Leczo z kiełbasą, papryką i fasolką szparagową

kardamonowy.pl 2 lat temu

Zrobiłam je wczoraj, żeby na dziś już się przegryzło. I przegryzło się zdecydowanie. Na ostatnią chwilę dodałam koncentrat pomidorowy i wodę, żeby było jeszcze bardziej wyraziste. I jest zdecydowanie.
Obecnie jest dobry moment na gotowanie różnego rodzaju leczo. Cukinia (chociaż ja tym razem z niej zrezygnowałam) i papryki smakują tak jak powinny. Fasolka szparagowa też ma się świetnie. A, no i pomidory. Ja do dzisiejszego leczo dodałam te z puszki, ale Wy oczywiście możecie dać świeże.
Leczo to takie przyjemne danie, które można sobie modyfikować jak tylko ma się ochotę. Tak, ja wiem, iż oryginalne leczo to już trochę inna potrawa, ale nikt Was nie zlinczuje za Wasze eksperymenty (mnie można, ja już się uodporniłam). U mnie na blogu możecie spotkać lecza wegetariańskie, te bardzo ostre i mniej, pieczone, gotowane, z fasolką szparagową, oliwkami i te z cukinią. Na dole pod dzisiejszym przepisem wrzucę Wam parę propozycji, może sobie coś podejrzycie.
Dziś postanowiłam zrobić w miarę klasyczną wersję, dodałam do niej jedynie żółtą fasolkę szparagową, która świetnie pasuje do reszty składników.
To wszystko naprawdę fajnie zagrało.
Smacznego.


Składniki:
4 małe kiełbasy
1 duża czerwona papryka
1 duża zielona papryka
duża garść żółtej fasolki szparagowej
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów krojonych
pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki
pół łyżeczki wędzonej mielonej papryki
1 łyżka gęstego koncentratu pomidorowego
ćwierć szklanki wody (lub więcej)
1 czubata łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka poszatkowanej natki pietruszki
sól
pieprz
olej rzepakowy (opcjonalnie)
(przepis na 4-5 porcji)

Fasolki myjemy, odcinamy brzydkie końcówki, kroimy w mniejsze kawałki, wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy al dente. Po ugotowaniu odcedzamy je i odstawiamy.
Kiełbasy kroimy w cienkie plasterki, wrzucamy na patelnię, lekko rumienimy. o ile są z małą ilością tłuszczu, możecie do nich dodać trochę oleju rzepakowego.
Paprykę myjemy, kroimy wzdłuż na pół, wycinamy z nich gniazda nasienne, kroimy w większą kostkę. Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek w plasterki.
Do przesmażonej kiełbasy dodajemy paprykę, smażymy wszystko na wolnym ogniu około 3 minut, często mieszając. Następnie dorzucamy do tego cebulę i ząbki czosnku. Wszystko smażymy na wolnym ogniu kolejne 10 minut.
Pod koniec dosypujemy do tego mielone papryki, smażymy wszystko paręnaście sekund. Do kiełbasy wrzucamy fasolkę szparagową, pomidory, oregano, koncentrat, wodę, mieszamy i gotujemy bez pokrywki około 10 minut, od czasu do czasu mieszamy, żeby sos pomidorowy porządnie się wysmażył. Pod koniec gotowania doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.

Podobne przepisy:
Leczo z kiełbasą, cukinią i papryką
Pieczone leczo
Leczo z habanero
Leczo z mięsem mielonym
Leczo z chorizo
Wegetariańskie leczo z fasolką szparagową
Wegetariańskie leczo z oliwkami
Leczo z papryką i kiełbasą

Idź do oryginalnego materiału