Kawa zbożowa z mlekiem – przepis jak z PRL-u
Liczba porcji: dla 1 osoby.
Czas przygotowania: 10 minut.
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 2 czubate łyżeczki kawy zbożowej palonej,
- 1/2 szklanki wody,
- 1/2 szklanki mleka.
Opcjonalnie:
- 1 łyżeczka cukru.
Jak zrobić kawę zbożową?
Przygotowanie:
- W rondelku o grubym dnie należy zagotować wodę.
- Kawę zbożową mieloną (nierozpuszczalną) należy wsypać do wrzątku i gotować na małym ogniu przez 2-3 minuty. Od czasu do czasu należy mieszać.
- Napój należy obserwować w trakcie gotowania, gdyż nie może wykipieć, ani się zbytnio pienić.
- Ugotowaną kawę należy skropić zimną wodą, przykryć i odstawić na chwilę do wystudzenia. Fusy mają opaść na dno, co ułatwi przecedzenie kawy.
- Następnie kawę zbożową należy przecedzić przez sitko, połączyć z cukrem i zagrzanym mlekiem.
- Kawę zbożową należy podawać w ogrzanym dzbanku lub wlaną do filiżanki, lub kubka.
Zwyczajowo podaje się białą kawę zbożową na śniadanie lub na lekką kolację.
Dodatki do kawy zbożowej
Kawa zbożowa świetnie smakuje dosłodzona cukrem z prawdziwą wanilią lub miodem. Do kawy zbożowej można dodawać także aromatyczne przyprawy. Szczególnie polecamy mielony cynamon, kardamon lub odrobinę gałki muszkatołowej. Zamiast tradycyjnego mleka krowiego można skorzystać z napoju migdałowego lub z orzechów laskowych.
Zastosowanie kawy zbożowej w kuchni
Kawa zbożowa dzięki wyrazistemu smakowi, który może przypominać karmel można używać do podkreślenia smaku ciast i wypieków. Zachęcamy do dodania kawy zbożowej do aromatycznego piernika, albo do brownie. W ten sposób uprażone zboża podkreślą smak czekolady lub użytego kakao w proszku. Porcja kawy zbożowej może także urozmaicić smak porannej owsianki lub być składnikiem domowej galaretki kawowej. Porcję kawy zbożowej można dodać także do owocowego koktajlu lub składnik polewy czekoladowej do lodów.
W naszej galerii możecie zobaczyć zastosowanie kawy zbożowej do gotowania
Czy kawa zbożowa jest zdrowa?
Kawa zbożowa jest tanią alternatywą wobec kawy wytwarzanej z ziaren arabiki lub robusty. Najczęściej przyrządzana jest z ziaren zbóż takich jak jęczmień, żyto, orkisz i pszenica oraz wzbogacana jest paloną cykorią lub burakiem cukrowym. Zaparzona kawa zbożowa jest bezkofeinowa. Dlatego polecana jest dzieciom, osobom z nadciśnieniem, mającym problemy z zasypianiem lub matkom karmiącym. Kawa zbożowa jest także delikatniejsza dla żołądka w porównaniu do tradycyjnej kawy.
- Kawa zbożowa wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom, nie wywołuje zgagi i nadkwasoty, działa również żółciopędnie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Zawartość witamin z grupy B pozytywnie oddziałuje również na układ nerwowy i usprawnia procesy poznawcze takie jak pamięć i koncentracja – pisała Monika Góralska, w serwisie Strona Zdrowia.
Mamy nadzieję, iż przypomnicie sobie smak tradycyjnej kawy zbożowej i wypróbujecie do gotowania przysmaków w kuchni.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: