Malinojeżyna – adekwatności i zastosowanie. Popularny sezonowy owoc

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Koniec czerwca to czas, w którym malinojeżyny zaczynają stopniowo dojrzewać - Pyszności


Sezon na owoce rozkręca się z każdym kolejnym dniem. Nie tylko jest ich coraz więcej, ale są też coraz tańsze, a każdy z nich zachwyca na swój sposób. jeżeli lubisz owocowe połączenia, to warto sięgnąć po taki owoc, który łączy w sobie smak maliny i smak jeżyny. Czym jest malinojeżyna i jakie ma adekwatności i zastosowanie w kuchni?

Czerwiec, lipiec oraz sierpień to miesiące, w których możesz dostarczyć swojemu organizmowi niezwykle cennej porcji witamin. A wszystko, dzięki sezonowym owocom, których jest coraz więcej. Oprócz tego, iż jest ich coraz więcej, warto wspomnieć o ich niezwykle cennych adekwatnościach. To przede wszystkim bogactwo witamin i minerałów oraz niepowtarzalny smak. Sezon na maliny już się rozpoczyna, podobnie jak sezon na jeżyny. To znak, iż powinna się pojawić również malinojeżyna, która łączy smak i adekwatności tych dwóch owoców.

Malinojeżyna — co to za owoc?

Być może nie miałeś okazji jej nigdy spróbować, bo jest trudno dostępna na targu czy w sklepie. jeżeli jednak będziesz miał taką okazję, to warto po nią sięgnąć, by móc przekonać się, jakie adekwatności ma malinojeżyna. A co to za owoc? Malinojeżyna, powstała z krzyżówki maliny i jeżyny, jest wymagającą rośliną do uprawy. Charakteryzuje się słabą odpornością na mróz oraz wysokimi wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji. Jednakże jej owoce są o wiele słodsze niż jeżyny i posiadają wiele zdrowotnych adekwatności. Mają one spory rozmiar i przypominają kolorem maliny, a pędy mogą mieć kolce lub nie, w zależności od odmiany.

Koniec czerwca to czas, w którym malinojeżyny zaczynają stopniowo dojrzewać – Pyszności

Obecnie największym producentem i eksporterem malinojeżyny jest Nowa Zelandia. Niemniej jednak, ogrodnicy w praktycznie każdym kraju próbują uprawiać malinojeżynę na swoich działkach. Owoce te są bardzo delikatne i utrzymują świeżość zaledwie przez kilka dni po zbiorach. Dlatego w sklepach zwykle dostępne są mrożone lub puszkowane malinojeżyny. Uprawa malinojeżyny jest szczególnie kusząca dla tych, którzy pragną cieszyć się smakiem jeżyn, ale z dodatkowym słodkim akcentem.

Właściwości malinojeżyny — dlaczego warto ją spożywać?

Biorąc pod uwagę adekwatności malinojeżyny, trzeba podkreślić, iż jest to owoc, który korzystnie wpływa na twój organizm. Malinojeżyna, podobnie jak maliny i jeżyny, zawiera cenne flawonoidy, takie jak antocyjany. Badania wykazują, iż te związki przeciwutleniające pomagają w zapobieganiu chorobom związanym ze stresem oksydacyjnym, takim jak choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne. Flawonoidy mają również korzystny wpływ na jelita.

Owoce malinojeżyny są niezwykle smaczne – Pyszności; Foto Canva.com

Według badań opublikowanych w „Journal of Agricultural and Food Chemistry w 2015 roku olej z nasion malinojeżyny ma największą zdolność do neutralizowania rodników tlenowych w porównaniu do olejku z nasion malin czy jagód. Malinojeżyna jest również bogata w błonnik, który odgrywa istotną rolę w diecie. Nie tylko wspomaga trawienie, ale także reguluje poziom glukozy we krwi, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i poprawia krążenie krwi. Niewielka porcja owoców malinojeżyny dostarcza około 13 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę K, która jest ważna dla zdrowych kości, prawidłowego funkcjonowania mózgu i regulacji poziomu glukozy we krwi. Badanie z 2014 roku wykazało, iż spożywanie soku z malinojeżyn przez 4 tygodnie przyczyniło się do obniżenia ciśnienia rozkurczowego krwi.

Malinojeżyna — zastosowanie w kuchni

Sezon na malinojeżyny powinien rozpocząć się już w lipcu. To dobry moment, abyś dowiedział się, jak wykorzystać malinojeżyny w kuchni. Oczywiście, najzdrowiej jest spożywać je zerwane prosto z krzaka. Malinojeżyna doskonale nadaje się do przygotowywania deserów. Możesz dodawać ją do ciast, muffinek, lodów, galaretek, serników czy sałatek owocowych. Jej słodycz i intensywny smak doda wyjątkowego charakteru słodkim wypiekom. Jest idealna do przygotowywania domowych konfitur i dżemów. Jej soczyste i słodkie owoce doskonale komponują się z innymi składnikami. Możesz eksperymentować, tworząc mieszanki malinojeżyny z malinami, jeżynami, truskawkami lub borówkami.

Malinojeżyna jest świetną bazą do przygotowania soku – Pyszności; Foto Canva.com

Malinojeżyna może być świetnym składnikiem do przygotowywania różnego rodzaju napojów. Możesz zrobić z niej świeży sok, smoothie lub koktajl. Dodanie malinojeżyny do lemoniady sprawi, iż będzie ona jeszcze bardziej orzeźwiająca i smaczna. Może być również używana do przygotowywania sosów. Możesz zmiksować ją z innymi owocami i dodać do mięs, takich jak indyk czy dziczyzna, nadając im słodko-kwaśny smak. Owoce malinojeżyny są piękne i kolorowe, dlatego świetnie sprawdzą się jako dekoracja do różnych potraw. Możesz udekorować nimi torty, ciasta, lodowe puchary czy babeczki, dodając im świeżości i atrakcyjnego wyglądu.

Idź do oryginalnego materiału