Najsmaczniejszy kapuśniak z młodej kapusty i pozostałych, świeżych warzyw. Zupa jest syta, lekka, aromatyczna i babcino domowa. Kapuśniak jest tak dobry, iż z pewnością tak jak ja nalejesz sobie dokładkę. Dodatek pomidorów lub przecieru poprawia kolor oraz wyrazisty smak zupy.
W ogródku wczesna kapusta dojrzała i kusiła mnie od kilku dni. Postanowiłam zrobić z niej kapuśniak. Zupa wyszła przepyszna. Żebym nie była gołosłowna, dopowiem, iż mąż sam poszedł do kuchni po dokładkę! Jednym słowem niebo w gębie. Poniżej dzielę się swoim przepisem wraz ze szczegółowym opisem wykonania oraz zamiennikami składników.
Kapuśniak z młodej kapusty – składniki:
Szklanka to pojemność 250 ml.
- około 2,5 – 3 litry wody
- 500 g mięsa (porcje kurczaka, indyka, żeberka)
- 600 g młodej kapusty
- 250 ml przecieru pomidorowego lub 2 większe pomidory malinowe
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 200 g marchewki (2 sztuki)
- 100 g cebuli (1 sztuka)
- łyżka tłuszczu do podsmażenia cebulki
- garść posiekanego koperku
- 2 listki laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- pół łyżeczki ziaren pieprzu czarnego
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
- dodatkowo możesz też dodać: ziemniaki, pietruszki, zieloną część pora, kawałek selera …
Jakie mięso do kapuśniaku? Tradycyjny kapuśniaczek nasze mamy i babcie gotowały na żeberkach z dodatkiem wędzonego boczku lub kiełbaski. Takie cięższe mięsa stosuję jesienią oraz zimową porą do zupy z kwaśną kapustą. Teraz w okresie wiosenno letnim gotuję na lżejszych porcjach mięsa drobiowego. W dalszej części przepisu podaję moment, kiedy dodać boczek wędzony lub kiełbaskę.
Ilość soli oraz koncentratu pomidorowego dobieramy oczywiście według własnego smaku. Ja dodaję stopniowo po pół łyżeczki, po czym mieszam i próbuję.
TUTAJ znajdziesz także inne przepisy na moje zupy domowe.
Sposób wykonania kapuśniaka z młodej kapusty
Do przygotowania kapuśniaka z młodej kapusty potrzebować będziemy przede wszystkim: ostrego noża, deski do krojenia, łyżki cedzakowej oraz patelni i garnka o pojemności minimum 5 litrów. Zanim przystąpisz do gotowania zupy, przeczytaj dokładnie cały opis wykonania. Podaję w nim zamienniki składników oraz poszczególne etapy pracy w kuchni.
Zupa pomidorowa z przecieru
Krok 1. Gotuję wywar z mięsa
Porcje mięsa płuczę w bieżącej i zimnej wodzie. jeżeli zachodzi taka potrzeba, to mięso dzielę na mniejsze części. Do większego garnka (u mnie 7 litrowy) wlewam 2,5 litra wody i wrzucam porcje mięsa i zagotowuję. Gdy wodą się zagotuje, dzięki łyżki cedzakowej wyjmuję szum z mięsa i zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało.
Wrzucam do wywaru: listki laurowe, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu czarnego. Całość gotuję bez przykrycia na nie dużym ogniu przez około 30 minut. Pod koniec gotowania dzięki łyżki cedzakowej wyławiam: listki laurowe oraz ziarna ziela angielskiego oraz pieprzu.
Krok 2. Przygotowuję warzywa
Podczas gdy mięsko gotuje się w garnku, przygotowuję warzywa. Z kapusty usuwam wierzchnie liście. Następnie myję, przekrawam na pół, usuwam głąb i kroję w cienkie paski.
Marchewkę obieram i taruję na grubych oczkach tarki do warzyw. jeżeli chcesz, możesz też pokroić marchew w kostkę, talarki lub ćwiartki.
Cebulkę obieram z łupinek i kroję w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewam łyżkę tłuszczu i duszę pokrojoną cebulkę. Pod koniec duszenia cebulki, możemy też dodać posiekany drobno ząbek czosnku. jeżeli zależy mi na czasie i nie brudzeniu patelni, to pomijam ten krok i dodaję surową cebulkę do gotującego się wywaru.
Jeśli masz pod rękę inne warzywa takie jak: seler, pietruszkę, por czy ziemniaki, to możesz także dodać do zupy. Wystarczy je obrać i drobno pokroić.
Krok 3. Wrzucam warzywa do wywaru mięsnego
Po 30 minutach od zagotowania się wywaru, zwiększam ogień i wrzucam przygotowane warzywa. W tym momencie możesz też dodać pokrojoną w kostkę kiełbaskę lub boczek wędzony. Gdy zupa zacznie się gotować, ponownie zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Całość gotuję jeszcze przez 20 – 30 minut na małym ogniu, do czasu aż warzywa będę miękkie. jeżeli dodajesz pokrojone w kostkę ziemniaki, to wrzuć je dopiero na około 10 minut przed końcem gotowania.
Na 5 minut przed końcem gotowania wlewam przecier pomidorowy. jeżeli zamiast przecieru chcesz użyć świeżych pomidorów najlepiej malinowych, to dodaj je wcześniej razem z pozostałymi warzywami. Pomidory warto wcześniej sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki.
Doprawiam kapuśniak solą oraz koncentratem pomidorowym. Całość mieszam, próbuję i ewentualnie doprawiam.
Na koniec posypuję zupę posiekanym koperkiem i zdejmuje z ognia. Kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami jest już gotowy. Smakuje ze świeżym pieczywem – sprawdź mój chleb żytni na zakwasie. Czekam na komentarze jakie są Wasze ulubione dodatki do kapuśniaku.
Życzę smacznego!