Kto może skorzystać z rządowego programu finansowania in vitro?

moje-gniezno.pl 1 dzień temu

Rządowy program refundacji in vitro daje szansę na spełnienie marzeń o rodzicielstwie parom zmagającym się z niepłodnością. Program finansuje całą procedurę i jest dostępny dla osób z całej Polski, dając możliwość leczenia każdemu, kto spełnia określone kryteria. O zasadach kwalifikacji i przebiegu leczenia opowiada Klinika Bocian w Poznaniu – jeden z realizatorów ministerialnego programu.

Dostęp do leczenia na terenie całej Polski

Program refundacji in vitro jest realizowany w wybranych ośrodkach wspomaganego rozrodu, jak na przykład Kliniki Bocian, które mają swoje placówki w największych miastach Polski. Dzięki szerokiej sieci lokalizacji, ze wsparcia finansowego w leczeniu niepłodności mogą korzystać zarówno pary pochodzące z dużych miast, jak i pobliskich mniejszych miejscowości. Klinika Bocian oferuje dostęp do programu refundacji in vitro w ośmiu lokalizacjach: Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Warto podkreślić, iż we wszystkich wymienionych ośrodkach (łącznie) – przez pierwsze miesiące jego funkcjonowania tj. od 1 czerwca do końca 2024 roku potwierdzono ponad 1800 ciąż. To jednak nie koniec sukcesu, ponieważ kolejne pary przygotowują się do zabiegu lub są w trakcie kwalifikacji, a nowe pary mogą cały czas dołączyć.

Jak zakwalifikować się do programu?

Aby zakwalifikować się do programu, para musi spełnić kilka kluczowych warunków. Po pierwsze, refundacja in vitro skierowana jest do osób, u których stwierdzono bezwzględną niepłodność lub które nieskutecznie leczyły niepłodność przez 12 miesięcy. Ważne jest, iż mogą w nim uczestniczyć zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające we wspólnym pożyciu. Dodatkowo, program obejmuje także pary, które posiadają już kriokonserwowane zarodki z wcześniejszych procedur. Kolejnym istotnym punktem kwalifikacji jest kryterium wieku. W procesie zapłodnienia wiek odgrywa istotną rolę, dlatego w ramach programu in vitro kobiety mogą korzystać z własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy do 42. roku życia, natomiast z dawstwa oocytów lub zarodka do 45. roku życia. Mężczyźni mogą korzystać z programu do 55. roku życia. Partnerzy muszą również posiadać aktualne ubezpieczenie w ramach powszechnego systemu zdrowotnego.

Jakie możliwości daje program?

Rządowy program refundacji in vitro zapewnia pełne finansowanie choćby do sześciu procedur wspomaganego rozrodu, co daje parom zmagającym się z niepłodnością naprawdę duże szanse na rodzicielstwo. Program umożliwia przeprowadzenie maksymalnie sześciu cykli w przypadku dawstwa zarodków, czterech cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, a także dwóch cykli z dawstwem oocytów. Warto też wspomnieć, iż program wspiera również pacjentów onkologicznych, umożliwiając im zabezpieczenie płodności na przyszłość poprzez zamrażanie gamet przed lub w trakcie leczenia.

Refundacja in vitro woj. wielkopolskim

W województwie wielkopolskim kwalifikację par prowadzi min. Klinika Bocian w Poznaniu, która jest zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. Osoby zainteresowane leczeniem mogą umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer tel. +48 61 635 00 55 lub odwiedzając placówkę osobiście.

Idź do oryginalnego materiału