Królewicz – ciasto miodowe z budyniem

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Królewicz znany też jako Królewiec, to pyszne i trochę zapomniane ciasto miodowe z kremem budyniowym, przełożone powidałami. Moja mama zawsze robiła je na święta lub rodzinne uroczystości. Przepis na dużą blachę. Gorąco polecam, ciasto jest takie pyszne i wygląda jak z cukierni. Skusisz się na mały kęs do kawki 🙂 ?

Królewicz to 2 kruche, miodowe spody i puszysty biszkopt przełożone powidłami oraz kremem budyniowym. Ciasto polane jest pyszną czekoladą i obsypane wiórkami kokosowymi. Łatwe w zrobieniu, chociaż czasochłonne ciasto polecam szczególnie na święta oraz rodzinne uroczystości.

Ciasto królewicz – składniki.

Szklanka to pojemność 250 ml. Składniki są na dużą blachę o wymiarach 25 x 35cm. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Ciasto miodowe.

  • 300 g mąki pszennej
  • 4 łyżki miodu
  • 150 g masła
  • 110 g cukru (pół szklanki)
  • 20 g cukru waniliowego
  • 1 jajko
  • 2 łyżki ciepłego mleka
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • płaska łyżka kakao

Biszkopt.

  • 4 średnie jajka (lub 5 mniejszych)
  • pół szklanki mąki tortowej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 160 g cukru (3/4 szklanki)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem maślano budyniowy.

  • 1 litr mleka
  • 4 łyżki cukru
  • 3 opakowania budyniów waniliowych lub śmietankowych (bez cukru, każdy po 40g na 500ml)
  • 40 g mąki ziemniaczanej
  • 150 g masła (miękkie w temperaturze pokojowej)

Polewa czekoladowa.

  • 200g gorzkiej czekolady
  • 2 łyżki masła

Dodatkowo.

  • 150g powideł śliwkowych lub dżemu z czarnych porzeczek
  • wiórki kokosowe (lub uprażone migdały) do posypania
Na zdjęciach świąteczne ciasto Królewicz lub Królewiec.

Sposób wykonania ciasta królewicz.

Do wykonania Królewicza potrzebować będziemy przede wszystkim: dużej blachy o wymiarach 25 x 35cm, miksera, kilku misek, garnka lub rondelka. Przed przystąpieniem do wykonania Królewicza, przeczytaj dokładnie opis i zaplanuj poszczególne etapy prac.
Biszkopt oraz spody ciasta miodowego zrobiłam dzień wcześniej. Rano zrobiłam krem maślano budyniowy i złożyłam warstwy ciasta. Następnie schłodziłam i popołudniu podałam gościom na stół efektownie wyglądającego i przepysznego Królewicza.

Wykonania ciasta zaczynam od przygotowania kremu maślano budyniowego, który musi całkowicie ostygnąć. Krem możesz oczywiście wykonać wcześniej.

Krem maślano budyniowy.

Z porcji mleka wlewam szklankę do wyższego pojemnika np. plastikowy z miarką. Wsypuję 4 łyżki cukru, 3 opakowania budyni oraz 40g mąki ziemniaczanej. Wszystko mieszam dokładnie dzięki łyżki lub rózgi kuchennej, aż składniki się rozpuszczą i nie będzie grudek.

Pozostałe 3 szklanki mleka zagotowuję w garnku. Gdy mleko zaczyna kipieć, ściągam z ognia i cały czas intensywnie mieszając wlewam stopniowo mieszankę budyniową. Garnek ponownie kładę na średnim ogniu i cały czas mieszając, gotuję przez 3 do 4 minut. Po tym czasie uzyskuję gęsty i oczywiście jednolicie gładki budyń. Ugotowany budyń przekładam do miski i odstawiam do ostudzenia. Aby na wierzchu nie powstał korzuch, przykrywam (ale nie szczelnie) woreczkiem foliowym.

150g masła oczywiście w temperaturze pokojowej umieszczam w oddzielnej misce i oprószam szczyptą soli. Ubijam mikserem na średnich obrotach, aż powstanie puszysta masa.
Do puszystej masy maślanej cały czas miksując na średnich obrotach, dodaję partiami dzięki łyżki ostudzony budyń. Uwaga. Nie miksuj za długo, aby krem się nie rozwarstwił. Otrzymuję gęsty i aksamitnie gładki krem maślano budyniowy.

Ciasto miodowe.

Wszystkie składniki na ciasto miodowe wrzucam do miski. Łączę dzięki miksera (końcówka do ucierania), a następnie zagniatam manualnie na blacie lub stolnicy. Dzielę także na 2 równe części.

Spód dużej blachy 25 x 35cm wykładam oczywiście papierem do pieczenia. dzięki dłoni rozprowadzam na blaszce pierwszą część ciasta. Aby nie kleiło się do dłoni, obsypuje ręce mąką.


Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni C. Piekę przez 15 minut w temperaturze 180 stopni C bez termoobiegu z grzałkami góra i dół. Tak samo postępuję także z drugą częścią ciasta miodowego. jeżeli masz 2 takie same blaszki to możesz upiec za jednym razem. Po upieczeniu odkładam na kratkę do ostudzenia.
Uwaga. Ciasto po upieczeniu jest twarde i takie ma być :-). Zmięknie pod wpływem masy budyniowej.

Biszkopt.

Oddzielam żółtka od białek. Białka ubijam mikserem oczywiście na wysokich obrotach na sztywną pianę. Następnie cały czas mieszając na średnich obrotach, wsypuję cukier. Po utarciu cukru cały czas mieszając na średnich obrotach, dodaję po 1 żółtku.

Do masy jajeczno cukrowej dodaję przesiane obie mąki wraz z proszkiem do pieczenia. Całość mieszam na małych obrotach miksera lub dzięki szpatułki.

Piekarnik nagrzewam to 180 stopni C. Blachę wykładam papierem do pieczenia. Przekładam masę biszkoptową.

Piekę w temperaturze 180 stopni C przez około 30 minut do tzw. suchego patyczka.

Polewa czekoladowa.

Do garnuszka wrzucam połamane kostki 2 czekolad oraz 2 łyżki masła. Całość podgrzewam mieszając do połączenia składników. Szczegółowy opis wykonania 3 rodzai polew znajdziesz na: polewa czekoladowa.

Polewa czekoladowa

Składam warstwy ciasta Królewicz.

Ciasto królewicz składa się z następujących warstw od samego dołu:

  1. Ciasto miodowe
  2. Powidła
  3. Krem maślano budyniowy
  4. Biszkopt
  5. Powidła
  6. Krem maślano budyniowy
  7. Ciasto miodowe
  8. Polewa czekoladowa posypana wiórkami kokosowymi lub migdałami.
Na zdjęciu kolejno: warstwa ciasta miodowego, powidła i połowa kremu maślano budyniowego.
Położyłam biszkopt, wysmarowany warstwą powideł.

Na blaszkę wykładam papier do pieczenia. Na spód kładę pierwszą część ciasta miodowego (1). Smaruję 2mm warstwą powideł (2). Przekładam połowę kremu maślano budyniowego i oczywiście wyrównuję (3). Kładę biszkopt (4) i smaruję go 2mm warstwą powideł (5). Przekładam drugą połowę kremu kremu maślano budyniowego i oczywiście wyrównuję (6). Kładę drugą połowę ciasta miodowego (7). Ostudzoną i gęstniejącą polewę czekoladową rozprowadzam po wierzchu Królewicza. Ciasto obsypuję także wiórkami kokosowymi lub prażonymi migdałami (8).

Gotowe ciasto Królewicz zaraz po złożeniu warstw.

Tak przygotowane ciasto odstawiam oczywiście do lodówki na minimum 4 godziny. W tym czasie zmięknie twarde ciasto miodowe pod wpływem powideł oraz masy budyniowej i będzie się także lepiej kroić. Ciasto Królewiec może stać w lodówce przez 3 dni. Ponoć im starszy tym jest lepszy. Smacznego.

Sprawdź także:

Makowa Panienka

Idź do oryginalnego materiału