Langosz z piekarnika to FIT wersja popularnej, węgierskiej potrawy. Smakuje dużo lepiej niż tradycyjnie smażony w głębokim tłuszczu. Sprawdź z czym podać węgierskie placki.
Langosz to węgierskie danie (Langos), gdzie lang oznacza płomień. W średniowieczu langosze wypiekane były przy tlących się płomieniach w piecach chlebowych, zaraz po wypieczeniu bochenków chleba. w tej chwili najczęściej smaży się je na głębokim tłuszczu. Ostatnio na obiad zamiast smażonych langoszy, upiekłam je w piekarniku. W takiej wersji najbardziej mi smakują.
Składniki i sposób wyrabiania ciasta na węgierski placek jest identyczny zarówno w wersji smażonej jak i pieczonej. Wystarczy wyrobić ciasto drożdżowe z ogólnodostępnych składników: mąki, mleka, ugotowanych ziemniaków, oleju, soli, cukru oraz drożdży. Następnie trzeba uformować placki z wyrośniętego ciasta drożdżowego i piec w piekarniku na rumiano. Aby zjeść oryginalnego langosza, nie musisz jechać do naszych przyjaciół Węgier. Wystarczy skorzystać z poniższego przepisu na dietetycznego langosza z piekarnika.
Langosz z piekarnika – składniki:
Kaloryczność: około 300 kcal w 100 g langosza. Szklanka to pojemność 250 ml. Z podanych składników uformujesz od 4 do 8 placków. Ja zrobiłam cztery duże, po jednym na każdą osobę.
- 500 g mąki pszennej
- 200 g ugotowanych ziemniaków (schłodzone) u mnie były to 2 średnie ziemniaki
- 375 ml mleka * (1,5 szklanki ciepłego mleka około 30 – 35 stopni C)
- 30 g drożdży świeżych (lub 10 g suchych)
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka soli
Dodatkowo do polania lub posypania:
- masło czosnkowe
- sos czosnkowy
- starty ser żółty
- jogurt naturalny lub kwaśna śmietana
- sos z mięsem
- ulubione warzywa np pomidorki koktajlowe
- ulubione konfitury (wersja na słodko dla dzieci)
Wskazówki:
Ziemniaki muszą być koniecznie schłodzone. Ciepłe ziemniaki wchłaniają za dużo mąki i langosze mogą wyjść wówczas za twarde. Placki węgierskie to świetny pomysł na wykorzystanie ziemniaków z zeszłego dnia.
Chociaż na mleku langosze są delikatniejsze i smaczniejsze, możesz też użyć wody.
* Ilość mleka lub wody zależy od mączności ziemniaków. W zależności jakie będziesz mieć ziemniaki, możesz potrzebować dodać lub odjąć +- 10% mleka ze składników.
Sposób wykonania langoszy pieczonych w piekarniku
Do przygotowania langoszy potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, praski do ziemniaków, blachy, piekarnika.
W swoim wcześniejszym wpisie podaję sposób na langosze z ziemniakami smażone na głębokim tłuszczu.
Krok 1. Przygotowuję ziemniaki
Ziemniaki obieram, przekrawam na mniejsze kawałki i gotuję w osolonej wodzie identycznie jak do obiadu. Odcedzam i rozgniatam np dzięki praski lub widelca. Następnie odstawiam do ostudzenia i dodatkowo chłodzę w lodówce. Idealnie sprawdzą się ziemniaki z wczorajszego obiadu, przechowywane w lodówce.
Krok 2. Przygotowuję rozczyn drożdżowy
Do miski wlewam pół szklanki ciepłego mleka (125 ml o temperaturze około 30 – 35 stopni C). Wkruszam drożdże i posypuję 3 łyżkami cukru oraz 2 łyżkami mąki (odebranych z odmierzonych 500 g).
Miskę przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie drożdże się uaktywnią, spienią i podwoją swoją objętość.
Krok 3. Przygotowuję ciasto na langosze
Do miski z aktywnymi drożdżami wsypuję pozostałą część mąki i łyżeczkę soli. Wrzucam rozgniecione i schłodzone ziemniaki. Wlewam też 2 łyżki oleju oraz pozostałe mleko czyli 1 szklankę (pół szklanki mleka dodałam wcześniej do rozczynu drożdżowego). Ilość mleka zależy oczywiście od rodzaju użytych ziemniaków. Czasami trzeba dać o 10 % mniej, a czasami o 10 % więcej. Wszystko zależy od wspomnianej mączności ziemniaków, a także wilgotności samej mąki.
Składniki na ciasto wyrabiam manualnie przez około 15 minut. Możesz też użyć miksera z hakami do ciasta drożdżowego. Mieszaj wówczas przez minimum 5 minut. Ciasto drożdżowe wyrabiam tak długo, aż będzie idealnie gładkie, elastyczne. Musi też ładnie odchodzić od miski i nie lepić się do rąk.
Miskę oprószam mąką lub smaruję olejem. Kładę wyrobione ciasto i nakrywam czystą ściereczką kuchenną. Odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1 godzinę. W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość. Zimową porą odstawiam ciasto drożdżowe do wyrośnięcia w okolice grzejnika, na pokrywkę akwarium lub do ciepłego piekarnika (nagrzewam do 30 – 35 stopni i wyłączam piekarnik).
Dłonie natłuszczam w oleju i wyrośnięte ciasto wyjmuję z miski. Możesz też samo ciasto polać 2 łyżkami oleju. Klejące ciasto kładę na blat kuchenny i dzielę na 4 kawałki. Możesz podzielić ciasto na 4 lub 8 kawałków, wszystko zależy jakiej wielkości placki węgierskie chcesz uzyskać.
Z kawałków ciasta formuję kule. Następnie spłaszczam je na 1 – 1,5 cm grubości placki. Kładę jeden obok drugiego na blachę wysmarowaną papierem do pieczenia. Pozostawiam odstępy między nimi. Przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam na 10 minut do wyrośnięcia.
Krok 4. Piekę langosze w piekarniku
Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 stopni C. Blachę z langoszami wkładam do nagrzanego piekarnika i piekę z opcją grzania góra i dół przez około 12 – 15 minut w temperaturze 200 stopni C, aż się zarumienią. Zobac też langosze z ziemniakmi smażone tradycyjnie na głęboik tłuszczu.
Podaję gorące na talerzu z ulubionymi dodatkami. Poniżej przedstawiam propozycję podania.
Z czym podawać langosze?
Langosze to uniwersalne danie, które możemy podawać na wiele sposobów. Każdy znajdzie idealna wersję zarówno na słodko jak i słono. Węgrzy uwielbiają langosze z masłem czosnkowym. Ja lubię langosze zaraz po wyjęciu z piekarnika posypać startym na grubych oczkach serem żółtym. Gdy ser się rozpuści polewam sosem czosnkowym. Na wierzch wkładam ulubione warzywa np przekrojone na pół pomidorki koktajlowe, kapary lub oliwki.
Możliwości podawania langoszy jest mnóstwo. Możesz na wierzch dać posiekaną szynkę lub duszoną cebulkę. Węgierskie placki będą świetnie smakowały polane mięsem gulaszowym z sosem.
Upieczone w piekarniku świetnie smakują jako danie obiadowe, ciepła kolacja lub przekąska w ciągu dnia. Rewelacyjnie smakują do piwa na grillu.
Węgierskie placki możesz też polać jogurtem naturalnym, kwaśną śmietaną lub sosem pieczarkowym.
Dla dzieci możesz posmarować ulubioną konfiturą np czekodżemem ze śliwek, kremem czekoladowym lub bitą śmietaną. Inną propozycją jest polanie śmietaną i posypanie cukrem lub cynamonem. Moim dzieciom najbardziej smakują langosze pieczone w piekarniku bez żadnych dodatków.
Langosze na Węgrzech są tak popularne jak pizza we Włoszech czy zapiekanka w Polsce.
Z podanych składników upiekłam 4 duże langosze i wraz z dodatkami można się nimi najeść do syta.
Życzę smacznego!