Stańczyka z Dziennikarzem i ich burzliwa dyskusja.Przywrócenie ducha w Poecie przez Rycerza.Rozmowa Hetmana z Panem Młodym.Przegonienie Jakuba Szeli przez Dziada.Nadejście Wernyhory.Zalecenia, jakie wydaje Wernyhora Gospodarzowi.Otrzymanie złotego rogu przez Jaśka.Znalezienie złotej podkowy i jej schowanie.Sen Nosa i Gospodarza.Szykowanie się Czepca do bitwy.Zdumiewające rzeczy dziejące się w najbliższym otoczeniu wiejskiej chaty.Nadejście chłopów gotowych do starcia.Utracenie złotego rogu przez Jaśka.Chocholi taniec, który dotyka wszystkich obecnych.Zobacz też: Jak napisać opowiadanie, by zachwycić czytelnika? Sekrety dobrej narracji dla uczniów przed egzaminami
"Wesele": bohaterowie. Musisz ich znaćBohaterowie "Wesela" to postaci, które należy znać, by dobrze zrozumieć sens tej lektury. Wśród nich do najważniejszych zaliczają się:Pan Młody – główna postać, inteligent wzorowany prawdopodobnie na Lucjanie Rydlu, który był krakowskim literatem, a zarazem chłopomanem. W dramacie przedstawiony jako mężczyzna szczerze zakochany nie tylko w swojej żonie, ale i we wsi. Choć jest zafascynowany wiejskim życiem, w gruncie rzeczy uważa się za lepszego od chłopów;Haneczka – siostra Pana Młodego. Jest przekonana, iż żeby doświadczyć prawdziwej, głębokiej miłości, najpierw trzeba trochę pocierpieć. Doskonale bawi się na weselu;Pani Młoda – ma w sobie wiele euforii i otwartości. Cechuje ją pragmatyzm, za pomocą którego może hamować sielskie wizje Pana Młodego;Radczyni – ciotka Pana Młodego. Nie wierzy w przyszłość związku, który właśnie zostaje zawarty przed Bogiem. Uważa, iż dwie osoby z dwóch różnych światów nie mają szans wytrwać ze sobą dłużej;Jasiek – brat Panny Młodej i pierwszy drużba. To on ma zadąć w złoty róg, ale go gubi;Gospodarz – patriota, którego łatwo namówić do walki o Ojczyznę;Poeta – brat Gospodarza, młodopolski artysta. Umie pięknie mówić i opowiadać, ale nie działać.Przystępujesz w tym roku do matury? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.