Na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnych krokietów z kapustą i grzybami. Poznaj sprawdzone proporcje na ciasto naleśnikowe oraz uniwersalny farsz do wigilijnych krokietów, pierogów oraz uszek. Tradycyjna potrawa jest prosta do zrobienia.
Przed Wigilią jest bardzo dużo czasochłonnej pracy w kuchni. Dlatego krokiety z kapustą i grzybami robię dzień wcześniej i przechowuję w lodówce. Następnie tylko obsmażam lub podpiekam w piekarniku.
Krokiety z kapustą i grzybami – składniki.
Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 235 kcal w 100g.
Ciasto na naleśniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka gazowanej wody mineralnej
- 1 szklanka letniego mleka
- 2 jajka
- 1 łyżka oleju roślinnego
- łyżeczka soli
Farsz z kapusty kiszonej i suszonych grzybów:
- 0,5 kg kapusty kiszonej
- 100 g suszonych grzybów (3 garści borowików lub podgrzybków)
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju
- liść laurowy, ziele angielskie, świeżo zmielony pieprz czarny, sól
Dodatkowo tłuszcz do obsmażania krokietów. Na wigilię stosuję olej roślinny, a na co dzień smalec gęsi.
Ewentualnie panierka:
- szklanka bułki tartej
- 2 jajka
- 1/2 szklanki oleju
Sposób wykonania krokietów z kapustą i grzybami.
Do przygotowania krokietów potrzebować będziemy przede wszystkim: szerokiej patelni, garnka, miski, durszlaka. Przed przystąpieniem do robienia potrawy, przeczytaj dokładnie cały opis. Dzięki temu lepiej rozłożysz w czasie pracę w kuchni.
Krok 1. Moczę suszone grzyby.
Krokiety z kapustą i grzybami przygotowuję dzień przed. Powodem jest konieczność moczenia grzybów. Suszone grzyby wrzucam do miski z zimną wodą prosto z kranu i moczę przez minimum 12 godzin. Do farszu na krokiety oraz pierogi z kapustą i grzybami najlepsze są oczywiście prawdziwki oraz podgrzybki. Możesz wykorzystać zarówno kapelusze, jak i trzonki grzybów.
Krok 2. Odsączam i kroję grzyby. Przygotowuję kapustę kiszoną i cebulkę.
Namoczone grzyby zwiększają swoją objętość i zdecydowanie wagę. Stają się przede wszystkim miększe. Odsączam wodę z moczenia, ale jej nie wylewam, gdyż przyda się do duszenia farszu. Grzyby po odsączeniu kroję na drobną kostkę.
Kapustę kiszoną płuczę na durszlaku pod bieżącą wodą. jeżeli lubisz kwaśny farsz tak jak ja, to nie płucz jej za mocno. Kapustę odsączam i po ostudzeniu bardzo dokładnie odciskam z wody. dzięki noża siekam na drobniejsze części, aby nie miała za długich włókien. Opłukaną i posiekaną kapustę kiszoną wrzucam do garnka. Wlewam zimną wodę, tak aby przykryła kapustę. Wrzucam liście laurowe i ziele angielskie. Gotuję na małym ogniu przez 30 – 40 minut od czasu zagotowania. Po ugotowaniu odsączam na durszlaku lub sitku.
Podczas gdy kapusta się gotuje, obieram i kroję cebulkę w drobna kostkę. Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i podsmażam cebulkę, aby się zeszkliła (nie zarumieniaj jej).
Krok 3. Duszę farsz.
Na patelnie z zeszkloną cebulką wrzucam przygotowane grzybki. Całość mieszam i duszę na nie dużym ogniu przez kilka minut. Następnie dodaję odsączoną kapustę kiszoną i wlewam 50 ml wody z moczenie grzybów. Stopniowo dolewam wody, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Farsz nie może być zbyt mokry. Całość mieszam i duszę na niedużym ogniu łącznie przez około 30 minut. Po czym odstawiam z ognia do ostudzenia. Pod koniec duszenia doprawiam świeżo zmielonym pieprzem oraz solą do smaku.
Otrzymuję miękki farsz, gotowy do nadziewania krokietów.
Krok 4. Przygotowuję ciasto i smażę grube naleśniki na krokiety.
Mąkę przesiewam do miski. Wlewam wodę gazowaną, mleko oraz olej. Wbijam jajka i wsypuję sól. Całość dokładnie mieszam na średnich obrotach miksera, aby nie było grudek. Ciasto o konsystencji gęstej śmietany przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odkładam na 30 minut, aby odpoczęło.
Następnie na szerokiej patelni z grubym dnem smażę z obu stron na rumiano grubsze naleśniki na krokiety. Naleśniki na krokiety powinny być grubsze niż codzienne naleśniki, ale nie za grube. Dokładny opis przygotowania ciasta i proces smażenia opisuję w przepisie prosty przepis na naleśniki –> polecam przeczytać przed smażeniem.
Po usmażeniu układam jeden naleśnik na drugim i przykrywam czystą ścierką kuchenną, aby nie schły.
Krok 5. Nakładam farsz i formuję krokiety.
Na każdy naleśnik nakładam farsz dzięki łyżki i równomiernie rozprowadzam. Następnie zwijam w rulon. Druga metoda: nakładam farsz na środek naleśnika. Składam do środka górę oraz dół naleśnika i zaczynając od boku naleśnika, zwijam krokiet. Tak przygotowane krokiety chowam do lodówki i odsmażam tuż przed podaniem na stół. jeżeli mam czas to smażę je zaraz po zrobieniu.
Krok 6. Podaję krokiety z kapustą i grzybami.
Na patelni rozgrzewam tłuszcz i obsmażam przygotowane krokiety z obu stron na rumiano. Tak przygotowane krokiety mają chrupiącą i złoto rumianą skórkę.
Jeśli chcesz możesz je także obtoczyć w panierce przed smażeniem. W tym celu na jeden talerz wbijam jajka i rozbijam dzięki widelca. Na drugi talerz wsypuje bułkę tartą. Każdy krokiet obtaczam z obu stron w jajku, a następnie w bułce tartej. Tak przygotowane krokiety smażę na rozgrzanej patelni. Krokiety smakują wybornie na ciepło do czerwonego barszczu, przepis podaję poniżej:
Wigilijny barszcz czerwony
Pyszne krokiety wigilijne smakują rewelacyjnie z barszczykiem. Wypróbuj koniecznie prawdopodobnie najlepsze piergi świąteczne:
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie